Грудне вигодовування

«Немолочна» мама

Ах, як часто у нас ставлять цей «діагноз» горе-фахівці з лактації! Як матусі його бояться – бо думають, що впоратися з цим у них напевно не вийде… Давайте спробуємо розібратися, звідки це береться… Почну з того, що цей лячний діагноз можуть у нас поставити при різних ситуаціях, і, відповідно, кожна історія вимагає різних підходів до вирішення.

 

Історія № 1

«У мене немає молока!» Одразу після народження дитини деякі медпрацівники поспішають обізвати маму «немолочною», тому що у неї немає молока.

Запам´ятовуємо: у перші дні після пологів У ВСІХ ССАВЦІВ (а ми з вами належимо саме до цього класу тварин!) Молока немає! Тому що у всіх обов´язково є молозиво! Це перше харчування для наших малюків синтезується в грудях ще під час вагітності, і на час появи дитини на світ готове до вживання. І цінність молозива обчислюється не в грамах (їх дійсно мало!), а в справді чарівному і незамінному складі. Молозиво настільки калорійне, що його дитині вистачає! І проблеми тут немає. А для того, щоб молоко потім прийшло, і в достатній кількості – дитині треба частіше і довше давати смоктати груди. Зазвичай діти цим і займаються за власною ініціативою.

 

Історія № 2

«Молоко прийшло, але не бризкає з грудей» . Така ситуація теж може отримати назву «немолочної мами». І це взагалі може бути не проблемою! Молоко бризкає в усі сторони тільки у тих жінок, у яких сфінктери на сосках слабкі, не тримають «вихід» з грудей! У тих, хто має міцні сфінктери, молоко просто так не випливає. Ну а якщо молоко дійсно виділяється з трудом, то це не від того, що його мало, а від того, що мало гормону окситоцину, який розкриває молочні протоки, щоб молоко могло вийти. Найбільш згубну дію на вироблення окситоцину мають… мамині нерви! Тобто, чим більше жінка преймається з будь-якого приводу – тим гірше може у неї виходити молоко. Треба заспокоїтися, розслабитися, зробити легкий приємний масаж, подумати про любов до малюка – і все налагоджується!

 

Історія № 3

«Молоко синеньке-поганеньке» (і, як наслідок – ідея «молоко треба жирнити»!). Почнемо з того, що людське молоко відрізняється за виглядом від того, що ми звикли називати «молоком» (а саме – куплене в магазині, і… воно вже не зовсім молоко, якщо бути чесним). Тому вигляд нашого молока в стаканчику вельми незвичний для очей. І, якщо воно виглядає рідкуватим і синюватим – це не означає, що молоко погане. У кожної матері виробляється молоко НАЙКРАЩЕ для її дитини, а ріденький вид має так зване «переднє» молоко, що йде на самому початку годування. І це молоко є для дитини питвом – воно дійсно нежирне, але зате має в своєму складі багато вуглеводів.

 

Історія № 4

«Дитина дуже неспокійна, постійно вимагає груди і хоче жити тільки з ними». Ну, можна сказати, нормальна поведінка для маленького! Годування грудьми для дитини – це не тільки їжа! Це ще комфорт, заспокоєння, безпека. Тому мама і груди такі важливі на початку життя! Ну а ще дитина може турбуватися не тільки через молоко. У неї бувають і інші причини, щоб бути «напруженою», і, чим більше мама даватиме їй груди – тим краще вона буде заспокоюватися, а молока у мами буде ставати ще більше! Адже у виробленні молока є закономірний процес: чим більше молока з грудей забрали, тим більше його виробиться.

 

Історія № 5

«Дитина погано набирає у вазі» . Діти, що харчуються тільки грудьми, дуже по-різному можуть набирати у вазі: хтось росте, як «на дріжджах», а хтось повільно, і вони мають право рости не так, як у графіку записано! Головне, щоб при цьому малюк добре себе почував, їв, спав, ходив у туалет, був бадьорий і веселий – тоді у нас з дитиною точно все чудово. Ну а якщо недобір ваги супроводжується його млявістю, частим плачем і зеленим рідким стільцем з багатою піною, то це, швидше за все, означає, що його неправильно годують: або в нього неправильне захоплення соска, і він не вміє захоплювати груди глибоко, щоб добре з них зціджувати молоко, або груди йому дають ненадовго (ще одна «шкідлива» рекомендація: годувати не довше 10 хвилин). У такому випадку дитина недоїдає, та ще й отримує тільки порцію того самого «переднього» молока, а «заднього», жирного і поживного, не встигає отримати. Можливо, треба за допомогою фахівця з лактації, навчитися правильно прикладати дитину до грудей, і давати їй можливість смоктати стільки, скільки їй буде потрібно. По мірі «наїдання» у дитини буде рости відчуття насичення, і вона сама відпустить груди.

 

Історія № 6

«Не виходить зцідити з грудей багато». Почнемо зі здорового питання: Навіщо? Щоб перевірити? Просто задовольнити свою цікавість? Для початку ще раз нагадаю: цінність материнського молока в грамах обчислити неможливо! У ньому такий склад, що сучасна наука багато чого ще не знає: що це і навіщо? То чи варто таку важливу справу, як годування дитини грудьми, довіряти мірному стаканчику? Та й зцідити не завжди виходить, тому що мами часто невірно підходять до самого процесу: груди напружені, та й мама сама теж – вона ж «перевірку» проходить! Окситоцин не виділився (він виділяється при стимуляції зони соска). Смикають тільки за сосок, а так багато молока дістати неможливо, треба здавлювати зону ареоли – темного кружечка на грудях. А в іншому, зціджувати молоко тільки для того, щоб перевірити, скільки його – немає сенсу. Хоча б ще й тому, що у нас найкращий «цідитель» – дитина, вона може дістати собі молока, скільки треба. І саме після її впливу на груди добре виробляється пролактин – гормон, який «робить» молоко.

 

Історія № 7

«У мене мама була немолочною, значить, і я…» . Мені хочеться запитати: а мама знала все те, що написано вище? Напевно ні – тому що цьому не вчили! А ще: гаразд, мама мало годувала. А бабуся? Прабабуся? Адже має ж хтось бутив у сім´ї, хто годував грудьми своїх дітей! Інакше ми б з вами тут не жили зараз. А раз хтось годував – то й благополучна спадковість теж є! Мало того – цій спадковості багато сотень років, а неблагополучній – максимум два-три покоління. Неправда, що дочка в лактації повністю наслідує історію своєї матері! Вироблення молока – процес гормональний, а вироблення гормонів в першу чергу залежить від того, що у жінки в голові. Саме тому ніколи неможливо достовірно заздалегідь сказати жінці, що вона годувати не зможе – бо “у голову” зазирнути не так просто! Дійсно не завжди можуть годувати жінки з важкими гормональними порушеннями (а вони й завагітніти, і виносити, і народити, як правило, без допомоги медикаментів не можуть!) А ще: жінки голодуючі. Але й у них молоко довго виробляється, до того часу, коли скоро самому організму зовсім стане погано – тільки після цього включаються процеси, що зупиняють лактацію. Так що, якщо мама не голодує і не має сильних гормональних порушень – все повинно вийти.

 

Дійсно недолік молока, так звану гіполактацію, встановити можна, тільки маючи три прикмети разом: неспокійну дитину, яка постійно висить на грудях, малий набір нею ваги і, так звана, «мала кількість пописів» – «тест на мокрі пелюшки». Якщо дитина мочиться менше 8 разів на добу, і сеча при цьому має колір і різкий смердючий запах – то дитина сильно недоїдає. Тут, перш ніж робити різні заходи щодо посилення лактації (пити трави, робити фізкультуру і теплові процедури), дуже важливо мамі насамперед розібратися з психологічними причинами: чому вона не в стані вигодувати свого малюка? Дуже часто такими причинами виявляються: жорстка і неласкава поведінка матері, брак материнської турботи – це викликає погане вироблення пролактину, і у мами дійсно мало молока. Тут треба змінювати поведінку. Треба розібратися з причинами і побудувати правильну мотивацію, щоб мама зрозуміла, чим годівля грудьми добра і для неї теж! Тільки в такому випадку, коли «прочищені мізки», лактація налагоджується і мама годує довго і з задоволенням. І тоді ніхто вже її не назве «немолочною мамою»!

За матеріалами uaua.info 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.