Малюк після 1 року

Ще один погляд на введення прикорму

Ще один погляд на введення прикорму

Будь-яка нова їжа включається в раціон поступово і з обережністю. Спочатку кілька ложок (варіант – кілька ковтків) і догодувати звичною їжею (материнським молоком, сумішшю). Оцінити реакцію – поведінка, висип на шкірі, сон, стілець. Якщо все нормально, то збільшуємо дозу. Щось не так – почекайте з цим продуктом до зникнення хворобливих проявів. Ніколи не годуйте малюка нічим новим, якщо він захворів, а також протягом трьох днів до і трьох днів після будь профілактичного щеплення.

Якщо малюк відмовляється від будь-якого прикорму, не наполягайте! Його організм сам і краще вас знає, потрібно чи ні. Слід також врахувати, що прикорм це не лише зміна складу їжі, але й зміна її фізичних характеристик – тобто від виключно рідкої їжі ми переходимо до більш щільної і часто неоднорідної – з усякими там грудочками та іншими включеннями.

Продукти для прикорму: з чого починаємо та як продовжуємо.

Загалом єдиної та узгодженої думки немає, але склад і можливі варіанти продуктів в цілому визначені і загальновизнані:

1) овочеві пюре ;

2 ) сир і кисломолочні продукти ;

3 ) молочно-круп’яні каші ;

4 ) м’ясні (рибні) страви і яєчний жовток.

Батькам малюка потрібно пам’ятати, що до шести місяців теми прикорму не існує. З чого розпочинати прикорм батькам вирішувати самим, але зовсім гне зайвим буде порадитись з педіатром, який веде дитину.

Наводимо приклад введення прикорму кисломолочною сумішшю, оптимально – нежирний кефір або кефір з дитячої молочної кухні . Найкращий час – друге годування (з 9 до 11 години дня). Перший раз прикорму даємо зовсім небагато – дві-три чайні ложки. Потім догодовування звичним продуктом – маминим молоком з грудей або сумішшю з пляшечки. Протягом дня необхідно поспостерігати за реакцією організму малюка. За умови, що все в порядку, наступного дня збільшуємо кількість прикорму в два рази і так далі, тобто – перший день – 10-15 мл, другий – 20-30 мл, третій – 40-60 мл, четвертий – 80-120 мл. Якщо в будь-який день виникають незвичні реакції дитячого організму на введення прикорму, в обов’язковому порядку робимо перерву,причому кількість прикорму ні в якому разі не збільшувати, можливо, навіть дещо зменшити.

На четвертий – п’ятий день застосування кефіру прямо в нього додаємо сир і добре розмішуємо. Сир можна зробити самим, можна купити. Перший день – одна ложка, другий – дві і т. д., загальна кількість у віці шести-восьми місяців – 30 г, після восьми місяців – 50 г. Будь-які заборони на використання сиру не мають під собою ніякої логічної основи. У 30 г сиру кількість кальцію орієнтовно 47 мг , а в 50 г , відповідно, 78 мг. Порівняйте самі: у 100 г коров’ячого молока – 120 мг , в 100 г жіночого молока – 35-50 мг .

Таким чином, необхідно в середньому сім-десять днів для того, щоб одне годування було повністю замінено – 150 г кефіру+30 г сиру. А всі інші годування – як і раніше основний продукт: материнське молоко. І в такому режимі, не смикаючись і наполегливо відбиваючи атаки порадників , бажано провести три-чотири тижні.

Починаємо замінювати ще одне годування – бажано саме останнє, перед нічним сном. Використовуємо молочно-круп’яні каші. Три види найбільш раціональні – гречана, вівсяна, рисова. У продажу є величезна кількість молочних каш для дитячого харчування, але можна готувати і самим. При самостійному приготуванні використовуємо борошно (рисове , гречане, вівсяне) яке можна приготувати самостійно за допомогою кавомолки. В якості основного розчинника можна застосовувати розведене коров’яче молоко, молочні суміші, призначені для дітей старше шести місяців.

Рецепт : КАШІ

10 г (приблизно 1,5 чайні ложки ) відповідного борошна (гречаного, рисового, вівсяного) і 1/2 чайної ложки цукру розчинити в 20-30 мл кип’яченої води кімнатної температури. Отриманий розчин при постійному помішуванні влити в кипляче молоко (кількість молока – 100 мл). Варити 3 хвилини.

Приготування каші на основі суміші. Зварити кашу з відповідного борошна на воді, а коли охолоне – додати суміш в половинній пропорції: тобто якщо на 100 г води необхідно 3 ложки суміші , то на 100 г каші на воді – 1,5 ложки.

При цьому слід звернути увагу на те, що так-звану «дитячу» манну кашу слід вводити пне раніше дев’ятого місяця життя малюка.

Малюку вісім місяців. Раціон на день: один раз кефір , один раз кашу і два-три рази основна їж – материнське молоко. На цей вік у дитини вже повинні з’явитись зуби і настає час овочів і фруктів. Для початку – знову пробне годування овочевим відваром.

У перший день – 30-50 г, на другий – у два рази більше. Якщо з боку дитячого організму відсутні негативні реакції – переходимо на овочевий суп або на овочеве пюре і, поступово збільшуючи дозу, повністю замінюємо овочами одне з годувань.

Рецепти овочевих відварів:

Картопля+морква+цибуля+капуста: дрібно-дрібно порізати, залити окропом, закрити кришкою і кип’ятити до повного розварювання. Процідити, ще раз довести до кипіння і дати охолонути. Орієнтовне співвідношення: 50 г овочів на 100 мл води.

Рецепт: овочеве пюре

Різні овочі порізати, додати трохи киплячої води і тушкувати, додаючи; по мірі википання води, окропу. Вже готові гарячі овочі протерти через сито, додати гарячого молока і посолити. Збити міксером і знову довести до кипіння. Вже до готової страви додати рослинного масла.

Співвідношення: овочів – 100 г (з них картопля – не менше 20 г); молока – 25 г ; рослинної олії – 3-5мл.

Після дво-тритижневого годування овочевим блюдом (суп або пюре), за аналогією з овочами , здійснюємо пробу на м’ясо.

Для цього готуємо овочевий суп не на воді, а на м’ясному бульйоні. Для бульйону краще всього брати нежирне куряче м’ясо.

Якщо не виникає негативних реакцій – безпосередньо в суп додаємо протерте м’ясо, а ще через декілька днів безпосередньо в суп, – круто зварений жовток курячого яйця – розпочинаючи з 1/5 частини з поступовим збільшенням. Слід звернути увагу, що до однорічного віку малюку не треба давати більше половинки жовтка.

Дитячий раціон і фрукти. Фрукти можна давати малюку з того часу, коли проріжеться перший зуб, але якщо цей зуб виявиться до шести місяців – необхідно зачекати. Розпочинати саме фруктових соків зовсім не обов’язково – їх прекрасно замінить або фруктове пюре або м’якоть печеного яблука. Соки і фруктові пюре не замінюють основну їжу, вони є додатком і давати їх потрібно після того, як погодували малюка грудним молоком.

На вік дев’яти місяців повністю замінити прикормом необхідно три годування: один раз кефір+сир, один раз каша, один раз суп. Каші і супи повинні бути найрізноманітнішими: і за складом овочів, і за видами м’яса, лише б не було жирним. В раціоні жовток і рослинне масло. Денна кількість соків – 30-50 мл.

Додатково ще можна до кефіру і сиру додати товчене печиво. Картопляне пюре з молоком і з протертим м’ясом. Печене яблуко. Хліб можна покришити до супу, а хлібну скоринку і шматочок яблука дати в руку – посмоктати (погризти). З 10 місяців можна приготувати суп не тільки на м’ясному, а й на рибному бульйоні.

При цьому потрібно не забувати, що, якщо у мами є молоко, то бажано до року годувати малюка хоча б один раз на день.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.