Малюк від 0 до 1 року

Актуальні питання щодо проведення щеплень дитині

Питання щодо вакцинації проти туберкульозу

1. Які вакцини БЦЖ закуповують для проведення щеплень?  Який туберкулін? Чи посилюються алергічні реакції при використанні вакцини БЦЖ SSI (Данія) та туберкуліну російського виробництва?

Будь-яка вакцина БЦЖ, що зареєстрована в Україні та пройшла контроль якості, може бути закуплена державою для проведення імунопрофілактики. При проведенні тендерних процедур, за однакових показників якості, перевага надається вакцині з меншою ціновою пропозицією.

Для проведення проб Манту може використовуватися будь-який туберкулін, що зареєстрований в Україні. При цьому не має значення вакцина з яким вакцинальним штамом БЦЖ використовується.

2. Чи однакові штами мікобактерій туберкульозу циркулюють в Україні та Європі? Якщо різні, то чи ефективна вакцина європейського виробника?

На сьогодні у світі використовується декілька вакцинальних штамів БЦЖ. Існуючі вакцинальні штами, що використовуються у вакцині БЦЖ, мають походження з єдиного материнського штаму – атенуйованого штаму M.bovis отриманого Кальметом та Гереном. За більш ніж 80 років існування вакцини БЦЖ в різних країнах, різними виробниками продовжувалася робота над вдосконаленням вакцинального штаму. За твердженням ВООЗ, доведеної переваги між існуючими штамами БЦЖ не існує.

В Україні протягом останніх 3-х років застосовувався як Данський штам вакцини, так і штам Росія.

3. Чи будуть в Україні використовуватися тести для туберкулінодіагностики („Діаскинтест”)?

В Україні туберкулінодіагностика залишається основним методом раннього виявлення туберкульо­зу у дітей. У 2010 р. зареєстрований новий, більш чутливий та специфічний препарат для діагностики туберкульозу – алерген туберкульозний рекомбінантний („Діаскінтест”), що вже використовувався в дитячих туберкульозних клініках Києва, Харкова та Херсону).

4. До якого віку проводиться туберкулінодіагностика.

Згідно з наказом МОЗ від 16.09.2011 №595, туберкулінодіагностика сьогодні проводиться дітям до 18 років.

5. Чи можна проводити щеплення вакциною БЦЖ дітям у 8-9 років, якщо вони не отримали їх у 7 років згідно Календаря щеплень?

Як правило, дітей, які не були з будь-яких причин ревакциновані БЦЖ в 7 років, щеплять протягом наступного року. Випадки ревакцинації в більш старших вікових групах виняткові і вирішуються з урахуванням епідпоказань. Перед проведенням щеплення проводиться туберкулінодіагностика. Ревакцинація здійснюється у разі негативної реакції на пробу Манту.

Щодо проведення ревакцинації проти туберкульозу в 7 років: вона повинна проводитись після однієї негативної проби Манту без урахування попереднього анамнезу (наявність позитивних проб, тубінфікованість, перенесений туберкульоз).

Протипоказання для ревакцинації БЦЖ наведені, як в наказі №595, так і в інструкції щодо застосування вакцини. Вони передбачають, що тубінфікування та перенесений туберкульоз є протипоказанням для ревакцинації.

6. До якого віку можна проводити вакцинацію проти туберкульозу, якщо в пологовому будинку не проведено вакцинацію, при негативній пробі Манту?

Якщо не було проведено щеплення БЦЖ за віком (3-5 доба життя), його слід провести якомога швидше. Коли дитина не щеплена з якихось причин , в умовах епідемії слід провести щеплення. Обов’язковою умовою є відсутність протипоказань до щеплення та негативна реакція на пробу Манту. За необхідності, перед щепленням БЦЖ можлива консультація дитини у дитячого фтизіатра.

7. Хто закуповує туберкулін для постановки проби Манту – держава чи ЛПЗ?

До 2011 р. передбачалось централізоване придбання туберкуліну. Програма не була виконана своєчасно та в повному обсязі.

З 2012 р. планується закупівля туберкуліну за рахунок місцевих бюджетів. Для отримання інформації щодо питань, пов’язаних із забезпеченням областей туберкуліном, слід звертатися до Державної служби протидії ВІЛ/СНІДУ та іншим соціально-небезпечним хворобам МОЗ України.

8. Чи дозволено проводити доохоплення щепленнями дітей вакциною БЦЖ SSI (Данія) на дільницях відповідно з останніми листами МОЗ?

Якщо дитина не була щеплена в родопомічному закладі за віком через відсутність вакцини БЦЖ, не має протипоказань для щеплення, можливе проведення щеплення вакциною БЦЖ SSI.

9. Чи щеплювати дитину БЦЖ, коли немає рубчика?

Якщо достовірно відомо та документально підтверджено, що дитина щеплена БЦЖ, повторне щеплення не проводять при позитивному або сумнівному результаті проби Манту. В іншому випадку – так.

Питання щодо проведення інших щеплень.

1. Перенесені захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення (КПК). А якщо дитина перехворіла двома інфекціями. Вводити моновалентну вакцину? Закупка моновакцин не проводиться.

Так, не є протипоказанням до вакцинації комбінованою вакцино КПК. Дитина може бути щеплена комбінованою вакциною проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, якщо перехворіла однією чи двома інфекціями, проти яких захищає вакцина.

2. При виникненні несприятливих подій після імунізації – ким здійснюється компенсація і чим це буде визначено?

В Україні на сьогодні не існують програми компенсації порушень у стані здоров’я, що мають доведений причинно-наслідковий зв’язок з проведеною імунізацією. Варто зазначити, що несприятливі події після імунізації (НППІ) – будь-які порушення у стані здоров’я, що виникли після введення вакцини. Зв’язок між НППІ та проведеною імунізацією, окрім співпадіння в часі, повинен бути доведеним. Сам по собі НППІ це лише медичний інцидент, що є приводом для розслідування. Якщо ж дитині надається інвалідність, надання соціальної допомоги здійснюється у відповідності до чинних законів, незалежно від встановленого причинного зв’язку з вакцинацією,

3. У наказі МОЗ від 19.05.2011 № 296 – імунізація проти грипу дітям до 9 років планувалася двічі. У наказі МОЗ від 16.09.2011 № 595 – 1 раз. Як краще?

В наказі МОЗ не регламентовані схеми вакцинації проти грипу. На даний момент в Україні зареєстровані вакцини проти грипу, як з одноразовим введенням, так з дворазовим введенням з інтервалом в 1 місяць/4 тижні між дозами для дітей віком до 9 років, що вакцинуються вперше.

Вакцинація проти грипу відноситься до рекомендованих щеплень, та проводиться відповідно до інструкції про застосування вакцини.

4. Поясніть будь-ласка – стор. 19 п.10 (Роз’яснення до розділу IV) – Якою вакциною щеплювати?

Щеплення можна проводити як моновалентною вакциною проти кору так і вакциною, до складу якої входить коровий компонент – комбінованою.

5. Як щеплювати дітей проти дифтерії та правцю, яким із-за відсутності щеплень була проведена екстрена профілактика правця – введено ППС та правцевий анатоксин?

Не зараховувати дозу правцевого анатоксину. Проводити щеплення щодо правця у складі комбінованих вакцин, необхідно провакцинувати особу проти інфекційних хвороб, проти яких в Україні регламентовані щеплення наказом МОЗ України.

6. В наказі МОЗ від 16.09.2011 № 595 п.15 “Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень…” наведений перелік форм, в які заносяться дані про проведені щеплення, але відсутні форми 064/о та ф063/о. У пункті 17 Положення відсутні ф. 063/о та ф 064/о куди вносяться дані про реакції та ускладнення? Вони не вказані в цих пунктах.

Вказані форми є діючими та потребують їх ведення.

7. Чи стосується положення Інструкції про те, що “вакцини різних виробників для профілактики однакових інфекційних хвороб можуть взаємозаміняться? ” – імунізація проти сказу? (застосування вакцини КоКАВ і вакцини Індираб).

Це твердження стосується лише для вакцин, які використовуються для вакцинації осіб за віком – гепатиту В, поліомієліту, кашлюку, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту та Hib-інфекції.

8. Де можна буде придбати монодозну вакцину ІПВ? Яка її вартість?

На сьогоднішній день вакцина ІПВ в Україну не ввозиться.

Ця вакцина внесена до переліку номенклатури вакцин для закупок на 2012 рік.

9. Вік дітей з якого можна рекомендувати вакцинацію від папіломовірусної інфекції?

Рекомендовані щеплення проводять відповідно до інструкції про застосування вакцини. В Україні зареєстровано дві вакцини проти ВПЛ-інфекції. Відповідно до затверджених в Україні інструкцій вакцина Церварикс® (бівалентна) може бути рекомендована для застосування з 10 річного віку, вакцина Гардасил® (квадривалентна) – з 9 років. З такого ж віку рекомендовано застосовувати дані вакцини в країнах ЄС та в США.

10. Не щепленій дитині не дозволяється відвідувати організовані колективи при погіршанні епідемічної ситуації. Хто визначає погіршення епідситуації? Чи є один випадок погіршення епідситуації?

Територіальна СЕС отримує та обробляє інформацію із захворюваності на інфекційні хвороби, проти яких в Україні проводиться вакцинація за віком. Наявність в організованому колективі випадку захворювання на кір, дифтерію, поліомієліт, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, туберкульоз та гепатит В – варто вважати погіршенням епідемічної ситуації.

11. До якого віку планується проводити щеплення АДП-М дорослим? Виробниквакцини АДМ – м її строки придатності? Які лікарі входять в імунологічну комісію з вакцинації? АДП-М у 28 років будуть вакцинуватися за рахунок бюджету або за свої гроші?

Ревакцинація проти дифтерії та правця регламентована наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595 та проводиться в дорослому віці після 18 років кожні 10 років дифтерійно-правцевим анатоксином із зменшеним змістом антигенів. Вікового обмеження не існує.

12. За відсутності вакцинації проти кашлюку, чи вводиться кашлюковий компонент після 7 років? (за власні кошти?).

Вакцинація та ревакцинація дітей проти кашлюку після 7 років може бути проведена з позабюджетних джерел фінансування – за власні кошти.

У разі відсутності вакцинації у дітей до 7 річного віку проти кашлюку, дифтерії, правця вакцинація проводиться 3 дозами дифтерійно-правцевого анатоксину, де одна доза із трьох може бути вакцина проти кашлюка-дифтерії-правця із зменьшеним змістом антигенів. (CDC рекомендації).

13. Якщо відомо, що матір вакцинована проти гепатиту В, чи можна рекомендувати схему Інфанрикс-гекса 3 – 4 -5 – 18 мес? Чи не буде це вважаться порушенням Календаря.

Ні, це не буде вважатися порушенням календаря щеплень. В Україні пріоритетним вважається введення першої дози вакцини проти гепатиту В якомога раніше після народження. Одночасно з цим, якщо дитині не розпочата вакцинація проти гепатиту В в пологовому будинку, щеплення їй може бути проведена у відповідності до схем зареєстрованих вакцин в Україні.

У разі придбання вакцини не за бюджетні кошти, необхідно керуватися інструкцією про застосування виробника вакцини.

14. Чи є щеплення проти вірусного гепатиту для медпрацівників обов’язковим (в наказі за епідпоказами – то які треба показання) ? прописано і в рекомендованих і за епідпоказами – чим же керуватись?

Відповідно до наказу №595 МОЗ України, Розділу І:

“Інші обов’язкові щеплення встановлюються для груп населення: за віком; щеплення дітей з порушенням цього Календаря; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; проти вірусного гепатиту В осіб із злоякісними новоутвореннями, осіб, що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів; щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показами”.

Відповідно до розділу IV ” Щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями “, індексу вказано категорії медичних працівників, котрим необхідно проводити вакцинацію проти гепатиту В “12 Медичні працівники, студенти середніх та вищих навчальних закладів, які професійно мають контакт з кров’ю, її препаратами та здійснюють парентеральні маніпуляції; особи, які контактували з хворими на гепатит В; ….”

15. Якщо дитина вакцинована комбінованою вакциною Інфанрикс-Гекса, чи можна робити третє щеплення проти Хіб?

Так можна. У разі придбання вакцини за не бюджетні кошти можливо введення 4 доз комбінованої вакцини проти Хіб інфекції за схемою 3-4-5-18 місяців, згідно до інструкції про застосування виробника вакцини затвердженої МОЗ України.

16. Де можна взяти ІПВ, якщо третє та четверте щеплення необхідно робити ІПВ?

Вакцинація проти поліомієліту першими двома дозами для усіх дітей має бути проведена ІПВ. При відсутності протипоказань до введення ОПВ, подальша вакцинація та ревакцинація проводиться ОПВ. Вакцинація ІПВ також може бути проведена для 3-6 щеплень, якщо придбана власним коштом. ІПВ включена до переліку вакцин для закупівель на 2012 рік.

17. Навіщо запропоновано введення АКДП (цільноклітинна) і, саме на третє щеплення, якщо вона вважається реактогенною?

Вакцина тривалий час використовувалася на території України для рутинної вакцинації, є так само ефективною у порівнянні з ацелюлярними вакцинами проти кашлюку, але значно дешевшою. Оскільки введення 3 дози вакцини в 5 місяців не потребує введення ІПВ та Хіб, введення АКДП не суперечить медичним показанням та є більш економічно обґрунтованим.

18. Чому не включена вакцина з кашлюковим компонентом на проведення щеплень у 6 років?

Ревакцинація проти кашлюку в 6 років внесена до розділу ІІІ “Рекомендовані щеплення”. В даному випадку ревакцинація може бути проведена особі за її бажанням у разі придбання за власний кошт, а також може бути включена до регіональних програм вакцинації та, в такому разі, може бути придбана за кошти місцевого бюджету та використана для вакцинації осіб у відповідності до визначених засад регіональної програми.

19. В таблиці Календаря ревакцинація у 23 роки АД-М, а в тексті вказано АДП-м?

Ревакцинацію в 23 роки проводять проти дифтерії та дифтерійним анатоксином із зменшеним змістом антигенів (АД-М).

20. Яким препаратом проводити другу вакцинацію проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту – дитині, старше року, якій вакцинувався з порушенням Календаря (згідно наказу МОЗ від 16.09.2011 №595 – друга вакцинація проти ХІБ старше року не проводиться).

На 2012 рік планується закупка вакцин ІПВ. В даному разі можливо буде вакцинувати дитину проти поліомієліту ІПВ-ІІ та ввести окремо другу дозу АаКДП/АКДП. У разі закупки у 2012 році вакцини АаКДП-ІПВ вакцинація ІІ дози буде проводитися цією вакциною.

21. Чи можна використовувати для І та ІІ щеплення ОПВ (наприклад за бажанням батьків).

Ні, не можна. Навіть за бажанням батьків. Вакцинація перших двох проти поліомієліту має бути проведена ІПВ для уникнення ймовірності розвитку ВАПП.

22. Як зрозуміти: – діти, які раніше не були щеплені проти вірусного гепатиту В, підлягають вакцинації у віці 14 років (це стосується дітей 2001 – 1997 р.н.)?

Так, рекомендовано вакцинувати дітей 14 років, котрі народилися раніше 2002 року при досягненні ними 14 річного віку. Закупка вакцин для вакцинації дітей в 14 років планується за кошти місцевого бюджету.

23. Чи включати у план профілактичних щеплень на 2012 рік дітей, які не охоплені плановими щепленнями у 2011 році?

Обов’язково.

24. Якщо для ВІЛ-інфікованих дітей рекомендовано вакцинація ІПВ, чи будуть централізовані поставки ІПВ у 2012 році?

Централізована закупівля вакцини ІПВ для ВІЛ-інфікованих запланована. Кількість доз буде визначена після отримання заявок з регіонів України.

25. Чи можна самостійно придбання вакцин без рецепта (наприклад, организації масово закуповують протигрипозну вакцину)?

Вакцина може бути придбана громадянином в аптечній мережі лише за рецептом лікаря.

Організації можуть придбати вакцину без рецепту при купівлі дрібним оптом в аптечній мережі або у дистриб’ютора при забезпеченні доставки вакцини продавцем для проведення кампанії вакцинації медичними працівниками.

26. Чи буде переглянута програма „Укрвак”?

Програма електронно-статистичної звітності „Укрвак” переглядається. З метою її вдосконалення направлено у регіони України листа за підписом заступника Міністра Толстанова О.К.з пропозицією надати зауваження для включення їх у нову програму.

27. Щодо термінів щеплень дітей за віком та дітей з порушенням Календаря: мінімальний інтервал між АКДП-3 і АКДП-4, поліо-3 і поліо -4 за віком – 12 місяців, з порушенням календаря – 6 місяців, при тому, що у схемі попередніх Календарів щеплень відповідні мінімальна терміни були 12 місяців і за віком, і для дітей з порушеннями Календаря щеплень.

В розділі щеплення дітей з порушенням Календаря передбачене зменшення мінімального інтервалу між 3-ю та 4-ю дозою АаКДП та проти поліомієліту для можливості застосування прискореної схеми вакцинації у разі необхідності.

28. По якій схемі вакцинуються діти з масою 2100 і більше, які народилися від позитивних на антиген гепатиту В матерів?

Дітей вакцинують проти гепатиту В за схемою 0-1-6- місяців незалежно від HBsAg-статусу матері.

29. В рекомендованих щепленнях передбачена імунізація проти кашлюку дорослих. До якого віку, яким препаратом, за якою схемою це здійснювати?

Ревакцинація проти кашлюку проводиться після отримання первинного вакцинального комплексу, який складаеться з 4-х доз, проводиться вакциною із зменшеним змістом антигенів одноразово, без вікового обмеження.

30. Яка кратність проведення щеплень проти вітряної віспи ВІЛ-інфікованих дітей? (в наказі – одноразово, в інструкціі – 2-разово).

Щеплення проти вітряної віспи слід проводити відповідно до інструкції про застосування вакцини. В інструкції про застосування вказано що для досягнення оптимального рівня захисту проти вітряної віспи слід застосовувати 2 дози вакцини, з інтервалом між дозами не менше ніж 4 тижні.

31. Для якого щеплення планується використовувати вакцину АКДП (цільноклітинна)?

Вакцина АКДП (цільноклітинна) може використовуватися для проведення щеплень дітям першого року життя у 5 місяців (третє щеплення). Для проведення щеплень проти кашлюку, дифтерії, правця у 18 місяців бажано використовувати вакцину АаКДП (ацелюлярна).

Питання, пов’язані з реалізацією вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного.

1. Якщо вакцини, анатоксини та алерген туберкульозний транспортуються в термоконтейнер ах з забезпеченням належних умов транспортування, чи повинен транспорт бути рефрижераторним?

Вимоги до транспортування рефрижераторним транспортом стосуються переміщення великих партій вакцин, анатоксинів та інших медичних імунобіологічних препаратів на 1-му та 2-му рівнях “холодового ланцюга”. Подальше транспортування невеликих об’ємів вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного на 3-му та на 4-му рівнях системи “холодового ланцюга”, де розташовані аптечні склади, аптеки і аптечні пункти, відбувається за допомогою термоконтейнерів та сумок-холодильників, забезпечених необхідною кількістю холодоелементів та засобів контролю і реєстрації температурних показників. Використання термоконтейнерів і сумок-холодильників, як основної транспортної тари, без залучення рефрижераторного транспорту дозволяється для транспортування медичних імунобіологічних препаратів на невеликі відстані, яке не займає багато часу. Дані вимоги існували і в попередньому наказі.

Стосовно вимог розміщення 2-х карток-індикаторів та 2-х індикаторів заморожування в верхній та нижній частинах транспортної тари не призведе суттєвих змін у фінансових витратах, враховуючи те, що індикатори заморожування можуть використовуватись багаторазово при дотриманні належних умов температурного режиму при транспортуванні вакцин.

Контрольні картки-індикатори будуть супроводжувати менші партії медичних імунобіологічних препаратів які відвантажуватимуться з аптечних складів до аптек і аптечних пунктів.

Застосування “термотестера”, за технічними характеристиками якого, його використання передбачене впродовж тривалого часу, забезпечить доказову базу щодо дотримання необхідних температурних режимів транспортування та зберігання медичних імунобіологічних препаратів. Разом з тим зазначаємо, що “термотестери” виробляються в Україні.

2. Чи допускається зберігання вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в одній холодильній камері в чітко виділеній окремій зоні?

Вакцини, анатоксини та алерген туберкульозний – відносяться до категорії медичних імунобіологічних препаратів (далі МІБП). Сумісне зберігання в холодильному обладнанні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного разом з іншими МІБП – допустиме, якщо співпадають вимоги “холодового ланцюга” стосовно температурних показників при їх транспортуванні та зберіганні і дотримується схема розміщення в ньому.

3. У Пункті ІІ.2.2. „Порядку відпуску громаданям вакцин та анатоксинів через аптечну мережу” визначено вимоги до приміщення зберігання вакцин: „У приміщенні передбачаються опалення, вентиляція, підводка води з установкою раковин”. Чи не суперечить це вимогам наказу МОЗ України від 21.09.2010 № 340?

Вимоги, наведені у даному пункті, є стандартними вимогами стосовно приміщень, де зберігаються, а у випадку необхідності і знищуються МІБП. Дані вимоги детально були прописані у попередньому наказі МОЗ України від 03.02.2006р. за № 48.

4. Питання дотримання вимог „холодового ланцюга” щодо зберігання розчинників для вакцин.

Розчинники до вакцин менш чутливі до температурних режимів. Проте, їх зберігання також необхідно здійснювати у холодильниках, тому, що при розведенні у розчинника повинна бути така ж температура, як і у вакцини (в іншому випадку розвивається “температурний шок” вакцини і її імуногенність знижується, а реактогенність підвищується). Категорично забороняється заморожувати розчинник та використовувати розчинник, який було заморожено.

Реєстрацію надходження і використання розчинників для відновлення ліофілізованих вакцин ведуть у аналогічному порядку паралельно з обліком руху відповідних вакцин, ретельно слідкуючи за відповідністю кількості доз розчинників кількості доз вакцини. Така реєстрація необхідна для того, щоб здійснювати контроль за використанням для розведення вакцин розчинників призначених для конкретної вакцини цього виробника.

Підприємства і установи 1-го та 2-го рівнів системи “холодового ланцюга” повинні мати об’єми холодильного обладнання в достатньому обсязі, що дозволяло і дозволяє зберігання вакцин разом з розчинником в повному обсязі відповідно вимог температурних показників системи “холодового ланцюга”.

5. Чи є необхідність в повідомленні про аварійну ситуацію, яка не призвела до порушення „холодового ланцюга”, якщо на аптечному складі своєчасно були вжиті термінові заходи і продукція не піддавалася впливу підвищенної температури?

Форма надання щоквартального звіту територіальним органам СЕС

про стан дотримання вимог “холодового ланцюга” – довільна.

Департамент імунобіологічних препаратів та імунопрофілактики ДП “Державний експертний центр МОЗ України” інформується в 24 годинний термін у випадках виникнення аварійних ситуацій у “холодовому ланцюзі” (вихід з ладу холодильного обладнання, відсутність напруги в мережі його живлення тощо).

6. Які вимоги до утилізації великих кількостей вакцини після закінчення терміну придатності або при порушенні умов зберігання?

Порядок списання і знищення вакцин та анатоксинів а також техніка безпеки при їх знищенні прописані у розділі “Порядок відпуску громадянам вакцин та анатоксинів через аптечну мережу” наказу МОЗ України від 16.09.2011р. за № 595 “Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів”.

Знищення МІБП, пов’язане з порушенням вимог “холодового ланцюга” при їх зберіганні та у разі не використанням даних препаратів до закінчення термінів їх придатності є економічним злочином. (Тим більше коли мова іде про великі кількості.)

Зміни, передбачені в новій редакції наказу стосовно порядку забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні, спрямовані на посилення контролю та підвищення відповідальності за дотриманням вимог “холодового ланцюга” при зберіганні, транспортуванні, прийманні та обліку медичних імунобіологічних препаратів.


Джерело: МОЗ України. 



 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.