Малюк від 0 до 1 року

Особливості новонародженого. Чи варто непокоїтись?

Сльози.

Новонароджена дитина звичайно плаче без сліз. Слізні протоки у багатьох новонароджених закупорені або звужені, тому сльози не можуть витікати, і в куточках очей утворюються білі виділення. Це звуження проходить саме в перші місяці життя.

Якщо ви помітили, що у дитини кон’юнктивіт, його оченята склеюються, особливо після сну,  якщо у дитини не довгі вії, можете закапати йому своє материнське молоко.

Промивання грудним молоком – найпопулярніший домашній спосіб лікування, але його можна використовувати лише в перші дні життя маляти.

Якщо за два тижні після народження крихітки вам не удається прочистити слізний канал за допомогою стерильної серветки, кип’яченої води, відвару ромашки, календули або слабкого розчину фурациліна, обов’язково зверніться за консультацією до окуліста.

Якщо запалення зникне, можете не хвилюватися, якщо ж набряклість дуже сильна, очі постійно закисають, поліпшення не наступає, потрібно звернутись до лікаря зробити бактеріологічне дослідження виділень з очей, щоб з’ясувати, чи не було інфікування. Цей аналіз вам зроблять в дитячій поліклініці.

Родимі плями.

У новонародженогоможуть бути рожеві плямочки на переніссі, повіках, на підборідді і вгорі на шиї біля голови. Це збільшені кровоносні судини-гемангіоми, які зменшаться через декілька місяців.
Вони червоного кольору, іноді трішки випуклі, і можуть досягати розміру п’ятикопійкової монети. Вони не доставляють
незручності дитині, і з часом зникнуть самі. Через місяць-два пляма стане менш помітна, а до року або до трьох ви не зможете відрізнити її від інших ділянок шкіри.

Здригання.

Новонароджені здригаються від гучних звуків і несподіваних змін положення тіла. Деякі діти більш чутливі, інші – менш. Це є абсолютно природна реакція на звукові подразники.

Тремтіння.

У деяких новонароджених часом буває тремтіння підборіддя, рук і ніг. Це ознака того, що нервова система ще не досконала. З часом ці явища проходять. У багатьох маленьких діток також бувають сіпання під час сну. Якщо сіпання набувають повторного  характеру і переходять в тремтіння і сіпання всього тіла, потрібно обов’язково порадитися з лікарем.

Жовтяниця новонароджених.

Фізіологічна жовтяниця пояснюється розпадом зайвих червоних кров’яних тілець. На ранній стадії життя печінка багатьох новонароджених не в змозі впоратися з величезною кількістю жовто-червоного пігменту білірубіну і не може повністю вивести його через нирки. Білірубін зафарбовує шкіру дитини в жовтий колір. Зазвичай жовтяниця наростає з другого до п’ятого дня життя. За два тижні вона проходить. Якщо жовтяниця тримається довше, дитину потрібно показати лікарю для визначення концентрації білірубіну в крові. Якщо виявиться, що рівень білірубіну перевищує норму, дитині потрібне лікування.

Гикання.

Гикавка — це рефлекторний рух діафрагми — плоского м’яза, що відділяє живіт від грудної клітки. Гикання може виникати після прийому їжі і тривати тільки декілька хвилин. Воно зовсім безпечне і не турбує дитину.

Чхання.

Якщо дитина в перший місяць чхає сухо або у неї є окремі скориночки в носі, це абсолютно нормальне явище. Відбувається післяродове очищення організму. Сухі покашлювання, та чхання зовсім не означають, що дитина простудилася. Якщо ж з носа дитини течуть рідкі виділення, – це нежить і його потрібно лікувати.

Випорожнення.

Перші два дні після пологів випорожнення у дитини темні, чорні або чорно-зелені і в’язкі по своїй консистенції. Це відходить меконій, первородний кал, – все, що накопичилося у дитини в кишковику за період внутріушньотробного
життя. Після двох днів життя з’являються перехідні випорожнення. Вони ще схожі на меконій, але вже світліші і не такі
густі. Через чотири дні життя у дитини встановлюється звичний дитячий стул консистенції сметани, від солом’яного до яскраво-жовтого кольору. Не хвилюйтеся, якщо стул дитини не зовсім однорідний і в ньому присутні білі грудочки.

Молочні залози.

Припухлість молочних залоз може бути як у дівчаток, так і у хлопчиків. Під впливом гормонів в них збирається трохи молочка, і вони злегка напухають. Якщо при цьому немає почервоніння і біля сосочка немає затвердінь, то робити нічого не потрібне. Якщо ж припухлість достатньо велика, залоза тверда, то це трохи схоже на мастит(грудницю), як у мами, застій молочка в грудях. Якщо залоза досить тверда, в цьому випадку ми рекомендуємо звернутися до лікаря.

Пупок.

Після пологів пуповину перерізують на відстані 2см від живота дитини. Частину пуповини, що залишилася, потрібно декілька разів на день рівномірно обробляти розчином марганцівки, або зеленкою, сушити на повітрі. Важливо ретельно
обробити зріз пуповини, а також всю довжину пуповини аж до пупкового колечка (його обробляти не потрібно). Інакше на животику у дитини будуть ранки і шкірка, що сильно лущиться.

Через декілька днів після народження, частіше на 4-5 день життя, пуповина відпадає сама. Після цього залишається ще невеличка пупкова ранка, яку потрібно декілька разів на день ретельно промивати 3%-ним розчином перекису водню. Зручно з піпетки крапнути декілька краплинок в пупок, а потім стерильним ватяним тампоном ретельно вимити пупкове колечко. Раз на день після обробки перекисом рекомендується обробити пупок зеленкою. Бажано це робити після купання дитини.

Багато батьків турбуються, що може утворитися пупкова грижа. Потрібно дати небагато підрости малюку, коли жировий прошарок збільшиться, пупок перестане випинатися. Хорошою профілактикою пупкової грижі служать заняття гімнастикою для зміцнення м’язів живота.

 

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.