Малюк від 0 до 1 року

Перша допомога новонародженому при високій температурі

Головне правило: для всіх новонароджених з підвищеною температурою необхідно викликати лікаря! Підвищення температури будь-якого рівня у дитини віком менше трьох місяців вважається небезпечним. 

Загальні заходи Всі процеси у новонароджених розвиваються стрімко, погіршення стану може відбутися дуже швидко. Тому при будь-якому насторожуючому симптомі (а підвищення температури, безумовно, є таким) слід негайно зв’язатися і проконсультуватися з лікарем- педіатром або викликати “швидку допомогу”.

В обов’язковому порядку викликати “швидку” необхідно, якщо виміряна температура під пахвою 39,0-39,5 ° С, а ректальна температура перевищила 40,0 ° С. Треба сказати, що навіть при встановленому діагнозі дуже висока температура все ж небезпечна через імовірність розвитку так званого гіпертермічного синдрому. При цьому відзначається швидке і неадекватне підвищення температури тіла, що супроводжується порушеннями постачання органів та тканин кров’ю через порушення кровообігу в дрібних судинах, аж до порушення функції життєво важливих органів (головний мозок, серце). Одним з яскравих проявів такого синдрому є судоми. Тому значне підвищення температури у малюка потребує особливої уваги.

Для того щоб полегшити самопочуття дитини, до приїзду і консультації лікаря батьки можуть самостійно виконати ряд заходів.  

Перше, що потрібно зробити, – створити малюкові комфортні умови навколишнього середовища. Кімнату необхідно провітрити. Температура повітря в приміщенні повинна бути близько 20°С (19-21°С). В силу недосконалості процесів терморегуляції у новонародженого підвищені температура і вологість у кімнаті можуть призводити до перегрівання дитини. Можна скористатися вентилятором або кондиціонером, уникаючи прямого спрямування струменя повітря на малюка.

Малюка з лихоманкою не варто укутувати. Навпаки, дитину необхідно розкрити, надіти на нього легку бавовняну кофту або комбінезончик. Важливо пам’ятати, що одноразовий підгузник може закривати до 30% поверхні тіла дитини, перешкоджаючи нормальному потовиділенню, теплообміну. Тому, особливо якщо немає можливості знизити температуру в приміщенні, підгузник з новонародженого краще зняти.

Пиття В результаті збільшення втрати рідини, що часто спостерігається при лихоманці, а також може посилюватися наявністю блювання, проносу, у новонароджених швидко розвивається зневоднення. Зневоднення саме по собі може сприяти підвищенню температури тіла дитини. Допоювання – основний метод боротьби з зневоднюванням. Дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні, необхідно частіше прикладати до грудей (у жіночому молоці досить багато води). При відмові грудничка від молока, а також малюкам, які перебувають на штучному вигодовуванні, слід запропонувати чай з фенхелю, кип’ячену воду. Рідину необхідно давати в невеликій кількості (малюку в перші місяці – по одній чайній ложці кожні 20-30 хвилин), тому що одночасно випитий великий об’єм рідини може самостійно спровокувати блювоту в результаті перерозтягнення стінок шлунка. У разі різкого зневодннення лікар може призначити спеціальні сольові розчини для новонароджених. У важких випадках може знадобитися госпіталізація.

Фізичні методи зниження температури

Як долікарську допомогу дітям під час лихоманки широко використовуються різні фізичні методи зниження температури. В основі цих методів лежить збільшення тепловіддачі.

Обтирання є найпоширенішим способом зниження температури без прийому ліків.

Новонародженого роздягають і обтирають його тільце серветками, змоченими у воді з температурою 36-37°С. Обтирання водою нижчої температури може викликати тремтіння, що, у свою чергу, лише сприяє додатковому підвищенню температури тіла.

Малюка викладають на пелюшку з підстеленою під неї клейонкою. Посуд з водою потрібної температури ставлять поруч. Змочивши серветку, слід віджати її, а потім обережними нерозтираючими рухами обтерти тіло дитини від периферії (починаючи з ручок, ніжок) до центру. Легке тертя сприяє рефлекторному розширенню судин, що покращує тепловіддачу, а випаровування води посилює цей процес. Воду періодично слід розбавляти більш теплою, не допускаючи її значного охолодження і підтримувати температуру води близькою до нормальної температури тіла.

Обтирання розчинами спирту, оцту або горілкою в даний час не рекомендуються, так як вдихання парів цих речовин може бути небезпечно для дитини, а інтенсивне випаровування може спровокувати м’язову тремтіння і підвищити температуру.

На чоло малюку можна покласти прохолодний компрес – серветку, змочену у воді кімнатної температури. Необхідно періодично змочувати серветку водою, щоб компрес не перетворився на зігріваючий.

В даний час практично не застосовують обгортання вологим простирадлом, тому що це ускладнює потовиділення – природний шлях тепловіддачі. Температура тіла швидше знизиться при відкритих шкірі. Рідко використовуються і клізми з прохолодною водою.  

У випадках дуже високої температури (вище 39,5°С) на область великих судин (в пах, до пахвових западин, підколінних і ліктьових згинів, на скроневі і сонні артерії) для збільшення та прискорення віддачі тепла кладуть загорнуті в тканину шматочки льоду. Існують спеціальні замерзаючі гелі, пакети або грілки з якими також можна використовувати в таких ситуаціях.

 

 

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.