Малюк від 0 до 1 року

Зовнішній вигляд новонародженого малюка

Відразу після передавлювання та перерізання пуповини новонароджений малюк робить найважливіший перехід у своєму житті – від плацентарного (внутрішнього) дихання до самостійного (зовнішнього) дихання навколишнім повітрям. Деякі малюки відразу починають кричати або плакати, іншим же необхідно допомогти зробити перший самостійний вдих, стимулювати дихання. Після цього акушерка показує новонародженого матері, називає його стать і кладе малюка на мамин живіт і груди. Цей момент є дуже важливим як для малюка, так і для мами. Потрібно допомогти малюкові влаштуватися щокою на груди так, щоб він почав лизати або смоктати ваш сосок. Смоктання стимулює вироблення окситоцину – гормону, що стимулює скорочення матки, що  є важливим для успішного завершення третього періоду пологів, скорочення матки та виділення посліду. Крім того, смоктання сприяє виділенню антистресових і болезаспокійливих біологічно активних речовин в організмах матері та дитини. Якщо малюк неспокійний і продовжує кричати, то це тому, що йому зовсім нещодавно було дуже важко. Не бійтеся покласти свою теплу руку на спинку новонародженого малюка, дайте йому відчути, що в цьому, поки що незнайомому для нього світі, теж тепло і затишно, скажіть йому перші ласкаві слова. Після того, як Ви вперше погладите своє мокре від первородного мастила, малюсіньке, беззахисне дитя, воно стане для вас найкрасивішим, найріднішим і найдорожчим у житті. Сам новонароджений вже через кілька хвилин після появи на світ відкриє очі та вперше побачить свою маму, не зовсім чітко, але її образ вже закарбується у нього в пам’яті.

Шкіра у здорової доношеної дитини, як правило, має червоний колір з синюшним відтінком. Нічого страшного і небезпечного для життя малюка в цьому немає. Синюшність пояснюється тим, що у дитини є “фетальний” гемоглобін, який відрізняється від “дорослого” гемоглобіну. Його наявність та, на додаток, відносно високий вміст еритроцитів у крові малюка призводить до того, що рожево-синюшний відтінок шкіри може зберігатись від 3 до 5 днів після народження. Інколи у малюка періодично може з’являтися легка синява навколо ротика. Найчастіше вона виникає під час крику. Легка синява може бути також на ручках і ніжках Але якщо ця синява з’являється і значно посилюється після навантаження (крик, плач, годування), необхідно терміново звернутися до лікаря.

Відразу після народження шкіра здорового доношеного малюка зазвичай покрита так званим родовим мастилом. Його не потрібно видаляти, окрім тих випадків, коли воно дуже рясне – в такому випадку мастило частково можна видалити, але, ні в якому разі, не повністю. У випадках, коли мастило сильно просочене меконієм (первородним калом), дитину необхідно обмити теплою проточною водою. У всіх інших випадках мастило не чіпають, адже воно містить поживні та біологічно активні речовини, що всмоктуються через шкіру та захищають її від інфекції і ушкоджень.

Тулуб малюка відразу ж після народження має дещо припухлий вигляд, внаслідок набряку м’яких тканин під час проходження пологовими шляхами. Жирові складки уздовж плечей заважають побачити коротку шийку. Іноді шкіра маляти може бути покрита пушковими волосинками.

У разі, коли малюк народжується природним шляхом, його голівка зазвичай має асиметричну форму, тому що з метою полегшення проходження пологовими шляхами відбувається певне зміщення кісток черепа. Така деформація більше помітна у немовлят з великою головою і після тривалих пологів. Менше деформація голови відмічається у малюків у разі тазового передлежання. Якщо ж малюк з’явився на світ за допомогою кесаревого розтину, такої деформації практично не відбувається. Хвилюватися відносно такої природної деформації не потрібно, тому протягом наступних 3-5 днів все прийде до норми. У деяких малюків може відмічатись фізіологічний набряк м’яких тканин голови, що має вигляд невеликої припухлості на певній частині голови. Боятися цієї припухлості теж не варто. Однак, іноді за такою припухлістю може приховуватися небезпечний стан – кефалогематома (крововилив під окістя, звичайно, на тімені або потилиці). Саме тому характер припухлості у малюка, повинен визначити лікар-неонатолог, який оцінює стан здоров’я дитини відразу після народження.

Личко малюка може мати дещо страдницький вираз: опухлі щічки з синюватим відливом, тоненькі риски кровоносних судин, втиснуте підборіддя, злегка асиметричні лицьові кістки. Незабаром кістки стануть на свої місця.

Малюки можуть народжуватися як з волоссям, так і “лисенькими”. Чи буде у малюка “зачіска” чи він народиться абсолютно лисим, залежить від генетичних особливостей організму малюка і не впливає на майбутню якість його волосся.

Очі малюка відразу після народження будуть злегка припухлими. Цікаво, що відтінок очей у новонародженого з часом зміниться. Крім того, новонароджене немовля зазвичай трішки косує. Не хвилюйтеся, це теж з часом пройде.

Недоношений новонароджений…

На зовнішній вигляд новонародженого впливає кількість тижнів, які він “не досидів” в животі у мами. Шкіра такого малюка зазвичай насиченого червоного кольору. Родове мастило є в мінімальній кількості або його взагалі немає. У недоношених дітей більш виражений прояв пушкового волосся – ним покриті спина і плечі. Зазвичай, у таких дітей спостерігається диспропорція тіла (голова більша, ніж тулуб). Оскільки малюк з’явився на світ раніше природнього терміну, у нього або майже немає, або погано виражений підшкірний жир.

Переношений новонароджений…

Дитина, народжена після 42 тижнів, виглядає трішки по іншому. Шкіра у такої дитини більш суха, може лущитися. Колір її такий же, як і у доношеної малюка, але більш блідий, приглушений. Оскільки малюк встиг наковтатися навколоплідних вод і відчути дефіцит харчування, у нього можуть проявитися ознаки внутрішньоутробної гіпотрофії. Тому шкіра його буде покрита зморшками і складками.

Яким би не народився Ваш малюк, пам’ятайте, що Ваша любов допоможе йому стати найкращім…

1 коментар

Оприлюднити коментар

  • Наш малыш родился доношенным. Сейчас посмотрела на фото, действительно, все как описано в статье. И совершенно лысый. ))

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.