Пологи

Дихання і рух, що дає життя

Чи знаєте ви, що перший етап пологів вимагає розслаблення і спокійної упевненості. Якщо м’язи черевної стінки і дна тазу розслаблені і не чинять опору, то кожне скорочення матки м’яко проштовхує малюка в пологових шляхах. Напруження сприяє скороченню кругових м’язів шийки. Це примушує матку працювати і завдавати болю.

При цьому неминуче зменшення надходження кисню до тканин матки. Це також веде до посилення болю під час перейм. І, нарешті, СТРАХ. Коли страх перед пологами сильний, то органи, що беруть участь в пологах, починають чинити опір. Ця розбіжність порушує гармонію м’язових функцій і приводить знову ж таки до напруження, до порушення кровообігу в матці, до недоліку кисню в органах і тканинах майбутньої мами і малюка.

Якщо ви боїтеся болю, і не знаєте, як перенесете його, кращий спосіб від страху – добре підготуватися до болю, дізнатися більше про те, що відбуватиметься з вами і малюком в під час пологів, навчитися правильно дихати на курсах для майбутніх батьків. Ваша упевненість, ваші знання, ваш позитивний настрій – це 90% успіху. Щоб зменшити больові відчуття, перш за все, треба навчитися відпочивати між скороченнями м’язів. Починати освоювати прийоми розслаблюючого аутотренінгу варто з 16-20 тижнів вагітності.;

Вправам нескладно навчитися, виконувати їх рекомендується щодня. У цьому запорука вашого успіху під час пологів.

Перше, знайдіть зручне положення, лежачи на ліжку, на підлозі або зручно влаштуйтеся в кріслі. Ввімкніть приємну, спокійну музику. Закрийте очі і почніть спокійно дихати. Вдих робіть через ніс, при цьому трохи надувайте живіте, видих через рот, губи трохи витягайте трубочкою, живота при цьому здувайте.

Для контролю, що ви дихаєте саме животом, покладіть на нього руки і відчуйте, як він то наповнюється у ваших руках, то пустіє. Видих повинен бути спокійним, трохи довше вдиху. Прислухайтеся до свого дихання. Уявіть як кисень входить до кожної клітинки вашого організму і клітинки вашого малюка. Кисень – це життя.

Потім спробуйте уявити собі свого малюка. Його блакитні оченята, довгі вії, пухкі щічки, губки, посміхніться йому і уявіть, що він посміхається вам. Подумки поговоріть з ним. Розкажіть, що ви сьогодні робили, що бачили, розкажіть, як ви його любите, чекаєте і вірите в нього. Скажіть йому і собі, що у вас все буде добре, що все вийде, що ви з усім справитеся. Розкажіть, що він повинен зробити, коли почнуться пологи, як поставити головку, як обернутися, щоб пройти таким коротким, але такому складному шляху народження. Повірте, ваш малюк чує і відчуває.

Уявіть собі свої пологи – як вони розпочнуться, як довго продовжуватимуться, прагніть бачити себе сильною, здоровою і на все здатною.

Постарайтеся, щоб вам ніхто не заважав. Дихайте спокійно, вільно – вдих через ніс, видих через рот, живота надули, живота здули.

Розслаблення – це мистецтво жити, оберігаючи свою нервову систему від стресів і даючи мозку у спокої і без напруги знаходити вихід з найзаплутаніших ситуацій.

Чи Знаєте ви, що якщо правильно дихати під час пологів, то цілком імовірно, що ваші пологи пройдуть без будь-якого медикаментозного втручання. Народження вашого малюка буде м’яким, природним і гідним, а сам малюк буде міцним і здоровим.

Коли пологи розпочинаються поступово, перейми спочатку слабкі, не часі дихати спеціально немає необхідності. Але коли больові відчуття посиляться можна спробувати подихати глибоким сповільненим диханням.

Виберіть зручну позу. Наприклад, сядьте на підлозі, підкладіть під спину велику подушку або наполовину спущений великий гімнастичний м’яч, розкиньте ноги, пам’ятайте, чим більш розслабленою ви будете, тим краще відкриватиметься шийка матки.

Спробуйте спочатку рахувати сама собі або попросіть, щоб хто-небудь порахував вам. Вдих робіть на рахунок 3, видих на рахунок 7. Вдих через ніс, живота при цьому надувайте поволі, видих через рот, губи тягніть трубочкою, живота поволі здувайте. Подихайте так 1 хвилину. У вас вийде при такому рахунку 6 вдихів-видихів за 1 хвилину.

Пологові перейми завжди частішають, інтервал між ними скорочується, тривалість перейми збільшується, наростають і больові відчуття. У міру наростання перейм спробуйте використовувати ще глибше і сповільнене дихання. Вдих на рахунок 5, видих на рахунок 10, вийде 4 вдихи-видихи в хвилину. Подихайте так протягом 1-2 хвилин. Таке дихання треба натренувати. Може відразу не вийти такий тривалий видих. Тренуйтеся поступово – 3/6 – 3/7 – 4/8 – 5/9 – 5/10.

В кінці першого періоду, коли шийка матки розкривається до кінця, перейми можуть бути частими (через 20-30 секунд), тривалістю до 2-х хвилин, больові відчуття при цьому будуть достатньо сильними. Тут більше підійде часте поверхневе дихання. Під час тренування ви можете дихати ніс-рот (швидкий вдих через ніс і такий же швидкий видих через рот), рот-рот (губи витягайте трубочкою або прокрийте рота і дихайте “собачкою”)  або ж ніс-ніс (вдих і видих через ніс, якщо носове дихання не утруднене). Важливо дихати часто протягом хвилини, при цьому повинне виникати легке запаморочення. Не бійтеся цього – легка “сп’янілість” це ще один компонент знеболення. Важливо зрозуміти на якій частоті дихання виникає саме ЛЕГКЕ запаморочення, у кожного це індивідуально. Якщо ви передихали і у вас сильно кружляє голова, подихайте спокійно глибоким сповільненим диханням, так ви відновите газообмін в крові.

Перейми подібні хвилям. Біль спочатку з’являється, наростає, тримається на вершині 1-2 хвилини, потім поступово відходить. Тому свої тренувальні перейми починайте з сповільненого дихання, потім поступово прискорюйтеся, дихайте часто протягом 1 хвилини, потім поступово сповільнюйтеся.

Між переймами болю немає, але і тут не йдіть з ритму дихання. Дихайте спокійно, ритмічно, вдих через ніс, наприклад на рахунок 2-3, видих через рот на рахунок 5-6. Продихайте так 2-3 хвилини, і знову починайте поступово прискорюватися і т.д.

В кінці першого періоду з’явиться бажання потужитися, але до огляду доктором або акушеркою відкриття шийки потугу треба стримати. Дихайте так само часто, як і при сильних переймах. Це самий напружений період пологів. Тут особливо стануть в нагоді ваші тренування дихання.

Впродовж другого періоду пологів знадобиться затримка дихання. Ви повинні успішно навчиться затримувати дихання до 30 секунд, але при цьому ще і тужитися. Тому тренування потуги під час вагітності полягає в наступному – ви робите глибокий різкий вдих через рот, затримуєте дихання, трохи прокриваєте рот і починаєте ЗЛЕГКА натискати на промежину (як ходите в туалет по великому) протягом 10-15-20-30 секунд (тренуйтеся поступово!), потім робите плавний ніжний видих через рот (у жодному випадку видих не повинен бути різким), потім тут же набираєте знову повітря і так повторюєте ще 2 рази .

Важливими є заняття в басейні. Там легше тренувати затримку дихання під водою.

У проміжках між потугами дихаєте глибоко і спокійно.

На останніх 6-ти тижнях тренуйте дихання щодня протягом 20-30 хвилин, тренуйте різні типи дихання, затримку дихання з навантаженням. Згодом ви будете вдячні собі, відчуєте, як кероване ваше тіло, як воно може успішно взаємодіяти з роботою матки. Ваші тренування приведуть до того, що в родах ви почнете дихати, навіть не замислюючись, і підберете саме те дихання, яке допоможе вам.

Чи Знаєте ви, що якщо роди протікають без ускладнень, то чим більше ви рухаєтеся під час пологів, чим більше ви знаходитеся у вертикальному положенні, тим м’якше і природніше пройдуть ваші пологи.

Як відомо, пологи починаються з перейм. Як тільки ви зрозумієте, що це пологові перейми (відрізняються від підготовчих тим, що з’являються приблизно через рівні тимчасові проміжки, інтенсивність їх наростає, інтервал між переймами поступово скорочується) постарайтеся не лежати, а тріщки рухатися.

По-перше, якщо початок пологів поступовий, у вас ще не вилились води, перейми слабкі, з інтервалом 20-30 хвилин не поспішайте до пологового будинку. Вввімкніть спокійну приємну музику (добре, якщо це буде та музика, під яку ви вчилися розслаблятися). Поки ви потихеньку збиратиметеся до пологового будинку, упорядковуючи себе, рухайтеся в такт музиці. Найрухливішою у вас повинна бути тазова область. Похитуйте стегнами вперед, назад, по колу, опишіть вісімку, просто танцюйте. Сідайте, топчіться, станьте на коліна, погойдайтеся в такій позі. Можете сісти на великий гімнастичний м’яч (діаметр 65-75 см.), трохи пострибайте на ньому або покрутіть тазом по колу, сидячи на м’ячі. Все це розслабить вас, збільшить рухливість кісток тазу, поліпшить відкриття шийки, понизить болючість перейм.

Коли ви приїдете до пологового будинку, прагніть не лежати і там. Важливо знайти комфортну позу, в якій вам зручно дихати під час перейм.

Прагніть “підвісити” свого живота. Так вага матки менше тиснутиме на великі кровоносні судини, покращуючи цим матково-плацентарний кровообіг. Ви можете трохи нахилитися вперед і знайти опору (стіл, спинку ліжка, спинку стільця, підвіконня тощо), можете встати навколінки або підкласти під груди наполовину спущений гімнастичний м’яч. Можете спробувати лягти на бік і підкласти м’яч під руку або сісти і підкласти м’яч під спину.

Як бачите, можна знайти зручну позу за допомогою м’яча. Якщо такі пози стануть для вас не зовсім комфортними, то просто ходіть, нахиляйтеся, сідайте, топчіться. Це ваш танець під час пологів. Малюк при цьому під власною вагою краще просуватиметься в пологових шляхах.

Не забувайте, коли дихатимете під час сутички, погладжувати живота. Під час вдиху вгору по бічних поверхнях, під час видиху вниз по центру до області лобка. Підчас сильних перейм стисніть руки в кулаки і розтирайте впродовж всієї перейми попереково-крижовий ромб або великими пальцями рук з силою натискайте на область передньо-верхніх виступів клубових кісток справа і зліва. Пам’ятайте, що такий масаж треба починати відразу, як тільки починається перейма, поки що біль не достатньо сильний.

Протягом другого періоду пологів можна тужитися навпочіпки, стоячи на колінах, сидячи на судні, напівлежачи або лежачи на боці, з підведеною верхньою ногою. Під час потуг у вертикальному положенні досягається оптимальна координація роботи м’язів черевного пресу, спини і тазового дна.

Якщо ваш лікар допускає вільну поведінку під час пологів – рухайтеся, шукайте свою найзручнішу позу, найкомфортніше положення для себе і вашого малюка, танцюйте свій пологовий танець.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.