Вагітність

Короткі поради вагітній жінці

В першу чергу, щоб народити здорову дитину, жінка-мати сама повинна бути здоровою. Звідси витікає необхідність дотримання цілої низки гігієнічних правил не тільки самою жінкою — майбутньою матір’ю, але і людьми, що її оточують (членами сім’ї), їхнє уважне ставлення, дбайливість мають велике значення для зміцнен­ня здоров’я вагітної.

Вагітна жінка не повинна перевтомлюватися, сильно хвилюватися, інтенсивно займатися спортом, носити взуття на високих підборах, вживати в їжу гострі приправи й копченості. У неї повинне бути повноцінне, але не надмірне харчування. В перебігу другої половини вагітності їй слід дотримуватися безсольової дієти. Не можна приймати ніяких ліків без призначення лікаря; необхідно вести досить активний спосіб життя — рухатися, гуляти на свіжому повітрі, займатися легкою фізичною працею.

Дуже важливим є емоційний стан вагітної жінки. Насамперед, вона повинна бути спокійною і впевненою в завтрашньому дні та у майбутньому своєї дитини. Увага, турбота і розуміння з боку батька дитини та близького оточення впливають на психічний розвиток дитини.

Ні за яких обставин вагітна жінка не повинна вживати тютюн і алкоголь. Вагітні жінки, які палять, частіше народжують недо­ношених дітей. Вживання вагітною жінкою алкоголю в багато разів збільшує ймовірність народження дитини з різними каліцтвами.

Трапляється, що навіть в непитущих батьків народжуються діти з різними вадами. Під час  з’ясування причин виявляється, що в момент зачаття вони знаходилися в стані леткого сп’яніння, тому що було свято, весілля, день народження тощо.

Кожний повинен знати, що алкоголь дуже швидко проникає в кров, без яких-небудь труднощів поширюється по всьому організму, губно впливає на яйцеклітину чи сперматозоїди.

Вагітна жінка повинна знати, що формування різних органів, мозку і кістяка майбутнього організму протікає протягом усього терміну вагітності. Наприклад, серце, мозок і кістяк починають формуватися з третього тижня вагітності, а репродуктивні орга­ни — з восьмого.

Різні вірусні захворювання протягом першого триместру вагітності, особливо краснуха, призводять до народження глухих дітей, дітей із уродженими хворобами серця.

Вагітна має уникати контакту з хворими на гострі інфекційні захворювання, бо це може спричинити внутрішньоутробне інфікування плода, а іноді і його загибель. Жінки, вагітність яких припала на зимовий період, повинні остерігатися людних місць, де легко заразитися грипом або іншими респіраторними інфекціями, тому що прийом антивірусних препаратів та антибіотиків, з метою лікування хвороби, може негативно вплинути на формування організму дитини.

У період вагітності відбуваються фізіологічні зміни в усіх органах і системах, спрямовані на створення сприятливих умов для розвитку внутрішньоутробного плода. Проте порушення правил гігієни і харчування, надмірне фізичне і психоемоційне напруження можуть зумовити розлад фізіологічних процесів і призвести до виникнення ускладнень вагітності. Тому вже з перших днів режим вагітної має деякі особливості.

Загальний режим життя у разі сприятливого перебігу вагітності в ранні терміни не потребує особливих змін. Здорові вагітні виконують свою звичну роботу. Проте їх повинні звільнити від нічних змін, важкої фізичної роботи, а також від роботи, пов’язаної зі шкідливими умовами виробництва (вібрація, перебування на висоті, високі температури тощо). Усім вагітним, залежно від терміну вагітності, рекомендують виконувати комплекс фізичних вправ, що впливають  діють на судинний і м’язовий тонус, сприяючи нормальному перебігу вагітності і пологів.

Для вагітних дуже важливим є спокійний сон, тривалість якого має складати не менше як 8 год на добу.

Слід пам’ятати, що статеві зносини не рекомендуються у разі загрози переривання вагітності.

Особливу увагу слід звертати на догляд за шкірою, яка виконує захисну роль, дихальну і видільну функції. Крім того, шкіра бере участь у терморегуляції. Тому вагітна повинна щодня митися теплою водою з милом, краще під душем. Необхідно тримати в чистоті зовнішні статеві органи.

З перших днів відвідування консультації лікар визначає стан молочних залоз. Важливе значення має профілактика тріщин сосків та маститу. Рекомендується приймати перед сном повітряні ванни протягом 10-15 хв. У разі плоских або втягнутих сосках необхідно проводити масаж навколо соска, легенько відтягуючи його.

Одяг вагітної має бути зручним, не повинен стискувати грудну клітку і живіт. Найкращими є вироби із бавовняних тканин, які треба часто міняти. Бюстгальтери (краще бавовняні) не повинні здавлювати грудну клітку. Щоб запобігти застійним явищам, молочні залози мають перебувати в піднятому положенні.

Не можна носити одяг з тугими резинками на поясі. У другій половині вагітності рекомендується носити спеціальний бандаж, особливо тим, хто багато разів народжував, а також у разі розходження прямих м’язів живота, відвислому животі. Взуття має бути зручним, на низькому або невисокому підборі.

Усі жінки в період вагітності повинні займатися гігієнічною гімнастикою. Комплекс фізичних вправ передбачає зміцнення м’язів усього тулуба, особливо передньої черевної стінки і тазового дна, збільшення рухливості суглобів тазу і хребта, поліпшення зовнішнього дихання. Під впливом фізичних вправ поліпшуються гуморальні і рефлекторні зв’язки між матір’ю і плодом, поліпшуються всі фізіологічні процеси в організмі вагітної, створюються більш сприятливі умови для життєдіяльності плоду.

Фізичні вправи позитивно позначаються також на психоемоційній сфері і входять до системи комплексної підготовки вагітних до пологів. Така система сприяє підвищенню порогу больової чутливості в корі головного мозку і, внаслідок цього, зменшенню больових відчуттів під час пологів.

Фізичні вправи рекомендує лікар жіночої консультації після ретельного обстеження вагітної. Заняття проводять методист з лікувальної фізкультури або медична сестра, яка має спеціальну підготовку. Вагітна спочатку відвідує групові заняття в жіночій консультації, а згодом вона може виконувати вправи вдома самостійно. Загальна тривалість занять не повинна перевищувати 15-20 хв.

Під час проведення гімнастики треба контролювати частоту пульсу, дихання, величину АТ. Частоту пульсу і дихання можуть контролювати самі жінки. Перед гімнастикою і після неї необхідно відпочивати сидячи. Заняття гімнастикою не повинні зумовлювати втому, прискорення серцебиття чи дихання.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.