Вагітність Обране

Норми надбавки ваги при вагітності

Під час останніх тижнів вагітності, матусі часто чують суперечливі думки про істинну надбавку ваги: багато – погано, мало – теж. Як дізнатися, що для тебе це багато? Як контролювати свою надбавку без збитків для здоров’я мами і майбутнього малюка?

Норми надбавки у вазі вагітної жінки:

ІМТ (індекс маси тіла) розраховується за наступною формулою:

  • ІМТ (індекс маси тіла) = вага (кг)/зростання(м) x зростання (м)

Наприклад, визначимо індекс маси тіла для людини, яка важить 60 кг при зрості 180 см:

ІМТ = 60 / 1,8×1,8 = 18,5

Згодом, звіряємо отримані показники з нормами надбавки ваги за індексом маси тіла:

  • ІМТ < 19,8- жінки худорлявої статури
  • ІМТ = 19,8- 26,0 – жінки середньої статури
  • ІМТ > 26 – жінки повної статури

Якщо Ваш ІМТ перед настанням вагітності був менше 20, це означає, що у Вас була низька маса тіла до вагітності. Швидше за все Ви наберете за 9 місяців більшу кількість ваги, ніж в жінки в середньому. Рекомендована надбавка за вагітність при ІМТ менше 20 – 13-16 кг.

Якщо Ваш ІМТ до вагітності знаходиться між 20-27, то це відповідає нормальним значенням ваги. В цьому випадку рекомендована надбавка за вагітність складає 10-14 кг.

ІМТ до настання вагітності більше 27 говорить про надмірну вагу (від 27-29 – надмірна вага, більше 29 – ожиріння). Це зовсім не означає, що Ви повинні прагнути скинути вагу під час вагітності. Вагітність – не час для дієт. Спроби схуднути під час вагітності можуть негативним чином позначитися на внутрішньоутробному розвитку малюка.

Тому, навіть у разі початкової надмірної ваги, Вам потрібно набрати деяку кількість кілограмів за період вагітності, зазвичай від 7 до 9 кг.

Нормою можна вважати надбавку в 10 кг або 14 кг для здорової жінки, яка на початку вагітності не була дуже худою або дуже повною. Щоб народити трикілограмового або важчого малюка, потрібно від 6 до 8 кг «материнського забезпечення».

Почнемо з того, що ви не зможете народити дитину без плаценти (на яку доводиться близько 5% загального приросту ваги) та амніотичної рідини (до якої відноситься понад 6% приросту ваги). Об’єм вашої крові збільшиться на 50% -і навіть більше (у разі великого плоду), – що додасть ще 2 кг додаткової ваги.

Кількість рідини в організмі у різних жінок неоднакова. Деякі носять в собі до 4,5л води. Матка, збільшення об’єму грудей і «материнські запаси» дають надбавку ще в декілька кілограмів. До материнських запасів відноситься необхідне накопичення жирів – природний резерв калорій для вагітності і годування грудьми. Жінки з недобором ваги, з погано розвиненими «материнськими запасами» мають труднощі з постачанням плоду достатньої кількості енергії під час останнього триместру і більше схильні до стресів під час пологів.

Якщо ви обтяжені зайвою вагою, вам доведеться під час вагітності тісно співробітничати з лікарем або дієтологом. Але, в той же час необхідно пам’ятати, що приріст менш ніж на шість кілограмів може затримати зростання плоду та інших необхідних «атрибутів» вагітності. Маленька плацента, наприклад, обмежить кількість поживних речовин, що поступають до вашого немовляти; невеликий об’єм крові може позбавити немовля кисню.

Деякі жінки не набирають вагу внаслідок поганого або неправильного харчування, деякі були дуже худі до вагітності, пропускали час їжі або дотримувалися дієти.

Які б ні були причини цього, доведено, дуже мала надбавка у вазі у матері збільшує небезпеку того, що дитина народиться маленькою і хворобливою.

Відзначайте приріст своєї ваги

Запишіть свою вагу після зачаття. Побудуйте графік, щоб відображати свій приріст у протягом усього терміну вагітності.. Кожного тижня зважуйтеся в один і той же день після того, як встанете з ліжка вранці і до того, як одягнетеся. Після зважування робіть позначку на графіку для відзначення кількості доданих грамів або кілограмів (або їх втрати) в порівнянні з попереднім тижнем

Не існує великого взаємозв’язку між приростом вашої ваги в першому триместрі вагітності вагою вашу дитину при народженні.

Абсолютно раптово, зазвичай біля позначки трьох місяців, немовля починає швидко рости. Починаючи з цього часу надбавка у жінки з нормальною вагою наближається до 0,4 кг на тиждень. У жінок, що виношують близнят, бажаний приріст повинен бути приблизно 0,6 кг на тиждень під час другого і третього триместрів.

Жінки нормальної ваги, виношуючи першу дитину, можуть чекати надбавки у вазі з наступною швидкістю:

  • 0-10 тижнів: близько 0,2 кг на місяць
  • 10-20 тижнів: близько 0,3 кг на тиждень
  • 20-30 тижнів: близько 0,4 кг на тиждень
  • 30-40 тижнів: близько 0,3 кг на тиждень

Жінки з недостатньою масою тіла повинні намагатися додавати:

  • перший триместр: близько 0,8 кг на місяць
  • другий триместр: близько 2,4 кг на місяць
  • третій триместр: близько 2,0 кг на місяць.

Жінки з надмірною вагою повинні намагатися додавати:

  • перший триместр: близько 0,3 кг на місяць
  • другий триместр: близько 0,3 кг на тиждень
  • третій триместр: близько 0,2 кг на тиждень.

Наразі, слід пам’ятати, що вказані вище величини, подібно до більшості інших розрахунків, є середньостатистичними даними. Деякі жінки набирають вагу більше, інші менше, та все ж це цілком нормально. Але якщо ви весь час далекі від цих середніх показників, постарайтеся разом з вашим лікарем з’ясувати причини такого стану справ.

Потрібно

Протягом доби вагітній жінці не рекомендовано вживати більш ніж 1,5л рідини, не зловживати під час прийому їжі оселедцями та іншими солоними продуктами. Але, в той же час важливо мати добре самопочуття, не ходити голодною, вживати корисні для себе і дитини продукти. А з цією метою варто скористатися декількома простими порадами щодо раціону харчування.

– не зловживати сіллю у стравах;

– вживати знежирене молоко і молочні продукти;

– вибирати пісні шматки м’яса;

– уникати підсмаженої їжі та рясних десертів;

– їсти овочі і фрукти замість висококалорійних закусок;

– пити некалорійні напої, коли у вас виникає спрага;

– використовувати малокалорійні салатні заправки, майонез і маргарин;

– їсти каші та овочі, що містять крохмаль.

Привіт малюк, прощай вага!

Протягом наступного тижня після народження дитини, більшість жінок втрачає значну частину тієї ваги, якої вони додали під час вагітності. Ще від півтора до трьох кілограмів звичайно зникають на той час, коли малюк досягає віку в шість тижнів. Але може пройти майже півтора роки перш ніж ви знову відчуєте себе енергійною і повною сил.

У деяких жінок надбавка у вазі, що з’явилась під час вагітності, може зберегтися назавжди. В середньому жінки звичайно додають по 0,8 кг після кожної вагітності. У тих жінок, хто набирає під час вагітності більшу вагу, спостерігається тенденція до збереження більшої ваги після пологів просто тому, що вони накопичили додатковий жир.

2 коментарі

Оприлюднити коментар

  • Головне правильно харчуватися, тоді ніякі зайві кілограми не наберуться.

  • Це Ви правильно зауважили, Юліє.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.