Грудне вигодовування

Харчування годуючої мами

Продукти які НЕ рекомендується вживати в перші три місяці годування:
– Консерви рибні;
– Консерви м’ясні;
– Консерви молочні;
– Овочеві маринади, але можна вживати невелику кількість домашніх солінь;
– Напівфабрикати;
– Кетчупи;
– Майонез;
– Гострі соуси, але можна соєвий соус;
– Білокачанна капуста;
– Бобові;
– Сири плавлені;
– Сири з цвіллю;
– Виноград;
– Ковбасні вироби слід вживати дуже обережно.

Всі ці продукти можуть викликати сильне газоутворення в кишечнику у дитини, в результаті чого можуть виникнути хворобливі коліки.
Необхідно з’ясувати, чи немає у дитини спадкової схильності до алергії на якісь харчові продукти. Розпитайте близьких родичів. Якщо у Вас або батька малюка з раннього дитинства спостерігається непереносимість яких-небудь харчових продуктів, то їх слід виключити з раціону.

Ось перелік продуктів, які повинні входити в раціон годуючої мами та способи їх обробки.

1. М’ясо худоби та птиці (яловичина, телятина, нежирна свинина, нежирна баранина, кролик, курка без шкіри, індичка). Вживати щодня або через день. Всі ці продукти запікаються, тушкуються або варяться. (2-2,5 год)
М’ясо птиці вважається готовим, коли воно легко відділяється від кісток.
При приготуванні можна використовувати помірну кількість спецій.

2. Молочні продукти. Вживаються щодня, по-можливості або через день. (Кефір, ряжанка, питний йогурт, сир безумовно з мінімальним терміном зберігання). Не можна додавати цукор, мед, варення – вони можуть викликати сильне газоутворення.
Сир можна використовувати для приготування запіканок та сирників. Сирники не обсмажувати, а пропікаються на сковороді з товстим дном і антипригарним покриттям до появи легкої скоринки.
Потрібно вживати помірну кількість вершкового масла, додаючи його в крупи, зварені на воді, в макаронні вироби і на бутерброд з білим хлібом.

Вершки використовуються 10%-е в чай, какао, зварене на воді і в натуральну мелену каву. Також потрібно вживати сир зернистий та напівтверді сири (бринза, сулугуні, моцарела.) Перед вживанням їх рекомендується вимочувати в холодній кип’яченій воді. Пакетне молоко і молоко, куплене з рук рекомендується використовувати в дуже обмеженій кількості.

3. Всі крупи без винятку готуються на воді, шляхом довгого очікування в духовці, або на дуже слабкому вогні в посуді з товстим дном. Для додання круп’яної каші молочного присмаку використовуйте в кінці варіння вершки 10%-і, вершкове масло або сметану.

4. Яйця курячі слід використовувати обережно, яйця перепелині краще.

5. Овочі. Їх можна готувати у вигляді тушкованих сумішей: картопля, капуста цвітна або брокколі, цибуля ріпчаста або порей, морква, кабачок, перець солодкий червоний або зелений. Овочі тушкуються без масла в невеликій кількості води. Обов’язково в готові овочі перед вживанням слід додати невелику кількість нерафінованої рослинної олії (соняшникової, оливкової, соєвої, масло виноградної кісточки).
Сирі овочі повинні вживатися в помірній кількості. Наприклад, терта морква з тваринами або рослинними жирами; перець солодкий зелений; листової або качати салат; огірки без шкірочки.
Також можна запекти в духовці помідори або баклажани. Можна готувати на пару буряк, картоплю, цвітну капусту, броколі.

6. Риба. Намагайтеся вживати більше нежирної риби, такої як минтай, тріска, судак.

7. Ікра. Переважно чорна.

8. Фрукти. Не вживайте фрукти на голодний шлунок, тільки через 1,5-2 години після основного прийому їжі. Яблука та груші вживають без шкірки. Можна вживати грейпфрут, дуже обережно мандарини й апельсини, допустимо помірна кількість ківі і банани.

9. Свіжі ягоди можна їсти тільки по сезону і так само як фрукти через 1,5-2 години після основного прийому їжі. Заморожені ягоди можна використовувати для приготування компотів.

10. Горіхи. Переважно фундук, мигдаль, волоський горіх в помірній кількості, після основного прийому їжі через 1,5-2 години.

11. Хліб і хлібобулочні вироби.
Намагайтеся їсти менше чорного хліба, здоби, пряників, тортів, печива. Хлібобулочні вироби не повинні замінювати Вам основного прийому їжі. Не можна снідати або вечеряти чаєм з булочкою або печивом.

12. Макаронні вироби, безумовно, вживати можна, але тільки без яєчних добавок.

Вітаміни – дуже важлива складова нашого харчування. У харчових продуктах містяться не тільки білки, жири і вуглеводи, а й деякі харчові фактори, які можуть вплинути на обмін речовин. Ці харчові фактори називають вітамінами. Дивно, але вітаміни не використовуються для будівництва наших тканин і не служать нам джерелом енергії. Вони взагалі потрібні нам в дуже невеликій кількості.

Ось список продуктів, які містять максимальну кількість деяких вітамінів.

Вітамін С
1. Плоди шипшини;
2. Перец солодкий червоний;
3. Облепіха;
4. Смородіна;
5. Капуста цвітна.

Вітамін С не любить тривалої термічної обробки, т.е він безумовно буде присутній у відварі шипшини, обліпихи і смородиновому варення і в відвареної цвітної капусти, але щоб не відчувати дефіциту цього вітаміну не забувайте про сирі овочі і фрукти.

Вітаміни групи В

Вітамін В1
1. Свинина нежирна;
2. Печінка і нирки яловичі, свинячі, птиці;
2. Крупи (пшоняна, вівсяна, гречана).

Вітамін В2
1. Печінка та нирки яловичі, свинячі, птиці;
2. Яйця курячі та перепелині;
3. Сир;
4. Сири тверді.

Вітамін РР Ніацин
1. Печінка, нирки, м’язи яловичі, свинячі, птиці
2. Крупа пшоняна, вівсяна, гречана;
3. Сири тверді.

Фолієва кислота
1. Печінка яловича, свиняча, птиці;
2. Печінка тріски
3. Зелень (петрушка, кріп, кінза),

Всі вітаміни групи В бояться тривалого впливу світла.

Вітамін А
1. Печінка яловича, свиняча, птиці, тріски;
2. Ікра зерниста;
3. Масло вершкове;
4. Яйца курячі і перепелині.

Бета-каротин (попередник вітаміну А)
1. Морква червона (свіжа і тушкована)
2. Зелень (петрушка, кріп);
3. Плоди шипшини.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.