Поради лікарів

Грип та ГРВІ: найпростіша інструкція лікаря Комаровського – частина 2

Лікування грипу.

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір, комерційне ім’я — таміфлю. Теоретично є ще одні ліки (занамівір), але воно використовується лише інгаляційно, та й шансів побачити його в нашій країні небагато.

Таміфлю реально руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1).

Таміфлю не їдять усі підряд при будь-якому чханні. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу не має. Таміфлю використовують тоді, коли хвороба протікає важко (ознаки важкого ГРВІ лікарі знають) або коли навіть легко захворює людина з групи ризику-люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Сутність: якщо показане таміфлю, то показано як мінімум спостереження лікаря і, як правило, госпіталізація. Не дивно, що з максимально можливою вірогідністю таміфлю, що надходить до нашої країни, розподілятиметься по стаціонарах, а не по аптеках (хоча все може бути).

Ефективність при ГРВІ і грипі інших противірусних засобів вельми сумнівна (це саме дипломатичне з доступних визначень).

Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема — це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.

Правила лікування грипу

1. Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура 18-20 °С (краще ніж 16-22), вологість 50-70% (80 краще, ніж 30). Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.

2. Категорично не змушувати їсти. Якщо просить (якщо хочеться) — легка, вуглеводна, рідка їжа.

3. Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)!!! Температура рідини повинна дорівнювати температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо малюк перебирає — це буду, а це ні — хай п’є що завгодно, лише б пив. Ідеально для пиття — готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні там бути: регідрон, хумана електроліт, гастроліт, нормогидрон тощо. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, напувайте.

4. У ніс часто закапувати сольові розчини.

5. Всі «відволікаючі процедури» (банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин — кіз, борсуків і т. д.) — класичний совковий садизм і знову-таки психотерапія (треба щось робити). Парити дітям ноги (доливаючи окріп в тазик), робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртовмісними рідинами — божевільний батьківський бандитизм.

6. Якщо надумали боротися з високою температурою — тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин. Головна біда в тому, що тепло одягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напоїти — це по-нашенськи називається «не лікувати», а «лікувати» — це послати тата в аптеку…

7. У разі ураження верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні — вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку. Ліки пригнічують кашель (в інструкції написано «протикашльову дію») категорично не можна»!!!

8. Протиалергійні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.

9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

10. Всі інтерферони для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

11. Гомеопатія — це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).