Поради лікарів

Що окрім знань дитина може принести зі школи

Відправляючи дитину вранці до школи, батьки сподіваються, що вона там вчитиметься, спілкуватиметься з друзями, а після уроків благополучно повернеться додому і візьметься за домашні завдання. Проте буває, що навчальний день школяра закінчується госпіталізацією через харчове отруєння, кишкову інфекцію, захворювання на сальмонельоз або вірусний гепатит А, який ще називають жовтяницею.

Останнім часом дедалі частіше трапляються спалахи так званих хвороб брудних рук, жертвами яких стають і діти, і дорослі.

Економія держави на соціальних, освітніх та медичних програмах призводить до трагічних наслідків. Санітарно-епідеміологічний стан дитячих садків та шкіл, хай би там що писали в офіційних звітах, свідчить про неблагополуччя, яке в будь-яку мить може вибухнути епідеміями.

Ця хвороба легко поширюється у дитячих колективах, особливо там, де недостатньо дбають про чистоту та порядок на кухні, в їдальні, в класах та туалетних кімнатах. З вини дорослих, які ігнорують санітарні правила та норми, можуть хворіти діти.

Вживаються заходи для зупинення поширення хвороби. Зокрема, проводиться дезінфекція у місцях, де були виявлені випадки захворювання на вірусний гепатит А. Також проводиться комплекс заходів разом із фахівцями «Київводоканалу», адже інфікування цією хворобою відбувається і через забруднену воду».

Якість питної води — гаряча тема для киян. Забруднення питної води стічними водами призводить до гострої кишкової інфекції, випадків сальмонельозу. Ця хвороба дуже важко протікає у дітей, викликаючи ускладнення органів системи травлення.

Лікарі наголошують, що діти — найвразливіша категорія, коли йдеться про інфекційні захворювання, що виникають після вживання неякісних продуктів та забрудненої питної води, а також через антисанітарію у школах та дитячих садках. Інтоксикація, зниження імунітету, ускладнення, які залишають по собі інфекційні хвороби, завдають великого удару по організму, який активно росте. Ці наслідки дошкуляють упродовж років.

У школах і дитячих садках є ще одна загроза здоров’ю дітей, яка тривалий час була поза увагою. Хто знає, чим дихають діти у переповнених класах чи ігрових кімнатах, які неможливо як слід провітрити?

Щоліта у дитячих закладах проводять ремонти — фарбують, перестилають підлогу, міняють меблі. І зачиняють приміщення до 1 вересня. Як свідчать наукові дослідження, у повітрі після наведення цієї краси циркулюють близько 700 летючих хімічних сполук, концентрація яких у закритих приміщеннях стає небезпечною для здоров’я.

Багато родин помічають, що їхній син чи донька, які йшли до першого класу, маючи хороше здоров’я, дедалі частіше скаржаться на головний біль, відсутність апетиту, слабкість, сонливість та інші симптоми, які свідчать про ослаблення організму. І це не можна списати лише на перевтому від занять.

Багаторічні дослідження, проведені фахівцями Інституту гігієни та медичної екології ім. Марзєєва Національної академії медичних наук, показали, що за роки навчання у школі у 75–85% дітей стан здоров’я значно погіршується. Якщо порівняти результати обстеження випускника з тими даними, які він мав у першому класі, стає очевидним, що організм працює з величезним навантаженням.

Свою роль відіграють велика кількість предметів та уроків, переповнені класи, де нічим дихати, харчування на ходу і домашні завдання, які не залишають часу для відпочинку та прогулянок. А ще до того — респіраторні захворювання, ангіни та бронхіти, харчові отруєння та кишкові інфекції, які щороку переслідують школярів.

Далеко не кожна дитина може з цим упоратися. Тому десятикласники й мають у своїх медичних картках записи про 3–5 хронічних захворювань, багато з них неодноразово проходили лікування у стаціонарах. Найчастіше діти скаржаться на погіршення зору, проблеми опорно-рухового апарату та порушення в системі органів травлення.

На думку фахівців, ці проблеми не можна замовчувати, до їх вирішення потрібно підключати і батьків, і громадські організації. Особливо, коли йдеться про спалахи хвороб у шкільних та дошкільних закладах.

Лікарі-інфекціоністи стверджують, що через значне підвищення вартості лабораторної діагностики, витратних матеріалів, лікарських препаратів багато родин не можуть забезпечити своїм дітям повноцінне лікування та реабілітацію. Крім того, зубожіння людей призводить до нехтування правилами санітарії та гігієни, що особливо небезпечно у густонаселених містах. Якщо держава не виправить ситуацію, Україна дуже швидко скотиться до рівня відсталих країн третього світу, де хвороби брудних рук і епідемії стали повсякденним явищем.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк