Грудне вигодовування Обране

Тріщини сосків у годуючих мам

Методи лікування та профілактики тріщин сосків

Ніщо так не прив’язує дитину до матері і не викликає у відповідь почуттів, як годування малюка грудьми. Спочатку груди виробляють молозиво-жовту водянисту рідину, багату антитілами і поживними речовинами, надзвичайно важливими для організму дитини. Починати годувати грудьми слід якомога раніше. Незалежно від розміру молочних залоз годувати грудьми можуть всі жінки. Здатність організму виробляти молоко, також як і вміння дитини смоктати груди – закладені природою, хоча з боку матері можуть знадобитися певні навички.

Фізіологія грудного вигодовування

Переваги раннього прикладання новонародженого до грудей:
• позитивно впливає на становлення, регуляцію і тривалість лактації;
• відіграє важливу роль у становленні імунітету і зниження захворюваності новонароджених;
• сприяє відновленню перерваного пологами психологічного зв’язку між матір’ю і дитиною.

Безперечно, материнське молоко є ідеальним харчуванням для дитини. Тільки в материнському молоці є всі необхідні дитині поживні речовини, вітаміни та мікроелементи знаходяться в потрібній кількості. Разом з молоком матері дитина набуває імунітет від багатьох хвороб і менше страждає від різних алергічних та інфекційних захворювань. У разі грудного вигодовування діти рідше страждають шлунковими і кишковими розладами.

Мамам необхідно пам’ятати, що грудне молоко забезпечує оптимальний розвиток її малюка, оскільки має властивість «біологічної специфічності». Дитина, вигодувана грудьми, випереджає у своєму розвитку «штучних» однолітків. До того ж діти, які перебувають на грудному вигодовуванні, згодом рідше піддаються різним захворюванням. Для мами переваги природного вигодовування теж цілком очевидні. Під час годування грудьми більш активно виділяються гормони, що сприяють відновленню жіночого організму після пологів. У жінки, яка годує формується особливий гормональний фон, який може перешкоджати настанню нової вагітності. Крім того, у жінок, які годують грудьми, знижується ризик виникнення таких серйозних захворювань, як анемія, остеопороз, рак молочної залози або яєчників. Крім того, гормони, що виробляються в період годування, вмають заспокійливий ефект, що допомагає жінці подолати складнощі, пов’язані з материнством.

І все ж саме цінне – це той особливий тонкий психологічний контакт, що виникає між матір’ю і дитиною в процесі годування і що допомагає згодом розвинути гармонійні відносини між ними. На жаль, у молодих мам деколи виникають складнощі, пов’язані з природним вигодовуванням. Дуже часто буває, що дитина раптом відмовляється від грудей. Це можливо внаслідок неправильного прикладання дитини до грудей або його поганого самопочуття.

Однією з найпоширеніших в наші дні проблем є недостатнє вироблення молока. В цьому випадку необхідно прикладати дитину поперемінно до обох грудям, обов’язково зціджуватися https://kitett.bio-baby.net/ua-ua/production/fisio-bib , пити багато рідини, перед годуванням намагатися розслабитися. В цей період рекомендований прийом полівітамінних комплексів, краще за все тих, що брали під час вагітності. Ідеальне поєднання всіх необхідних для годує грудьми мами вітамінів (вітаміни А, групи В, Д, Е, С і т.д.) і мінералів (кальцій, залізо, магній і т.д.) в складі полівітамінних комплексів допоможе посилити лактацію у разі її нестачі.

Якщо дитина турбується під час годування, то, швидше за все, він таким чином емоційно  реагує на зміну навколишнього оточення. В даному випадку треба створити спокійну атмосферу, погодувати його в тихому місці, і він заспокоїться.

Дуже неприємні відчуття можуть викликати хворобливість і тріщини сосків. Якщо хворобливість проявляється протягом усього годування грудьми, то могли з’явитися тріщини.

Тріщини сосків можуть утворюватися в результаті недостатньо хорошої підготовки молочних залоз під час вагітності, неправильної техніки годування, гіповітамінозу, загального ослаблення організму жінки. Оскільки до тріщин сосків може приводити неправильний догляд за грудьми при годуванні, то необхідно дотримуватися деякі умови, які допоможуть уникнути цього явища:

 • містити груди в суворій чистоті: перед кожним годуванням необхідно мити молочну залозу теплою водою з милом і просушити м’яким чистим рушником або марлею (у жодному разі не можна витирати груди, щоб не травмувати шкіру, треба промокнути її насухо);
 • не використовувати для знезараження шкіри соска спиртових розчинів, оскільки спирт сильно сушить шкіру, а стерильність такої міри зовсім не потрібно;
 • сосок і прилеглу до нього область обмивати 2%-ним розчином соди (одна чайна ложка на склянку кип’яченої води) або просто кип’яченою водою;
 • кілька перших крапель молока краще зцідити, тому що таким способом очищаються зовнішні відділи виводять проток молочних залоз від потрапили туди мікроорганізмів;
 • для пом’якшення користуватися мазями або маслами на основі ланоліну https://kitett.bio-baby.net/ua-ua/production/fisio-lan, тому що інші масла (вазелін, рослинне масло і т.д.) можуть не тільки викликати алергію у дитини, але і розлад травлення; змащувати груди треба після годування, тоді при наступному прикладанні дитини до грудей масло частково всмокчеться в шкіру, а частково змиється водою (це ж відноситься і до всіх лікарських складів з рекомендованих нижче);
 • необхідно підкладати в бюстгальтер м’які гігієнічні прокладки на область соска https://kitett.bio-baby.net/ua-ua/production/fisio-pad і регулярно їх міняти у випадках спонтанного виділення молока в проміжках між годуваннями, так як підвищена вологість може провокувати ушкодження шкіри і розвиток хвороботворних мікробів.

Тріщини і садна сосків дуже болючі. Якщо вони не дуже великі, можна спробувати годувати дитину через накладку, які продаються в аптеці. При великих і дуже болючих тріщинах прикладати дитину до грудей тимчасово (до їх загоєння) неможливо. В такому випадку молоко потрібно акуратно, не травмуючи соска, зцідити в прокип’ячену посуд і годувати їм дитину без теплової обробки.

Тріщини сосків – це вхідні ворота для інфекції, яка може викликати мастит. Щоб уникнути появи тріщин необхідно:

 • міняти положення дитини біля грудей під час годування, щоб при смоктанні піддавалися тиску різні ділянки соска;
 • після годування сосок слід витягувати з рота немовляти. Якщо він його не відпускає, досить злегка затиснути ніс малюка, і він сам виштовхне сосок;
 • зробити годування більш частими і менш тривалими (не довше 10-15 хвилин кожне);
 • перед тим як давати груди, прикладати до соска лід, обернутий в чисту марлю, щоб пом’якшити больові відчуття;
 • після годування і зціджування залишився молока потрібно висушувати сосок, тримаючи відкритим на повітрі 5 хвилин;
 • залишилося після годування молоко потрібно зцідити до повного спорожнення грудей. Зціджувати молоко потрібно легкими рухами, не торкаючись соска. При нагрубанні молочних залоз (лактостаз) доцільно використовувати молоковідсмоктувач  https://kitett.bio-baby.net/ua-ua/production або короткочасно пригальмувати лактацію;
 • слід щодня міняти білизну;
 • якщо на соску з’явилися тріщини, то як і всяка рана, ці тріщини відкриті для інфекції, і їх потрібно негайно лікувати.

Опубліковано з дозволу адміністрації Російського Медичного Журналу.

1 коментар

Оприлюднити коментар

 • Прошу вас що робити коли тріснув сосок на груді?
  Дитині 8 місяців,, спить зі мною разом, коли я заспала- то вона перепила молока, так що над рано блювала. Що робити в такій ситуації, ???? Підскажіть прошу

 • Добрый день, Виталия.

  Благодарим Вас за интерес к сайту “Зростай малюк”.
  Для профилактики появления трещин на сосках груди или при их устранении рекомендуется использования крема Пурелан 100( изготовлен в Швейцарии компанией Medela).
  Cодержит 100% ланолин высокого медицинского очищения. Крем можно не смывать перед кормлением т.к он абсолютно безопасен для малышей. Защитная пленка долго держится и способствует быстрому заживлению болезненных, воспаленных трещин сосков.

  Здоровья вам и вашему малышу!

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.