Грудне вигодовування

Харчування годуючої матусі

Правильно організоване та збалансоване харчування – запорука міцного здоров’я і самої годуючої мами, і малюка – щонайменше на найближчий перший рік життя, а, можливо, і довше. Очевидно, що раціон годуючої матусі повинен бути і достатнім, і різноманітним, і, що дуже важливо, якісним.

Годуюча мати може їсти все, що їла під час вагітності: малюк, познайомившись з її харчовими уподобаннями ще в животі, до пологів, без проблем впорається з ними і після свого народження.

Не потрібно тільки думати, що усі вживані матір’ю під час харчування продукти напряму потрапляють до складу материнського молока. В принципі, це неможливо вже тому, що грудне молоко створюється за участю лімфи і крові, але аж ніяк не з вмісту шлунку мами. Склад грудного молока запрограмований природою, він стабільний і незмінний у всіх жінок, як би не відрізнялись якість та обсяг споживаної ними їжі. От тільки харчові присмаки їжі та несвіжа їжа практично завжди відображаються на якості грудного молока – так що якщо мамі якась із страв “не пішла”, то проблеми з травленням, на жаль, торкнуться обох.

До дієт під час грудного вигодовування звертатись не слід, в той же час не варто впадати і в іншу крайність – їсти за двох. Переїдання практично ніколи не призведе до збільшення кількості і не забезпечить більш високу жирність грудного молока.

Годуючій матусі потрібно дотримуватись того ж режиму харчування і в тому ж обсязі, що і до вагітності, додавши хіба що ще один легеньку вечерю. Їсти краще часто, але невеликими порціями – наприклад, три основних прийоми їжі, і між цими прийомами – чай і бутерброди з сиром, ковбасою, рибою – звичайно, в розумних межах.

Купуючи продукти, звертайте увагу на склад продуктів : особливо на вміст небезпечних як для мами, так і для малюка смакові добавки, консерванти та барвники.

При виборі продуктів бажано віддавати перевагу сезонним продуктам – насамперед тому, що “несезонні” зазвичай містять нітрати і пестициди, потрапляння яких до молока, може доставити малюкові масу турбот.

Постійне вживання полівітамінів теж є небажаним, оскільки воно спочатку різко підвищує концентрацію вітамінів в організмі, а потім так само різко їх знижує, що для матері-годувальниці є шкідливим. До того ж, необхідність у прийомі таблетованих вітамінів пити повинен визначати лікар, самостійно призначати їх собі не варто.

Просте збільшення споживання рідини на кількість молока ніяк не вплине. Щоб молока вистачало завжди, прикладайте дитину до грудей частіше і зробіть годування більш тривалими. Пийте рідину виключно з метою вгамування спраги. Скільки, це може вирішить для себе кожна жінка, виходячи з потреб організму. Зазвичай споживання рідини становить близько 2,5-3 літрів на добу. Добре, якщо в якості рідини годуюча мама буде вживати не тільки просту чисту воду, але й соки, морси, відвар з сухофруктів і плодів шипшини. Якщо немає проблем із засвоєнням молока – пийте молоко.  Якщо ж такі проблеми є – можна замінити молоко на кисломолочні продукти – ряжанку або кефір.

Жирність грудного молока залежить більшою мірою від сезонних і добових періодів, а не від калорійності їжі, що її вживає мати. Жирність змінюється ще й протягом годування. Дитина отримує багато “заднього”, самого жирного молока, якщо смокче одні груди більше півгодини – так що якщо хочете, щоб малюк отримав достатню кількість жирів.намагайтесь, щоб він максимально висмоктував молоко з одних грудей Пропонувати дитині в одне годування обоє грудей можна тільки в тому разі, якщо Ви абсолютно впевнились в тому що молока в одних грудях точно не вистачає. Але для цього потрібно суворо дотримуватись правильного прикладання до грудей.

Щоб уникнути ризику виникнення та зниження алергічних реакцій годуюча матуся повинна до мінімуму скоротити споживання цитрусових та екзотичних фруктів, не властивих вашому регіону: кулінарних виробів азійського походження. Вони можуть створити харчовий стрес як для материнського, так і малюкового організму, і наслідки його можуть бути зовсім прикрими. Тому, ліпше всього, від самого початку вагітності та під час грудного вигодовування віддавайте перевагу традиційному харчуванню.

Малюк вчиться розрізняти харчові смаки ще пербуваючи всередині материнського організму, вже приблизно на 3-4 місяці вагітності він відчуває кисле, солодке, гірке або солоне. Таким чином шлунково-кишковий тракт малюка готується сприймати різноманітні смаки після народження. І, ледь з’явившись на світ, малюк вже готовий до того, що материнське молоко не буде завжди однаковим на смак. Тому матері не слід переживати з приводу певного присмаку молока після вживання цибулі або часнику, інших спецій. Не слід відмовлятись від їх вживання в їжу, але без фанатизму, а тільки з метою додання стравам апетитного аромату і смаку.

На превеликий жаль, від алергічних реакцій ще нікому не вдалося придумати страховку, тому матері-годувальниці бажано вести «харчовий» щоденник і записувати щодня, що і коли вона їла – особливо якщо це стосується продуктів-алергенів. До переліку таких загалом відносяться білкові продукти – молоко молочні продукти, риба, яйця, м’ясо птиці, бобові, цитрусові, багато ягід (полуниця, малина, обліпиха), гранат, а також горіхи, продукти бджільництва, шоколад, кава та какао.

Після вживання матір’ю продуктів з цього переліку потрібно мінімум протягом доби спостерігати за малюком.У разі прояву у нього алергічної реакції (зазвичай у вигляді діатезу), вживати в їжу такий продукт-“провокатор” поки що не варто, можна перенести його введення до раціону на більш пізній віковий період малюка. Почасти алергічні реакції провокує не сам харчовий продукт, а різні штучні харчові та смакові добавки. А у деякого змалюків інколи до харчової алергії додаються і інші алергічні реакції – на квітковий пилок, шерсть, пил тощо.

Слід пам’ятати також, що сама по собі висока жирність грудного молока може бути причиною запорів і розладів шлунка у малюка: його травна система ризикує не впоратися з таким навантаженням. Але поживним молоко має бути – для цього до раціон потрібно включати продукти, багаті на вітаміни і мінерали: джерела кальцію – кефір, кисле молоко, сир, сметану і вершки, джерело фосфору і заліза – житній хліб, яєчні жовтки, яловичину, субпродукти, рибу і яблука.

В раціоні годуючої мами обов’язково повинні бути продукти на основі круп, хліб грубого помелу, чорнослив і бобові, а також горіхи, що є джерелом вітамінів групи В і магнію. вершкове масло і рослинні жири, свіжі овочі та фрукти, а в осіннє-зимову пору року варення та, солодкі компоти.

 

 

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.