Грудне вигодовування Статті

Молозиво – цілющий еліксир для немовлят: інтерв’ю із консультантом з лактації

Ваш малюк народився. Тепер він у ваших рідних обіймах. І одне з найголовніших питань, яке турбує батьків: аби дитина не була голодна. На цьому питанні побудовано багато міфів та навіть шкідливих рекомендацій. Але досконалий жіночий організм про все подбав. Коли починає вироблятися молозиво, в чому його цінність для немовля?

Про це нам детально розповідає Ірина Ігорівна Лазо, консультант з лактації, лікар акушер-гінеколог Перинатального центру м. Києва.

 – Ірино Ігорівно, чому саме еліксир? Та коли молозиво починає вироблятися у жінки?

– Молозиво починає вироблятися у жінки вже під час вагітності, а його цілющі властивості надають малюку унікальний захист від інфекцій в перші дні після народження.

 – Що варто знати про молозиво?

– Молозива небагато в порівнянні зі зрілим молоком: об’єм молозива – 10-30 мл на добу. Уявити складно, що цього може бути достатньо. Але тут варто знати, що об’єм шлунку новонародженого також крихітний, тому засмучуватись, що дитинка не наїдається, не варто. Навпаки: великий об’єм харчування на даному етапі може бути шкідливим. Материнське молозиво виробляється в перші дні після народження дитини. Через 2-4 дні груди жінки наповнюються молоком. Але для того, щоб молока прибуло достатньо і вчасно, необхідно дотримуватися правил годування на вимогу дитини й не обмежувати час годування.

 – Які корисні речовини містить молозиво?

– Концентрація білків у молозиві втричі більша, ніж у молоці. Цей факт може налякати батьків, які розуміють, що для перетравлювання білка необхідні значні ресурси травних залоз. Але цей білок є дуже дрібним і пристосованим до легкого засвоєння, навіть не до кінця зрілої травної системи малюка. Також воно відрізняється за кольором: може бути жовтуватим або більш жовтогарячим. Такий колір молозиву дає бета-каротин. Це попередник вітаміну А, який є потужним адаптогеном та імуностимулятором. Молозиво є концентратом імуноглобулінів, які так необхідні малюку для захисту в новому для нього середовищі. Серед них незамінні й рідкісні IgA, які захищають вразливі слизові дитини, а значить і готують до вживання та перетравлювання молока. Воно має м’який послаблюваний ефект. Це дає можливість дитинці краще позбавлятися зайвого білірубіну, який добре виводиться травною системою, а у великій кількості може призвести до патологічної жовтухи. Низка корисних речовин молозива активується і починає свою роботу лише у характерному для шлунку новонародженого кислому середовищі. Серед них i IgA, і глікани, і протипухлинні речовини. Саме тому важливо, щоб специфічне середовище шлунку не зазнавало змін внаслідок вживання штучних замінників молока.

 – Чи є вода у молозиві?

– Вміст води в молозиві зовсім низький. Цей факт також напряму пов’язаний із розвитком системи виведення новонародженого. Адже нирки дитини у перші дні ще не готові виводити багато рідини. Їм для адаптації необхідно кілька днів. Натомість внутрішньоутробного запасу рідини у тілі дитині наразі вистачає, щоб прожити ці дні без дефіциту.

 – Отже, можна не боятися, що немовля буде голодним?

– Так, вкрай важливо, щоб першою їжею немовляти було саме мамине молозиво. І тепер ви озброєні проти зайвих прагнень нагодувати дитину, якщо для цього немає медичних показань. Годуйте дитинку якомога частіше у подальші дні, адже через декілька діб організм малюка дозріває, щоб отримувати більші об’єми. Тож і в грудях починає продукуватися “перехідне молоко”. І в цей час починає налагоджуватися система “попиту-пропозиції” між дитинкою і маминими грудьми. Тож не відмовляйте дитинці у прикладаннях, годуйте часто, впевнено і з радістю!

Якщо у Вас залишилися запитання – пишіть їх у коментарях до статті, будемо раді Вам допомогти.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.