Вагітність

Що треба знати про підтікання навколоплідних вод

Всередині мами малюк знаходиться у повній безпеці: він плаває у стерильних навколоплідних водах, що надійно утримуються плідними оболонками та плацентою. Природно плодовий міхур створено так, що жодна інфекція не здатна проникнути до плоду. Проте часто цілісність плодового міхура порушується – і жінка з тривогою помічає надлишкові піхвові виділення, що може бути проявом підтікання навколоплідних вод і призвести до внутрішньоутробних інфекцій. В такому випадку необхідно терміново звернутися до лікаря, адже завчасне підтікання та вилиття вод є головною причиною завчасних пологів та недоношеності.

Наслідки розриву навколоплідних оболонок:

  • різко активуються гормони, що може стати причиною негайного запуску родової діяльності та народження недоношеного малюка;
  • щойно підтекли або вилились води, бактерії з піхви починають надходити у порожнину матки – таким чином інфікується як плід, так і порожнина матки. Якщо не вжити своєчасних заходів, плід може загинути від внутрішньоутробної інфекції, а у матері можуть розвинутися важкі гнійні ускладнення;
  • внаслідок вилиття вод зменшується обсяг порожнини матки, що може приводити до зсуву стінки матки щодо плаценти, тобто до відшарування плаценти і ризику розвитку гострої гіпоксії плода та кровотечі.

Розуміння причин порушення цілісності плодового міхура, ретельна підготовка до вагітності з лікуванням усіх осередків хронічної інфекції, статева гігієна та ретельне спостереження з обов’язковим контролем стану статевих шляхів дають можливість попередити цю проблему.

Найпоширенішими причинами порушення цілісності плодового міхура та підтікання вод є інфекційні процеси в піхві та шийці матки, а також фізіологічні особливості жіночого організму.

Місцеві запальні процеси – це найчастіше кольпіт, ендоцервіцит, бактеріальний вагіноз, хронічна молочниця тощо. Зазначені інфекції активують ферменти, що робить плодовий міхур тоншим, піддатливішим, тому він рветься навіть при невеликому підвищенні тонусу матки. Наприклад, під час сексуального контакту чи сильного кашлю.

Фізіологічні особливості організму вагітної так само часто спричинюють підтікання та вилиття вод. Серед них: неспроможність шийки матки (істміко-цервікальна недостатність), аномалії розвитку матки (однорога, дворога матка), міома матки. У таких випадках ведеться ретельний нагляд за перебігом вагітності, і, за найменшого ризику, жінку направляють до стаціонару, на збереження.

Найпідступніша форма розриву плодового міхура – субклінічна. Це особливо небезпечні випадки, коли масового вилиття вод не відбувається. Вони потихеньку сочаться, змішуючись з вагінальним секретом. І лікар, і пацієнтка можуть не помітити цього. При цьому плоду може загрожувати серйозна небезпека, оскільки він не захищений від внутрішньоутробної інфекції. Звісно, можлива й зворотна ситуація: коли вагітна жінка вважає більш рясні фізіологічні білі за підтікання навколоплідних вод. Відсутність точної і надійної діагностики підтікання вод у таких випадках спричиняє зайві стреси, призначення непотрібних препаратів для підстраховки, або й небезпечного лікування.

Діагностика протікання навколоплідних вод. Точна діагностика дозволяє виявити навіть найменші мікророзриви плодових оболонок та назначити лікування вчасно, а відповідно і уникнути загрози утробних інфекцій чи передчасних пологів.

Спеціальні тести. Якщо Ви підозрюєте загрозу передчасних пологів (йдуть передчасні перейми, Ви відчуваєте біль внизу живота) або ж розриву плодових оболонок (у Вас збільшилась кількість вагінальних виділень), Ви маєте невідкладно звернутися до лікаря акушера-гінеколога та придбати в аптеці діагностичні тести. Лікар проведе діагностику та, за необхідності, призначить лікування, спрямоване на збереження вагітності. Якщо загроза передчасних пологів підтвердиться, Вас ,в обов’язковому порядку, повинні госпіталізувати та призначити курс лікування в умовах стаціонару.

Використання тестів — це швидкий і зручний метод діагностики. На їхні результати не впливає наявність сперми, крові та білів. На відміну від багатьох діагностичних методик тести є високоспецифічними і показують високий позитивний результат. Який би випадок Ви не мали –  простий, коли просто потрібне підтвердження або розвіювання підозр підтверджуюче дослідження, чи найскладніший, коли жодного очевидного підтікання навколоплідних вод немає (субклінічні розриви), тест дасть Вам швидкий та надійний результат.

Аби попередити протікання навколоплідних вод, Ви маєте дбайливо ставитися до себе, стежити за гігієною статевих шляхів, регулярно відвідувати лікаря, а за найменшої підозри – терміново проводити тестування. 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.