Пологи

Епідуральна аналгезія — «золотий» стандарт знеболення пологів

На початку XXI століття породіллям все ще кажуть: «Всі народили, і ти народиш! Терпи!». Жінці треба докласти чимало зусиль, щоб народити дитину. Але в наш час, маючи в союзниках сучасних лікарів акушерів-гінекологів і анестезіологів, породіллі одержали багато можливостей упоратися з таким важким і важливим завданням, не відчуваючи при цьому тяжкого болю.

Як знеболюють пологи?

1. Застосування промедолу (наркотичного препарату). Його можна вводити внутрішньовенно або внутрішньом`язово. Промедол може викликати сонливість у породіллі й дитини, тому його введення використовується для знеболювання на ранніх етапах пологів або для відпочинку під час пологів, тривалість його дії складає 1,5–2 години.

Доза, у якій промедол призначається жінкам з метою знеболення пологів, є безпечною для жінки та дитини.

2. Епідуральна аналгезія — сучасний метод знеболення, у разі застосування якого знеболююча речовина вводиться до епідурального простору.

Даний метод знеболення не має негативного впливу на породіллю та дитину й дозволяє досягти ТРИВАЛОГО ЗНЕБОЛЮВАННЯ ПЕРЕЙМІВ ТА ПОТУГ.

Сутність методу й переваги епідуральної аналгезії?

У разі застосування даного методу знеболення лікар-анестезіолог безболісно для породіллі вводить спеціальний стерильний катетер до епідурального простору.

У цьому просторі проходять корінці нервів, по яких болючі імпульси від матки, що скорочується, надходять до спинного мозку, а звідти — до головного мозку, де й формується відчуття болю.

Посередництвом катетера, встановленого у поперековій ділянці хребта, до епідурального простору вводиться розчин знеболюючого засобу, щоб на час пологів блокувати нервові корінці й перервати потік больових імпульсів. У результаті такого блокування жінка перестає відчувати біль під час переймів, при цьому пологова діяльність і перейми не страждають.

Багатьох жінок лякає необхідність проведення маніпуляції у поперековій ділянці хребта і, як їм здається, у безпосередній близькості до спинного мозку. Але насправді ці побоювання марні. Пошкодити спинний мозок під час застосування даного методу знеболення неможливо, тому що дана маніпуляція проводиться значно нижче того рівня, на якому закінчується спинний мозок і у спинномозковому каналі маніпуляція не проводиться.

Епідуральна аналгезія краща за інші методи знеболювання. Вона дозволяє здійснювати вимоги до дбайливого ведення пологів, оскільки перетворює пологи в менш травматичний процес для плоду й матері.

Головна перевага методу епідуральної аналгезії полягає в тому, що породілля під час знеболення пологів прекрасно усвідомлює, що відбувається, комфортно себе почуває й може спілкуватися з її оточенням, не втрачаючи при цьому своєї активності.

Якщо після пологів знадобиться провести зашивання розривів м’яких тканин пологових шляхів, то таке втручання виконується на тлі епідуральної аналгезії без застосування інших методів знеболення.

Якщо під час пологів виникне необхідність проведення операції кесаревого розтину, то немає необхідності застосовувати інший метод знеболення та протягом декількох хвилин можливо швидко
перейти до виконання цієї операції.

Чи задоволені жінки цим методом знеболювання?

Приблизно у 95–98 % випадків застосування епідуральної аналгезії, жінки одержують порятунок від болю настільки, на скільки вони самі цього бажали. Навіть рідні й люблячі люди починають реагувати по-іншому побачивши те, що породілля не страждає від болю.

Жінкам, які психологічно підготовлені до пологів, народжувати незрівнянно легше. Деяким породіллям допомагає знаходження поруч під час пологів членів родини. Але все-таки не варто думати, що, відвідуючи курси або беручи участь у програмах підготовки до пологів, ви гарантовано убезпечите себе від больових відчуттів у пологах. Іноді жінки, які пройшли курси такої підготовки, все-таки втрачають самоконтроль, варто їм тільки відчути більш-менш сильний біль.

Всі жінки мають право отримати адекватне знеболення пологів.

Як вирішити це питання?

Для вирішення питання проведення епідурального знеболення пологів консультація лікаря анестезіолога повинна бути обов`язковою.

Якщо ви прагнете, щоб майбутнє народження вашої дитини було найменш болісне, заздалегідь дізнайтесь про епідуральну аналгезію, яку виконують тільки досвідчені лікарі-анестезіологи, порадьтесь зі своїм лікарем акушером-гінекологом, який буде з вами під час пологів, щоб потім не приймати рішення зненацька!

Автори:

к.м.н, гол. спец-т з ак. та гін. УОЗ Миколаївської ОДА

Громадський Євген Олександрович

к.м.н. ас-т каф. ак. та гін. №1 Миколаївської філії ОДМУ

Малюк Віктор Вікторович

лікар анестезіолог ПБ №3, м. Миколаїв

Базовкін Володимир Вікторович

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.