В першій половині вагітності часто спостерігаються епізоди гіпоглікемії, які пов’язані зі зменшенням необхідності в інсуліні під впливом хоріонічного гонадотропіну, рівень секреції якого досягає максимальних величин в І триместрі вагітності. В цьому терміні нерідко виникає і кетоацидоз (так званий “голодний кетоз”), що вимагає зменшення дози інсуліну та підвищення кількості вуглеводів в добовому раціоні жінки.
З другої половини вагітності (22-24 тижні) зростає необхідність в інсуліні, що зумовлено високою гормональною активністю фетоплацентарного комплексу та гіпофізарно наднирникової системи вагітної. Кортизол, прогестерон та естрогени впливають як периферичні антагоністи інсуліну. Під впливом цих гормонів виникає інсулінорезистентність, знижується чутливість організму як до ендогенного, так і до екзогенного інсуліну, і, як результат, підвищується рівень глікемії та глюкозурії, нерідко виникає декомпенсація діабету.
Після 35 тижня вагітності потреба в інсуліні знову знижується. Це пов’язано із значним підвищенням функції інсулярного апарату плода і підвищенням утилізації глюкози з крові жінки. В кінці вагітності збільшується частота гіпоглікемічних епізодів, що може бути причиною розвитку дистресу плода.
В перші години після пологів, в результаті елімінації з крові породіллі контрінсулярних гормонів фетоплацентарного комплексу, рівень глікемії значно знижується. Протягом 2-3 днів післяпологового періоду потреба в інсуліні стає меншою, ніж під час вагітності, але з часом рівень глікемії починає зростати, а відповідно зростає і потреба в інсуліні. В кінці першого тижня післяпологового періоду потреба в інсуліні досягає рівня, який був у хворої до вагітності.
Особливості перебігу вагітності, пологів та післяпологового періоду у хворих на цукровий діабет
Перша половина вагітності, як правило, перебігає без ускладнень.
Починаючи з другої половини вагітності частими ускладненнями є:
- Пізній гестоз, на його фоні — мікроангіопатії, ниркова недостатність та крововиливи в сітківку
- Багатоводдя
- Самовільне переривання вагітності та передчасні пологи
- Антенатальна загибель плоду
- Ризик інфікування плода (в зв’язку з кандидозним кольпітом та інфекційними захворюваннями сечовивідних шляхів).
Основні ускладнення під час пологів:
- Передчасне вилиття навколоплідних вод
- Первинна та вторинна слабкість пологової діяльності
- Дистрес плода
- Краніоспінальні травми (частіше за все ураження плечового сплетення на рівні С5 та С6 (параліч Дюшена-Ерба) в результаті надмірної бокової тракції голівки плода під час пологів),переломи кісток плечового поясу у дитини, що зумовлено макросомією та диспропорцією між розмірами голівки, плечового поясу плода та тазу жінки
- Значні травми м’яких тканин пологових шляхів жінки.
Основні ускладнення в післяпологовому періоді:
- Затримка інволюції матки та загоєння тканин
- Післяпологові гнійно-септичні захворювання
- Гіпогалактія.
Додати коментар