Малюк від 0 до 1 року

Корисні поради батькам з вакцинації дітей

До щеплення

– Перед першою щепленням АКДП-вакциною необхідно зробити загальний аналіз крові і сечі, а також отримати дозвіл невропатолога на вакцинацію.
– За наявності у дитини алергічних розладів (діатез та ін) заздалегідь обговоріть з лікарем схему профілактики загострення алергії. Зазвичай вона представляє собою прийом антигістамінних препаратів (супрастин, фенистил) протягом 2 днів до щеплення і 2 днів після.
– Також придбайте дитячі жарознижуючі препарати парацетамолу. Краще купувати свічки.

У день щеплення
– Не вводьте новий прикорм або нові види їжі. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні – не вводьте в свій раціон нові продукти.
– Не забудьте взяти антигістамінні та інші препарати, які призначив лікар.
– Переконайтеся, що вдома є дитячі свічки з парацетамолом (еффералган) чи панадол. Не покладайтеся лише на гомеопатичні препарати – ними можна користуватися, але при сильних реакціях на щеплення вони не допоможуть.

Перед виходом з дому
– Якщо у вас є прищепний сертифікат, до якого вносяться зроблені щеплення, візьміть його з собою.
– Обов’язково візьміть з собою улюблену іграшку або пелюшку дитини.

Перед самим щепленням
– Переконайтеся спільно з лікарем, що у дитини на момент щеплення немає підвищення температури. Це є єдиним універсальним протипоказанням до проведення щеплення.
– Поцікавтеся у лікаря, від чого і якою саме вакциною сьогодні будуть щепити дитину.
– Не соромтеся задати питання лікарю, якщо у вас є якісь сумніви щодо щеплення.

У момент уколу
– Не хвилюйтеся. Ваше хвилювання і занепокоєння передаються дитині. Будьте спокійні і впевнені – і дитина перенесе щеплення набагато легше.
– Не переживайте через те, що ви все ж хвилюєтеся, просто переведіть ваше хвилювання у конструктивне русло.
– Посміхайтеся і будьте ласкаві до дитини.
– Під час уколу дитина повинна бути у вас на руках – так йому і вам буде комфортніше.
– Дайте дитині виплакатися після уколу. Не змушуйте дитину “бути хоробрим”, не кажіть, що плакати соромно.
– Якщо дитина каже, що йому боляче – “видуйте” біль. Зробіть глибокий вдих і повільно “видувайте” біль. Повторіть цю вправу кілька разів.

У перші 30 хвилин після щеплення
– Не забудьте і не соромтеся задати ваші питання лікареві.Обов’язково запитайте про те, які і коли реакції на щеплення можуть виникнути і в яких випадках звертатися за медичною допомогою.
– Не поспішайте покинути поліклініку чи медичний центр.Посидьте протягом 20-30 хвилин неподалік від кабінету. По-перше, це допоможе заспокоїтися, по друге – дозволить швидко надати допомогу у разі виникнення негайних алергічних реакцій на щеплення.
– Якщо дитина достатньо доросла, порадуйте його яким-небудь приємним сюрпризом, нагородите його чим-небудь, похваліть. Скажіть йому, що все в порядку.

Після повернення додому після щеплення
– У випадку щеплення АКДП-вакциною: якщо лікарем не було наказано інакше, дайте дитині дозу (свічку або сироп) жарознижуючого. Це дозволить уникнути неприємних реакцій, що виникають у перші години після щеплення.
– Постарайтеся утриматися в день щеплення від купання.

Перша ніч після щеплення
– Найчастіше, температурні реакції на інактивовані вакцини (АКДС та інші) виникають в першу добу після щеплення.
– У разі АКДС-вакцин: профілактично, обов’язково на ніч дайте дитині жарознижуючий, навіть якщо температура на даний момент нормальна.
– При виникненні сильних температурних реакцій (37,5 ° С і вище) дайте одноразово дитині парацетамол – дитячу дозу відповідно до віку.
– При температурних реакціях не нехтуйте обтирання дитини теплою водою. Не використовуйте для обтирань горілку – вона дратує і сушить дитячу шкіру.
– Не забувайте про те, що добове дозування парацетамолу не безмежна. При передозуванні можливі важкі ускладнення.Уважно прочитайте інструкцію до препарату, яким користуєтеся (панадол, еффералган, тайленол).
– Ні в якому разі не користуйтеся аспірином. Його застосування у дітей молодшого віку загрожує важкими ускладненнями.

Перші два дні після щеплення
(Інактивовані вакцини – АКДП, АДП,
гепатит В, ХІБ-вакцина, ІПВ)
– Приймайте ті препарати для профілактики алергічних розладів, які призначив лікар.
– Продовжуйте приймати жарознижуючі згідно інструкції до препаратів, якщо температура залишається підвищеною.
– АКДП-вакцини. Слідкуйте за температурою тіла дитини.Намагайтеся, щоб вона не піднімалася вище 38,5 º С (під пахвою). У частини дітей на тлі підвищення температури можлива поява т.зв. фебрильні судоми. Вживайте жарознижуючі, не чекаючи підйому температури.
– З дитиною можна і потрібно гуляти, можна і потрібно купати його. Виняток становлять випадки, коли у дитини підвищена температура внаслідок або незалежно від щеплення.
– Якщо була проведена проба Манту – при купанні намагайтеся, щоб вода не потрапляла на місце постановки проби. Не забувайте, що піт це теж рідина, тому стежте за тим, щоб ручка дитини не потіла.
– Не вводьте нових продуктів у раціон дитини (і свій, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні). Це можна буде зробити на 3-ю добу після щеплення і пізніше.
– У разі АКДС-, АДС-, гепатитних В і АДС-М-вакцин. При появі сильних реакцій в місці уколу (припухлість, ущільнення, почервоніння) зробіть зігріваючий компрес або просто періодично прикладайте змочену водою тканину. Якщо протизапальні засоби ще не приймаються, почніть їх давати.

Через 5-12 днів після щеплення
– У випадку щеплення живими вакцинами (краплі поліомієлітної вакцини ОПВ, корова, паротитна, краснушная) побічні реакції зазвичай виникають на 5-12 добу після щеплення.
– Якщо виникла якась реакція, але щеплення було зроблено не живою вакциною, то вакцинація з 99% ймовірністю тут ні при чому. Найбільш частою причиною температурних і деяких інших реакцій у дітей молодшого віку є ріжучі зубки, у дітей старшого віку – простудні інфекції.

Вакцини – це не свята вода. Це імунобіологічний активний препарат, що викликає певні зміни в організмі – бажані, що мають на меті сформувати несприйнятливість прищепленого до даної інфекції, і небажані, тобто побічні реакції.

Що таке побічні реакції?
Терміном “побічні реакції” прийнято позначати небажані, не є метою щеплення реакції організму, які виникли після вакцинації. Побічні реакції прийнято ділити на місцеві, тобто виникають у місці уколу (почервоніння, болючість, ущільнення), і загальні, тобто ті, які зачіпають весь організм в цілому – підвищення температури тіла, нездужання і ін
У цілому, побічні реакції – це нормальна реакція організму на введення чужорідного антигену і в більшості випадків відображають процес вироблення імунітету. Наприклад, причиною підвищення температури тіла, що виник після щеплення, є викид в кров особливих «посередників» імунної реакції. Якщо побічні реакції мають легкий характер, то в цілому – це навіть сприятливий в плані вироблення імунітету ознака. Наприклад, невелике ущільнення, що виникло в місці щеплення вакциною проти гепатиту В свідчить про активність процесу вироблення імунітету, а значить щеплена людина буде реально захищений від інфекції.
Вакцинація – це найефективніший і економічно вигідне засіб захисту проти інфекційних хвороб, відоме сучасній медицині.Основним способом вакцинації є введення в організм людини ослаблених або вбитих хвороботворних мікробів (або штучно синтезованих білків, схожих на білок мікробів) для того, щоб стимулювати утворення в організмі антигенів – речовин, що нейтралізують збудників захворювання. Серед мікроорганізмів, проти яких успішно борються за допомогою щеплень, можуть бути віруси (наприклад збудники кору, краснухи, свинки, поліомієліту, гепатитів А і В) або бактерії (збудники туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, пневмококової пневмонії).

Основні захворювання, що підлягають вакцинопрофілактику у дорослих:
• Вірусний гепатит А
• Вірусний гепатит В
• Грип
• пневмококова інфекція (пневмонія і менінгіт)
• Варіцелла (вітряна віспа, оперізуючий герпес)
• Правець
• Дифтерія

Основні захворювання, що підлягають вакцинопрофілактику у дітей:
• Дифтерія
• Правець
• Кашлюк (ацелюлярним компонент)
• Вірусний гепатит А
• Вірусний гепатит В
• Поліомієліт
• Кір
• Епідемічний паротит
• Краснуха
• Менінгіт
• Вітряна віспа

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.