Малюк від 0 до 1 року

Вітамін D для дітей, необхідність та особливості прийому

Вітамін D для дітей

Що таке вітамін D та чому він необхідний для організму дитини?

Термін «вітамін D» об’єднує групу біологічно активних речовин: вітамін D2 (ергокальциферол), вітамін D3 (холекальциферол) та їх похідні. Вітамін D2 синтезують рослини і гриби під дією ультрафіолетових променів. До людського організму він потрапляє лише з їжею. Вітамін D3 синтезується в організмі людини під впливом сонячного світла (в основному під час дії на шкіру ультрафіолетових променів). Незначна кількість вітаміну D3 надходить із їжею тваринного походження. Кальциферол (повна назва вітаміну D) забезпечує засвоєння кальцію і фосфору, обмінні процеси, вироблення гормонів і розмноження клітин.

Необхідність вітаміну D для мам та дітей

Матері, що годують малюків, мають підвищену потребу в вітамінах та мікроелементах. Значна кількість цих речовин разом із грудним молоком передається новонародженій дитині. Тому необхідно щодня поповнювати їх запаси. Дослідження показали, що в середньому жінка під час грудного вигодовування втрачає в 4 рази більше вітаміну D, ніж під час вагітності. Тож жінки, які приймають вітамін D у рекомендованому дозуванні, підтримують фізіологічну концентрацію кальцію. Це допомагає уникнути появи болю в кінцівках, запобігти погіршенню стану зубів.

Вітамін D для дитини відіграє не менш важливу роль, ніж для його матері. Він необхідний для нормального розвитку кісток і зубів малюка. Це дуже важливий процес для дітей у віці до 1 року, в період, коли закладається фундамент його майбутнього здоров’я. Крім того, «сонячний» вітамін допомагає зміцнювати імунну систему дитини, адже до третього року життя вона ще не повністю сформована.

Вітамін D для немовлят

У перші місяці життя малюк на природному вигодовуванні отримує з грудним молоком усе необхідне для нормального росту і розвитку. Та це відбувається лише за умови, якщо мама повноцінно харчується і не забуває про прийом спеціальних вітамінних комплексів. Фахівці вважають, що приймати вітамін D необхідно практично кожному новонародженому. Втім, окремі педіатри говорять про те, що діткам, які добре набирають вагу та у яких не було виявлено під час обстеження ознак рахіту, не потрібно призначати вітамін D для профілактики.

Як ви знаєте, «сонячний» вітамін синтезується організмом при потраплянні променів на відкриті ділянки шкіри. Тому намагайтеся гуляти з дитиною в ранковий або вечірній час не менше години на день. Відкривайте личко маляти для сонця, проте будьте обережні, адже дитяча шкіра дуже чутлива до ультрафіолетових променів. Влітку проводьте з малюком більше часу на свіжому повітрі – тоді його організм сам упорається з виробленням сонячного вітаміну. На жаль, у великих містах діти позбавлені такої можливості. Забруднене повітря мегаполісів і затінок у дворах висотних будинків – не найкращі умови для тривалих прогулянок.

Прийом вітаміну D влітку виправданий за умов:

  • виявлених ознак рахіту;
  • проживання в північних районах;
  • похмурого літа;
  • прогулянок переважно у вечірній час.

Небезпека дефіциту вітаміну D для дітей

Найбільший ризик нестачі вітаміну D мають діти, батьки яких не дбають про правильне харчування та/або достатній вплив ультрафіолету.

Важкий дефіцит може спричинити розвиток рахіту, це захворювання призводить до неправильного формування скелета, нервової та м’язової тканини.

У більш важких формах рахіт також проявляється:

  • деформацією, розм’якшенням, хворобливістю кісток черепа;
  • затримкою закриття швів і тім’ячка на черепі;
  • збільшенням лобових і тім’яних горбів;
  • деформацією кісток, ущільненнями на ребрах або розм’якшенням ребер;
  • запізнілим прорізуванням зубів (частіше зі зміненою емаллю);
  • м’язовою гіпотомією;
  • уповільненням росту;
  • частими переломами.

Ранні ознаки нестачі вітаміну D у новонароджених виявляються збудливістю, чутливим сном, підвищеною пітливістю під час годування. Дитині важко сидіти, повзати, може відбуватися випадіння волосся, з’являються залисини, які, якщо не почати своєчасного лікування, поступово розростаються.

Форма випуску вітаміну D. Профілактичні дозування відповідно до віку дітей

Вітамін D3 випускається у формах:

  • крапель на водній основі;
  • крапель на масляній основі;
  • капсул (на олії);
  • таблеток;
  • спрею.

Вітамін D є жиророзчинним, тому масляна форма більш природна для нього. Людям, що мають проблеми з печінкою, нирками, жовчним міхуром (недостатність надходження жовчі в шлунок, застій жовчі) або ферментну недостатність (погано засвоюються жири), краще обрати водну форму або таблетки. Їх можна приймати незалежно від їжі, на відміну від масляної форми вітаміну D3, який треба приймати обов’язково після їжі, багатої на жири. Водна форма вітаміну D містить додатково консерванти і стабілізатори (можуть бути алергенами), а масляна форма тільки холекальциферол і кокосову або оливкову олію для кращого засвоєння.

З усіх наявних форм випуску для дітей найкраще підходять водний або масляний розчини. Однак масляний розчин вітаміну не рекомендовано вживати дітям, у яких не все гаразд із шлунково-кишковим трактом чи з нирками. Також ця форма важче піддається точному дозуванню. Через це педіатри частіше призначають водний розчин у краплях. Він легше всмоктується, і, крім того, дія водного розчину триває довше. Одна крапля містить одну добову профілактичну дозу в 500 МО.

Перш ніж призначати вітамін для вживання, варто проконсультуватись з лікарем, який підбере потрібну форму випуску та дозування вашому малюку.

Профілактика прийому вітаміну: повноцінне харчування і харчові добавки 

Багато корисних речовин і необхідних нам вітамінів ми можемо отримати з продуктами. Ось чому запорукою здоров’я дитини є збалансоване і правильне харчування. У ньому мають бути присутні білки, жири, вуглеводи, клітковина. Найбільш багаті на вітамін D2 морепродукти і жирна риба, молочні продукти. Як не дивно, саме лише молоко не є джерелом D2 для людей, оскільки кальциферол звідти засвоюється вкрай погано. Вважається, що головним джерелом вітаміну D є риб’ячий жир. На нього багаті такі види риби, як горбуша, кета, оселедець, тунець, а також чорна ікра, печінка тріски, яєчний жовток і навіть гриби лисички. Але, погодьтеся, це не ті продукти, які подобаються дітям. Більшість малюків і підлітків буде складно нагодувати тунцем чи печінкою тріски, а щоб отримувати потрібну кількість вітаміну, робити це треба регулярно і в достатньому об’ємі. Тієї кількості вітамінів, що ми отримуємо з їжею, може не вистачати для поповнення добової дози. До того ж, засвоюваність мінеральних речовин і вітамінів з будь-яких продуктів досить невисока. Щось втрачається в процесі приготування страв, щось залежить від особливостей конкретного організму – кислотності, обміну речовин тощо. І тут на допомогу приходять вітамінні харчові добавки. Їх безперечна перевага в тому, що вони вже розраховані з урахуванням оптимальної добової кількості і найчастіше містять у собі декілька добре поєднуваних вітамінів. Такі комплексні добавки – чудова профілактика нестачі вітамінів.

Де знайти найкращі вітаміни для дитини?

Вітамін D для дітей

Великий асортимент вітамінів та БАДів від найкращих американських та світових виробників можна знайти на маркетплейсі iHerb.

До кожного продукту вказано повний склад. Вітамінні комплекси та добавки можна перевірити на вміст консервантів, продуктів тваринного походження, глютену й інших алергенів. Продукти, які продаються на сайті iHerb, проходять незалежну перевірку та відповідають «Правилам належної виробничої практики», встановленим Управлінням з контролю якості харчових продуктів і медикаментів. Компанія не працює з неперевіреними посередниками. Також до кожного товару на сайті можна знайти чимало відгуків користувачів з усього світу, що діляться своїм досвідом придбання та вживання продуктів з iHerb.

iHerb забезпечує найкращі ціни на товари, постійно проводить акції та надає знижки. Компанія iHerb представлена в 150 країнах світу, включно з Україною. Доставка замовлень в Україну здійснюється Новою Поштою, Укрпоштою та Meest Express, строки доставки становлять 4-5 днів. Сайт iHerb перекладено українською мовою.

Зробити замовлення так легко і зручно, як у будь-якому онлайн-магазині чи аптеці України.

Будь-які вітаміни та добавки ми рекомендуємо приймати виключно після консультації зі спеціалістом.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.