Обране Юридичні поради

Як порахувати свої декретні

Романтичні серіали та дівочі журнали запевняють: всі 9 місяців вагітна перебуває у ванільно-рожевій ейфорії. Безумовно, правда у цьому є. Але не менше ми зайняті сухими підрахунками необхідних витрат на малюка. Ложка заспокійливого для майбутньої мами – це декретні виплати. І підрахувати, скільки грошей ви отримаєте, не надто важко.

Відтепер червоний день календаря – той, коли ти підеш у декретну відпустку. Відрахуй 70 днів від встановленої дати пологів і обведи його маркером. Інший день – тобі, вирішувати, чи святковий! – за 56 календарних днів після народження малюка. Це дата, коли декрет закінчується.

Звичайно, є винятки: у разі ускладнення пологів або при народженні двох чи більше дітей, післяпологова відпустка збільшується до 70 днів.А от у жінок, які мають зв’язок з аварією на ЧАЕС, декрет триває 180 календарних днів – 90 до та 90 після пологів. А піти з роботи можна  вже на 27-му тижні вагітності.

Право на «декретні» кошти, тобто на державну допомогу, мають абсолютно всі вагітні – незалежно від віку, застраховані чи не застраховані.

Скільки отримує жінка, яка працює

Матеріальна допомога складає 100% від середньої зарплати. Платять її за містом роботи, але для цього обов‘язково треба надати «лист непрацездатності» у свій відділ кадрів.

Ця сума надається зразу за весь період, який пов’язаний з вагітністю та пологами, незалежно від кількості днів, які фактично були використані до пологів.

Скільки отримує жінка, яка не працює

«Декретні» складають 100% допомоги при безробітті, але не менше 25% (тим, хто взагалі незареєстрований в ЦЗ) від розміру прожиткового мінімуму.

Щоб оформити декретні у цьому випадку, треба звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації. І надати там довідку із центру зайнятості, що ти перебуваєш на обліку як безробітна.

Що отримають студентки

Якщо майбутня мама ще навчається, то їй надають допомогу у розмірі 100% від стипендії. Але не менше 25% від розміру прожиткового мінімуму.

Оформити декретні допоможуть в управлінні соціального захисту за місцем реєстрації.

Декретні для бізнес-вумен

Якщо ти зареєстрована як ФОП, а отже, платиш єдиний податок, без декретних ти також не залишишся.

Утім, підрахунки твоїх виплат – це справжній квест.

Почнемо покроково.

У Фонд соцстраху треба звернутися із відповідною заявою, а ще прихопити із собою довідку від податкової, що ти не маєш боргів, як платник єдиного податку. І – лікарняний лист.

Далі у фонді соцстраху самостійно порахують розмір твоїх декретних.

Якщо ти ФОП, візьми із собою до Фонду соцстраху:

-листок непрацездатності

– заяву на ім’я директора робочого органу Фонду про надання певного виду матеріального забезпечення (соціальних послуг) із зазначенням реєстраційного номера страхувальника;
– копію трудової книжки (при необхідності), яка підтверджує страховий стаж і може бути завірена працівником робочого органу Фонду;

– довідку органу ДПАУ про суму сплаченого за розрахунковий період податку (єдиного)

Для бізнес-вумен, що зареєстровані як ФОП, середньоденний дохід, з якого призначаються страхові виплати обчислюється за формулою:

Д = П х В : С : К,

 • Де Д — середньоденний дохід
 • П — розмір податку за розрахунковий період (без урахування збіль­шення ставки єдиного податку за кожного найманого працівника або члена сім’ї);
 • В — відсоток суми встановленого розміру податку, що перераховується до Фонду соціа­льного страхування з тимчасової втрати працездатності (11%)
 • С — розмір страхового внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
 • К — кількість календарних днів за розрахунковий період.

Відповідно, розрахунок декретних після цього здійснюється за стандартною фор­мулою:

Дв.п. = Д.*Кк.д.,

 • де, Д.в.п. – допомога по вагітності та пологах;
 • Д.– середньоденний дохід;
 • Кк.д. – кількість календарних днів відпустки по вагітності та пологах, тобто 126 або 140 днів.

Давай розберемо це на конкретному прикладі.

П – розмір єдиного податку – 200 грн.

 • В – відсоток суми розміру податку, що перераховується до Фонду соціального страху­вання з тимчасової втрати працездатності – 11%
 • С – розмір страхового внеску – 1,9%
 • К – кількість календарних днів за розрахунковий період – 183 (при чому святкові та неробочі дні не виключаються із розрахунку!)

Отже, виходить така сума:

Д = П х В : С : К = (200*6) * 11% / 1,9% / 183 = 37,96 грн.

Дв.п. = Д * Кк.д. = 37,96 * 126 = 4782,96 грн.

Як бачиш, розібратися з розміром декретних не так вже складно, а допомогу у зв‘язку з вагітністю та народженням малюка ти отримаєш у будь-якому випадку, де б ти не працювала чи вчилася.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк