Після народження малюка ваше життя кардинально змінюється – весь час і всі сили присвячені догляду за дитиною. У перші тижні ви сильно втомлюєтесь і у вас зовсім не залишається часу і сил, щоб присвятити собі. А це так необхідно! Організм молодої мами після пологів заслуговує на особливу увагу. Однією з важливих проблем у цей час є захист від незапланованої вагітності. На жаль, деякі пари, всупереч рекомендаціям лікаря не жити статевим життям протягом перших 4-6 тижнів після пологів, занадто рано відновлюють сексуальні відносини.
Слід зауважити, що настання вагітності в післяпологовий період іноді стає для жінки повною несподіванкою, так як це може статися ще до появи першої менструації. Тому питання про контрацепцію необхідно вирішити відразу після пологів.
Непростий вибір
Кращий варіант – проконсультуватися про метод післяпологової контрацепції з вашим лікарем акушером-гінекологом ще під час вагітності. Якщо з будь-яких причин це зробити не вдалося, про метод контрацепції можна порадитися з лікарем пологового будинку. Але якщо у вас все-таки залишаються сумніви і питання, до відновлення сексуальних відносин обов’язково проконсультуйтеся з лікарем жіночої консультації, центру планування сім’ї. Не ризикуйте, обираючи метод контрацепції самостійно. Пам’ятайте, що підібрати оптимальний для вас варіант можна тільки спільно з лікарем.
Головні особливості вибору методу контрацепції у післяпологовий період пов’язані з тим, що ви годуєте дитину грудьми. Обраний метод не повинен негативно впливати на лактацію і здоров’я малюка. Необхідно відзначити, що при грудному вигодовуванні нерідко доводиться комбінувати різні методи контрацепції.
Грудне вигодовування дуже важливе не тільки для новонародженого, але і для молодої мами. Воно сприяє природньому відновленню репродуктивної системи жінки після пологів (скороченню матки), а також є методом природньої контрацепції.
Лікарі виділяють рекомендовані та нерекомендовані методи післяпологової контрацепції.
До рекомендованих методів належать:
- До 6 місяців – метод лактаційної аменореї (МЛА)
- Таблетовані контрацептиви прогестагенового ряду
- Презервативи
- Внутрішньоматкові контрацептиви
- Ін’єкційні контрацептиви прогестагенові
- Імплантати
Нерекомендовані методи:
- Без контрацепції
- МЛА після 6 місяців
- Перерваний статевий акт
- Календарний метод
- Спермициди
Розглянемо переваги та недоліки кожного з рекомендованих методів.
Метод лактаційної аменореї (відсутність менструацій при годуванні груддю)
Природній метод контрацепції, заснований на природніх процесах, які відбуваються в організмі жінки після пологів, і не надає негативного впливу на здоров’я дитини і матері. Після пологів в організмі жінки виробляється гормон пролактин, який стимулює утворення молока молочними залозами і одночасно пригнічує овуляцію (тобто можливість настання вагітності).
Умови, при яких даний метод контрацепції буде ефективний:
Передбачається виключно грудне вигодовування без використання догодовування (допустима частка догодовування – не більше 15%). Ефективність методу максимальна при використанні режиму “вільного вигодовування”, тобто при годуванні дитини на першу вимогу, при цьому перерва між годуваннями не повинна перевищувати 4 годин вдень та 6 годин вночі; таким чином може вийти до 20 годувань за добу, з них від 2 до 4 вночі. Даний метод ефективний тільки в перші 6 місяців після народження дитини, але лише до відновлення менструального циклу.
Переваги:
- Простий у застосуванні.
- Не має негативного впливу на здоров’я матері та дитини.
- Є природною профілактикою післяпологових ускладнень (кровотеч), сприяє відновленню організму матері після пологів.
- Корисний для дитини.
- Не має протипоказань.
- Не пов’язаний із статевим актом.
Недоліки:
- Вимагає неухильного дотримання правил грудного вигодовування.
- Не захищає від захворювань, що передаються статевим шляхом.
- У тих випадках, коли виникають лактаційні кризи (молока стає менше), потрібно поєднувати його з іншими методами контрацепції.
- Найменш ефективний з усіх засобів, що використовуються для післяпологової контрацепції.
Методи гормональної контрацепції
Препарати гормональної контрацепції – це синтетичні аналоги статевих гормонів, що виробляються в організмі жінки. Препарат може містити один (гестагени) або два (естрогени і гестагени) гормони. Контрацептивний ефект препаратів, що містять тільки гестагени, заснований на зменшенні кількості і підвищенні в’язкості слизу шийки матки (що перешкоджає проникненню в матку сперматозоїдів).
Комбіновані гормональні контрацептиви, що містять два гормони, пригнічують ріст і дозрівання фолікулів, перешкоджають овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника) і імплантацію плодового яйця в стінку матки. Застосування гормональних контрацептивів має свої особливості і правила. Препарати призначаються виключно лікарем.
Препарати, що містять один гормон (гестаген)
Оральні контрацептиви (ОК)
Препарати даної групи можна почати приймати через 6 тижнів після пологів. Препарат слід приймати щодня, без перерв, в один і той же час – при недотриманні правил прийому ефективність даного методу різко знижується. При правильному і регулярному застосуванні ефективність методу досягає 98%.
Після припинення грудного вигодовування рекомендується переходити на комбіновані ОК.
Переваги:
- He має негативного впливу на якість, кількість грудного молока і тривалість лактації, а також на здоров’я матері та дитини.
- Здатність до зачаття відновлюється одразу після припинення застосування препарату.
Недоліки:
- При порушенні правил прийому препарату, при одночасному прийомі деяких антибіотиків, протисудомних і снодійних препаратів, а також при блювоті і проносі протизаплідний ефект знижується. У цих випадках необхідне застосування додаткового методу контрацепції (наприклад, презерватива).
- У перші місяці прийому препарату можлива поява в проміжках між менструаціями кров’янистих виділень, які з часом зникають самі.
Препарати, що містять два гормони (комбіновані ОК)
Прийом комбінованих ОК можливий у тому випадку, якщо жінка припинила грудне вигодовування або не годувала грудьми взагалі. Цей метод контрацепції можна застосовувати з 6-го тижня після пологів. Таблетки необхідно приймати щодня, без пропусків, суворо дотримуючись графіку і часу прийому. У разі недотримання правил прийому, ефективність методу різко знижується.
Препарат призначається тільки лікарем після відповідного обстеження. При цьому виключаються протипоказання (свіжі тромбоемболії, гормонально залежні пухлини, вроджені дефекти видільної функції печінки, прогресуючі захворювання печінки, серповидно-клітинна анемія, судинні захворювання мозку, перенесений інфаркт міокарда та ішемічна хвороба серця) і виявляються фактори ризику (перенесені тромбози і тромбоемболії, порушення функції печінки із застоєм жовчі, гепатит, захворювання жовчного міхура, гіпертонія, цукровий діабет, епілепсія, виразковий коліт – захворювання товстого кишечника, алергія, міома матки, хронічні захворювання нирок).
Ефективність даного методу при правильному і регулярному застосуванні – 100%.
Переваги:
- Запобігає розвитку деяких захворювань жіночих статевих органів і молочних залоз.
- Після припинення прийому препарату здатність до зачаття швидко відновлюється.
Недоліки:
- Несприятливий вплив естрогену (одного з гормонів, що входять до складу препарату) на кількість і якість грудного молока, зменшення тривалості лактації. Тому слід врахувати, що застосування даного методу контрацепції прийнятно тільки при відмові від грудного вигодовування.
- Суворе дотримання правил прийому препаратів.
Презерватив
Ефективність методу при правильному використанні наближається до 100%.
Переваги:
- Простий у застосуванні.
- Можна застосовувати відразу при відновленні статевого життя після пологів.
- Не має негативного впливу на лактацію і здоров’я дитини.
- Презерватив – єдиний контрацептив, що оберігає від захворювань, що передаються статевим шляхом.
- Можливість поєднання з іншими методами контрацепції; наприклад, при використанні календарного методу контрацепції презервативом можна користуватися в дні передбачуваної овуляції.
Недоліки:
- Застосування пов’язане із статевим актом: потрібно заздалегідь подбати про те, щоб даний засіб контрацепції був в наявності.
- Необхідність чітко дотримуватись інструкцій щодо застосування презервативу.
Внутрішньоматкові контрацептиви
ВМС – спіралі, внутрішньоматковий контрацептив, розташовуючись в порожнині матки, перешкоджає імплантації плідного яйця, якому нікуди прикріпитись, так як порожнина матки зайнята чужорідним тілом.
Метод може бути використаний відразу після неускладнених пологів при відсутності протипоказань для введення ВМС. Спіраль вводиться не раніше 6 тижнів після пологів, коли знижується ризик її можливого випадіння.
Ефективність методу наближається до 98%.
Переваги:
- Відсутність негативного впливу на лактацію і здоров’я дитини.
- Метод забезпечує контрацептивний ефект відразу після введення спіралі.
- Тривале (до 5 років) оберігання від вагітності.
- Можливість видалення ВМС в будь-який момент.
- Відновлення здатності до зачаття після видалення ВМС наступає дуже швидко.
Недоліки:
- ВМС вводиться і знімається виключно лікарем.
- Метод не рекомендується жінкам, які мають декілька статевих партнерів, а також перенесли запальні захворювання як до пологів, так і в післяпологовий період.
- Іноді спіраль викликає неприємні відчуття внизу живота, що виникають в результаті скорочення матки при годуванні груддю.
- У деяких випадках після введення ВМС перший час менструації можуть стати рясніше і болючіше, ніж зазвичай. Це пов’язано з тим, що внутрішня вистилання матки (ендометрій) “звикає” до присутності стороннього тіла, намагаючись його відторгнути.
Жінкам, які використовують внутрішньоматкові контрацептиви, слід пам’ятати, що слід регулярно (не менше одного разу на 6 місяців) відвідувати гінеколога, так як “вусики” спіралі є вхідними воротами для проникнення інфекції в порожнину матки, тому запальні процеси піхви і шийки матки повинні бути своєчасно виявлені. Не можна носити внутрішньоматковий контрацептив більше 5 років.
Прогестагени пролонгованої дії – ін’єкційні контрацептиви
Дана група препаратів тривалої дії представлена ін’єкційними контрацептивами і гормональними імплантатами. Вперше ввести такий препарат можна не раніше ніж через 6 тижнів після пологів.
Ін’єкційні контрацептиви являють собою розчин, що містить один гормон – гестаген. Завдяки ін’єкції, яку виконує лікар, в м’язах утворюється депо, звідки препарат повільно виводиться, забезпечуючи контрацепцію на 8-12 тижнів (в залежності від виду препарату).
Підшкірний імплантат також містить один гормон – гестаген. Він вводиться лікарем підшкірно в область передпліччя у вигляді капсул, з яких гормон виділяється з постійною швидкістю. Контрацептивний ефект зберігається протягом 5 років, після чого ефективність різко знижується. Капсули в таких контрацептивів бувають двох видів: синтетичні, їх необхідно видаляти, причому видалення капсули можливо в будь-який момент і зроблені з біорозчинних матеріалів, які не потрібно видаляти – вони розкладаються під дією ферментів, присутніх в організмі. Необхідно суворо дотримуватися інтервалів між введенням препарату.
Протизаплідна дія гормональних імплантатів починається безпосередньо після введення капсул і припиняється після їх видалення. Вагітність може наступити вже в ході наступного менструального циклу після припинення використання імплантатів.
Якщо ж після закінчення терміну дії препарату ви захочете продовжити користуватися цим методом контрацепції, необхідно всього лише видалити старі капсули і ввести нові.
Ефективність методу – 99%.
Недоліки та переваги:
Недоліки та переваги – ті ж, що у ОК, що містять тільки гестагени.
Стаття написана для порталу «Зростай, Малюк!», на основі матеріалів Анастасії Хватової, лікаря акушера-гінеколога Центру планування сім’ї та репродукції.
Додати коментар