У нас в Україні, слава Богу, вже закінчився березень 2014 року, до того ж у нас діє наше чинне законодавство – КЗпП України.
На підставі пункту 4 статті 40 КЗпП України роботодавець має право розірвати трудовий договір у випадку здійснення працівником прогулу без поважних причин.
Порядок дій при звільненні працівника за прогул.
- Необхідно задокументувати факт відсутності працівника на роботі (доповідна записка безпосереднього начальника працівника про відсутність працівника на роботі, акт про відсутність на робочому місці, підписаний комісією, що складається не менше, ніж з трьох осіб, пояснення працівників тощо). Складати акти кожного дня не потрібно. У акті зазначаються дні коли працівник фактично був відсутній на роботі. Факт відсутності працівника на робочому місці обов’язкове має бути відображений в табелі обліку робочого часу. Нагадую, що стаття 184 КЗпП України встановлює обмеження на звільнення деяких категорій працівників незалежно від причин.
- Якщо ж працівник не з’являється на роботі протягом кількох днів або тижнів та не повідомляє про причину своєї відсутності, необхідно відправити на його домашню адресу лист з повідомленням про вручення, з вимогою надати письмове пояснення відсутності на роботі (з встановленням оптимального строку для відповіді). У випадку відмови працівника дати пояснення з приводу відсутності на роботі або отримання відповіді на лист, складається відповідний акт, підписаний комісією не менше, ніж з трьох осіб. Тобто, роботодавцю необхідно мати докази відсутності працівника на роботе саме без поважних причин.
- За наявності на підприємстві первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, для його звільнення за прогул необхідна згода виборного органу первинної профспілкової організації.
- Якщо ж працівник, який вчинив прогул на роботу так і не з’явився на роботі, він звільняється останнім днем фактичного виконання ним трудових обов’язків з виданням наказу про звільнення більш пізньою датою. Звертаємо увагу, що в день видання наказу про звільнення працівника слід направити йому копію наказу про звільнення, лист з пропозицією з’явитися за трудовою книжкою та отриманням усіх належних йому сум. Лист рекомендуємо направити на домашню адресу працівника з повідомленням про вручення та описом вкладення.