Карієс – одне з небагатьох захворювань, що може супроводжувати людину протягом всього її життя, починаючи з раннього дитячого віку. Тому так важливо прищепити правила гігієни порожнини рота ще зовсім маленькій дитині, щоб її зуби завжди залишалися здоровими.
Серед хронічних захворювань у дітей карієс займає 1-е місце. Він зустрічається в 5-8 разів частіше, ніж бронхіальна астма. За даними різних авторів, у 80-90% дітей з молочним прикусом і близько 80% підлітків, які закінчують школу, спостерігаються карієсні порожнини в зубах, а у 95-98% дорослих є запломбовані зуби. Отже, стану молочних зубів необхідно приділяти особливу увагу. Помилково думати, що проблеми тимчасових зубів не мають суттєвого значення. Навпаки, їхній стан багато в чому визначає розвиток постійних зубів і тому є дуже важливим для організму в цілому. Першими у дітей прорізуються різці на 6-8-му місяці життя, до 20-30 місяців у дитини вже формується тимчасовий прикус, а зуби, що з’явилися, вимагають повноцінного догляду. Постійні зуби закладаються ще до народження. Їх зачатки виникають ще у плода на 5-му місяці його розвитку, а формування триває протягом п’яти років. Остаточно мінералізація постійних зубів завершується лише до 8 років. В 6 років прорізується перший постійний зуб – моляр. Тому гігієна тимчасових зубів тісно пов’язана з гігієною постійних зубів.
Карієс – стоматологічне захворювання, що виникає внаслідок бактеріологічних і хімічних процесів, що призводять до втрати мінералів і руйнування твердих тканин зуба. Причина його виникнення – бактерії порожнини рота.
Емаль зуба – найтвердіша тканина людського організму, на 96% складається з мінералів, в основному з гідроксиапатиту. Мінерали дуже сприйнятливі до кислот, тому руйнування емалі розпочинається вже при pH = 5,7. Корінь зуба покритий більш м’якою тканиною – цементом і складається з дентину, ще більш схильного до впливу кислот, тому карієс в коренів розвивається в 2,5 рази швидше, ніж в коронці зуба.
Механізм розвитку захворювання досить простий. Бактерії зубного нальоту споживають вуглеводи з їжі людини і виділяють органічні кислоти (наприклад, молочну кислоту). Під впливом кислот відбувається локальне зміна рівня pH на поверхні зуба під зубним нальотом. Емаль втрачає іони кальцію і фосфат-аніони.
Висока поширеність карієсу вимагає підвищення рівня профілактики, в т.ч. за рахунок застосування сучасних більш ефективних зубних паст та інших засобів індивідуальної гігієни порожнини рота.
Основні заходи профілактики карієсу:
• регулярний догляд за порожниною рота;
• зниження споживання цукру;
• використання фторовмісних зубних паст;
• дотримання правильної техніки чищення зубів;
• профілактичний огляд у стоматолога не рідше одного разу на півроку.
Важливо ще в ранньому віці навчити дитину навичкам проведення гігієнічних заходів з догляду за ротовою порожниною, щоб з часом вони стали звичкою.
Відомо, що фтористі з’єднання найкраще захищають поверхню зубів від впливу карієсогенних кислот. Вони мають здатність знижувати розчинність зубної емалі в умовах кислого середовища, стимулювати відновлення твердих тканин і пригнічувати діяльність бактерій. На сьогоднішній день для профілактики стоматологічних захворювань використовують неорганічні (фторид натрію, монофторфосфат натрію, фторид олова) і органічні сполуки фтору (довголанцюгові амінофторидом – АМФ).
Органічні АМФ були розроблені в кінці 1950-х рр. Вони є унікальними агентами для високоефективної захисту від карієсу. АМФ попереджають розвиток карієсу зубів і роблять більш виражений і тривалий ефект, ніж неорганічні фторовміщуючі з’єднання.
Унікальні фізико-хімічні властивості АМФ визначають їх ефективність:
• знижують вироблення кислот, що викликають карієс зубів;
• припиняють втрату мінералів емаллю і відновлюють її пошкоджені шари;
• надають профілактичну дію, створюючи захисний шар фториду кальцію на поверхні зубів.
Проведені дослідження довели, що в порівнянні із зубною пастою, що містить неорганічний фторид натрію, зубна паста і ополіскувач з органічним АМФ більшою мірою зменшують швидкість і здатність формування зубного нальоту.
Думка фахівця. Георгій ПОТАПОВ, лікар-стоматолог
За даними різних досліджень, 80% дітей до 4 років мають уражені карієсом зуби, а до 6 років показник захворюваності карієсом сягає 100%.
Серед основних причин виникнення карієсу в дитячому віці можна назвати:
• відсутність належного гігієнічного догляду за зубами;
• споживання солодкої їжі у великій кількості.
До розвитку карієсу привертають: фактори ротової середовища, що створюють умови для мікробного проживання, підвищена в’язкість слини, наявність загальних захворювань, прийом лікарських препаратів, дія генетичних факторів, навколишнього середовища і т.д.
Ризик розвитку карієсу багаторазово зростає, якщо тверді тканини зуба ослаблені. Це може бути обумовлено процесами демінералізації: внаслідок впливу мікроорганізмів (бактерій) на емаль і дентин – з них вивільняються мінеральні речовини, наприклад кальцій. І хоча одночасно з цим йдуть процеси ремінералізації (мінеральні речовини з слини відкладаються в тверду субстанцію зубів), демінералізація, на жаль, відбувається у шість разів швидше. З цієї причини шкідливі для зубів відкладення повинні постійно видалятися, щоб не виник карієс. Демінералізовані ділянки зубної поверхні мають вигляд білих плям. На цій стадії зуби можуть бути ремінералізіровані цілеспрямованою фторізацією.
Недавніми клінічними дослідженнями було доведено, що використання зубних паст, що містять неорганічні фториди, дозволяє знизити ризик розвитку карієсу в дітей приблизно на 25%. Доведено, що органічні сполуки фтору (амінофториди) надають більш тривалий і виражений ефект, ніж традиційні неорганічні фториди. Вони забезпечують зменшення зростання захворюваності карієсом у дітей на 48%.
Антибактеріальні властивості АМФ були доведені результатами численних клінічних та лабораторних досліджень. Таким чином, можна з упевненістю стверджувати, що біологічні та хімічні властивості АМФ роблять їх більш ефективними, ніж інші сполуки фтору в профілактиці карієсу зубів і у дітей, і у дорослих.
Стаття з газети “Фармацевтичний вісник”
Додати коментар