Малюк після 1 року

Як домогтися від дитини ідеальної поведінки?

Цим питанням задається кожна мати. І кожна мати вирішує його в міру своїх психологічних і педагогічних здібностей. Ця стаття присвячена мистецтву грамотної поведінки дорослих, яка, як наслідок, приведе до слухняності дитинти і гармонійного її розвитку.

Перший крок, який вам належить зробити на цьому шляху, – переконати себе в тому, що є непорушні закони природи, які діють так само як сила тяжіння Землі, – тобто від них нікуди не подінешся.

Стосовно виховання дітей один з основних законів природи полягає в тому, що, бажаючи отримати той або інший результат, вам доведеться попрацювати над доказом потрібності цього результату саме для дитини. І це дуже важливий момент.

Найчастіше батьки пояснюють з тією або іншою мірою роздратування, що дитині “потрібно” швидше збиратися, щоб не запізнитися; “потрібно” привчитися ходити на горщик, щоб не ходити мокрим і брудним; “потрібно” поступатися місцем літнім людям, щоб не уславитися неввічливим; “потрібно” робити уроки, щоб не отримати двійку. Проте мало хто замислюється про те, що всі ці аргументи для дитини не мають тієї сили, яку ми в них вкладаємо, оскільки у дітей абсолютно інша, відмінна від нашої, система цінностей. якщо вони і йдуть нам назустріч і демонструють поступливість, то частенько виключно для того, щоб уникнути неприємних розмов і моралей, а зовсім не за щирим поривом душі.

Отже, якщо ми хочемо донести до наших дітей саму суть наших побажань, ми повинні навчитися бачити світ їх очима. Точніше не навчитися, а пригадати – адже і ми з вами теж були дітьми. Що ж конкретно слід робити або не робити батькам, які хочуть добитися від своєї дитини того або іншого конкретного результату?

Розглянемо це на прикладі. Допустимо, ми хочемо прищепити нашому чаду якусь відповідальність – просимо його виносити сміття без нагадувань в міру необхідності, а не трамбувати його до стану вакуумного брикету. Як ми зазвичай це робимо? Оголошуємо дитині нашу волю, визначаємо певну винагороду (наприклад, додатковий мультфільм, казка на ніч) і – чекаємо. Перші рази хвалимо і радіємо, потім це стає нормою, і ми щиро обурюємося, побачивши повне відро, квапимося дати прочухан ледареві. І дуже скоро єдиною стимул-реакцією для виконання нашої (відзначте) волі стає для дитини лише боязнь бути вилаяним.

Як бути? Загалом, все це не так складно, досить поставити себе на місце дитини. Уявіть – все життя вона жила – не сумувала, ні трохи не замислюючись про якесь там сміття і раптом – вона зобов’язана (!) стежити за його своєчасною утилізацією. З якого дива? Чому саме вона? “Примірявши” на себе думки дитини, ви зможете зробити сповна природний висновок: “Гаразд, винесу, а то запиляють зовсім”. І до тих пір, поки дитина сприймає своє положення в сім’ї таким ось чином, не чекайте від неї шляхетних поривів, тому що вони (пориви) обумовлені перш за все внутрішнім бажанням допомогти, а не нав’язаним ззовні зобов’язанням.

Як прищепити це внутрішнє бажання? – запитаєте ви. Знову ж таки досить просто. Спробуйте зрозуміти, що є “винагородою” для вашої дитини. І тут головне не підмінити справжню духовну вигоду вигодою матеріальною або просто задоволенням.  Подумайте, що ви можете дати дитині, щоб її етичний рівень виріс, і вона насолоджувалася цим?

Наприклад, малюк обожнює возити шваброю по підлозі, “допомагаючи” мити її? Дочка щиро радіє можливості пройтися з мамою по магазинах і купити подарунки всій сім’ї до свята? Син любить поганяти з татом м’яч в компанії друзів? Все це може стати “винагородою” для Вашої дитини.

Потрібно лише навчитися користуватися таким заохоченням  природно і використовувати вчасно. Вкрай важливо заохочувати корисну ініціативу такими ось винагородами, але у жодному випадку не можна позбавляти дитину цих радощів, мотивуючи недостатньою старанністю у виконанні ваших доручень – це може дуже сильно підірвати її довіру до вас.

От так, методично і доброзичливо, ви виховаєте у своїх дітей “умовний рефлекс”: коли я роблю те або інше, атмосфера в сім’ї дивна, мені раді і я щасливий! Тому акцент необхідно робити саме на позитиві, не треба “з’їжджати” на негатив, загострювати увагу на помилках і недоліках.  Умійте бачити всі дивні якості особистості вашої дитини, не жалійте справедливої похвали, помічайте кожну старанність – і вона не забариться відповісти вам прекрасною поведінкою. Адже діти – по-справжньому щирі та щедрі люди.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк