Малюк після 1 року

Як домогтися від дитини ідеальної поведінки?

Цим питанням задається кожна мати. І кожна мати вирішує його в міру своїх психологічних і педагогічних здібностей. Ця стаття присвячена мистецтву грамотної поведінки дорослих, яка, як наслідок, приведе до слухняності дитинти і гармонійного її розвитку.

Перший крок, який вам належить зробити на цьому шляху, – переконати себе в тому, що є непорушні закони природи, які діють так само як сила тяжіння Землі, – тобто від них нікуди не подінешся.

Стосовно виховання дітей один з основних законів природи полягає в тому, що, бажаючи отримати той або інший результат, вам доведеться попрацювати над доказом потрібності цього результату саме для дитини. І це дуже важливий момент.

Найчастіше батьки пояснюють з тією або іншою мірою роздратування, що дитині “потрібно” швидше збиратися, щоб не запізнитися; “потрібно” привчитися ходити на горщик, щоб не ходити мокрим і брудним; “потрібно” поступатися місцем літнім людям, щоб не уславитися неввічливим; “потрібно” робити уроки, щоб не отримати двійку. Проте мало хто замислюється про те, що всі ці аргументи для дитини не мають тієї сили, яку ми в них вкладаємо, оскільки у дітей абсолютно інша, відмінна від нашої, система цінностей. якщо вони і йдуть нам назустріч і демонструють поступливість, то частенько виключно для того, щоб уникнути неприємних розмов і моралей, а зовсім не за щирим поривом душі.

Отже, якщо ми хочемо донести до наших дітей саму суть наших побажань, ми повинні навчитися бачити світ їх очима. Точніше не навчитися, а пригадати – адже і ми з вами теж були дітьми. Що ж конкретно слід робити або не робити батькам, які хочуть добитися від своєї дитини того або іншого конкретного результату?

Розглянемо це на прикладі. Допустимо, ми хочемо прищепити нашому чаду якусь відповідальність – просимо його виносити сміття без нагадувань в міру необхідності, а не трамбувати його до стану вакуумного брикету. Як ми зазвичай це робимо? Оголошуємо дитині нашу волю, визначаємо певну винагороду (наприклад, додатковий мультфільм, казка на ніч) і – чекаємо. Перші рази хвалимо і радіємо, потім це стає нормою, і ми щиро обурюємося, побачивши повне відро, квапимося дати прочухан ледареві. І дуже скоро єдиною стимул-реакцією для виконання нашої (відзначте) волі стає для дитини лише боязнь бути вилаяним.

Як бути? Загалом, все це не так складно, досить поставити себе на місце дитини. Уявіть – все життя вона жила – не сумувала, ні трохи не замислюючись про якесь там сміття і раптом – вона зобов’язана (!) стежити за його своєчасною утилізацією. З якого дива? Чому саме вона? “Примірявши” на себе думки дитини, ви зможете зробити сповна природний висновок: “Гаразд, винесу, а то запиляють зовсім”. І до тих пір, поки дитина сприймає своє положення в сім’ї таким ось чином, не чекайте від неї шляхетних поривів, тому що вони (пориви) обумовлені перш за все внутрішнім бажанням допомогти, а не нав’язаним ззовні зобов’язанням.

Як прищепити це внутрішнє бажання? – запитаєте ви. Знову ж таки досить просто. Спробуйте зрозуміти, що є “винагородою” для вашої дитини. І тут головне не підмінити справжню духовну вигоду вигодою матеріальною або просто задоволенням.  Подумайте, що ви можете дати дитині, щоб її етичний рівень виріс, і вона насолоджувалася цим?

Наприклад, малюк обожнює возити шваброю по підлозі, “допомагаючи” мити її? Дочка щиро радіє можливості пройтися з мамою по магазинах і купити подарунки всій сім’ї до свята? Син любить поганяти з татом м’яч в компанії друзів? Все це може стати “винагородою” для Вашої дитини.

Потрібно лише навчитися користуватися таким заохоченням  природно і використовувати вчасно. Вкрай важливо заохочувати корисну ініціативу такими ось винагородами, але у жодному випадку не можна позбавляти дитину цих радощів, мотивуючи недостатньою старанністю у виконанні ваших доручень – це може дуже сильно підірвати її довіру до вас.

От так, методично і доброзичливо, ви виховаєте у своїх дітей “умовний рефлекс”: коли я роблю те або інше, атмосфера в сім’ї дивна, мені раді і я щасливий! Тому акцент необхідно робити саме на позитиві, не треба “з’їжджати” на негатив, загострювати увагу на помилках і недоліках.  Умійте бачити всі дивні якості особистості вашої дитини, не жалійте справедливої похвали, помічайте кожну старанність – і вона не забариться відповісти вам прекрасною поведінкою. Адже діти – по-справжньому щирі та щедрі люди.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.