Малюк від 0 до 1 року

Ази динамічної гімнастики для новонароджених

Інструкція для батьків

Якщо у Вас немає можливості одержати уроки безпосередньо у інструктора з навчання динамічній гімнастиці для немовлят, то ми пропонуємо Вам декілька найпростіших, але дуже ефективних вправ з немовлям. Вони є основоположними вправами в складнішому комплексі динамічних вправ.

Перш, ніж Ви почнете займатися з новонародженим малюком, Вам необхідно ознайомитися з Технікою безпеки, яка не тільки убезпечить Ваші заняття, але і додасть впевненість в правильності дій і кількості навантажень.

Техніка безпеки

1. Ви повинні знаходитися в тонкому психо-емоційному зв’язку з своєю дитиною. Це значить, що, з одного боку, Ви не форсуєте події і робите лише ті вправи, які робити не боїтесь, довіряючи собі, своєїй інтуїції. З другого боку, Ви уважно прислухаєтеся до м’язової реакції Вашого малюка. Його – тіло – найголовніший цензор допустимого навантаження, яке Ви йому даєте при заняттях.

2. Потрібно пам’ятати, що малюк ще в утробі мами активно тренує свою скелетно-м’язову систему: крутиться, вертиться, брикає. З’являючись на світ, він має достатньо сильні м’язи, які успішно захищають сухожилля і суглоби від травм. Тому гімнастику бажано починати робити з малюком з 7-9 дня після народження. Це найбільш безпечно.

Якщо ці заняття починати пізніше (на 3 або 5 місяці життя, що теж можливе), то до цього часу багато м’язів виявляться недостатньо розвиненими для того, щоб утримувати тільце малюка, що вже підросло і поважчало.

3. Як визначити, що навантаження не перевищує допустимого?

Наприклад, Ви робите вправи на ручки. М’яко підводячи малюка за ручки «в повітря», Ви відчуваєте, що ручки малюка напружені – вони в тонусі. Через дуже невеликий час Ви відчуєте, що ручки малюка і пальчики, які обхвачують Ваші пальці, починають поступово слабіти – це сигнал, що на даний момент навантаження на ручки достатньо. Акуратно, без ривків і поспіху перехопіть малюка за ніжки і створіть навантаження для них.

Додаткові поради та рекомендації

1. На першому етапі тренувань всі вправи робіть плавно, з маленькими амплітудами. Якщо якась вправа малюку не подобається, робіть цю вправу коротко, чергуючи його з тією вправою, яку малюк переносить з великим задоволенням. Але до «неприємної» вправи повертайтеся частіше. Просто робіть її «маленькими порціями».

2. Прагніть не заспокоювати під час занять дитину, що розплакалася, тимчасово припиняючи гімнастику (обійняти, прикласти до грудей або зовсім закінчити заняття). Це не значить, що заспокоювати дитину не можна. Заспокоювати треба обов’язково, тільки за допомогою інших вправ, які йому більше подобаються. І не забувайте підбадьорювати його похвалами, жартами, віршами, пісеньками. Покажіть йому, що Ви учите його новій і дуже цікавій грі.

3. Дотримуйтесь симетрії. Якщо Ви зробили вправу для однієї ручки, це обов’язково потрібно зробити і для іншої, навіть якщо на цю вправу малюк негативно реагує. Якщо Ви почнете заспокоювати малюка позитивнішою вправою, то потім можете забути – чи було навантаження на іншу ручку або – ні. Річ у тому, що після народження у новонароджених часто спостерігається ассиметрія тіла. І через це дитина може реагувати на вправи з однією рукою або ногою більш терпимо, ніж з іншою. Тому, на початковому етапі робіть вправи короткими, але однаковими за часом для симетричних частин тіла. І з кожним днем збільшуйте час навантажень. Звичайно ми починаємо з трьох повторень однієї і тієї ж вправи. А через тиждень це може доходити до 7-10 і більше повторень однієї і тієї ж вправи.

4. Ті вправи, на які малюк реагує без задоволення, указують нам на те, що в даній зоні тіла є проблема. Наприклад, підвищений м’язовий тонус, або – атонія м’яза. Нервуючи цю проблемну зону, ми «повідомляємо» мозку малюка, про те, що тут є проблема, яку організм повинен вирішити, що «прийшов час» ставити перед тілом деякі завдання, які необхідно йому виконувати. Таким чином, ці зони починають розвиватися і відповідати поставленим завданням.

Логічний висновок з вищесказаного – на цю зону тіла потрібно більше і частіше впливати. Але в даному випадку ми стимулюємо цю зону частіше, але не довше. Тобто, ми виконуємо цю вправу коротко, але часто до цього повертаємося.

5. Поступово Вашому малюку всі вправи стануть приносити радість. Але не забувайте, що весь комплекс вправ потрібно робити 5-7 разів на день – по числу годувань малюка (звичайно, не треба проводити заняття в нічний час, якщо малюк любить поїсти і вночі). Виконуючи ці рекомендації, Ви не тільки помітите, що Ваш малюк звільнився від яких-небудь проблем, але і швидко розвивається і міцніє.

П’ЯТЬ БАЗОВИХ ВПРАВ ДИНАМІЧНОЇ ГІМНАСТИКИ

1 вправа «Пружина з ручками»

Початкове положення: малюк лежить перед Вам на спинці, наприклад, на ліжку.

Ви вкладаєте свої великі пальці йому в долоньки і даєте йому правильно вхопитися за них. Іншими чотирма пальцями Ви обхвачуєте зап’ястки ручок (рогач). Якщо Ви злегка натиснете великими пальцями на центр долоньок малюка і одночасно потягніть його за ручки, то відчуєте, що його пальчики на ваших пальцях стулилися сильніше – це хапальний рефлекс. Саме його ми використовуватимемо в більшій частині вправ.

Отже, починаємо першу вправу (рис.1):

– плавно піднімаємо малюка над поверхнею ліжка за ручки;

– енергійно розводимо ручки в різні боки, підкидаючи тіло дитини вгору;

– повторюємо три рази: вгору-вниз, вгору-вниз, вгору-вниз;

– плавно і акуратно кладемо його на поверхню ліжка.

Якщо Ви випробовуєте внутрішню невпевненість, то можна почати цю вправу з простішого завдання. Назвемо його «проміжною» вправою.

Проміжна вправа:

– малюк лежить перед Вам на спинці;

– у рогачі розводимо ручки широко в сторони і зводимо їх хрест на хрест на грудоньках – 3-5 разів;

– плавно підводимо малюка з поверхні за ручки в положення «сидячи», але не садимо, а основна вага доводиться на ручки;

– тримаємо на рахунок «раз-два-три»;

– плавно і акуратно кладемо його на поверхню ліжка.

Повторюємо 3 рази.

Чим корисна ця вправа

Ця вправа нормалізує м’язовий тонус ручок: допомагає зняти гіпертонус у області ліктів і у області пахвових западин і включити в роботу атонічниє м’яза. Вправа добре впливає на дихальну систему, а також укріплює м’язи рук, плічок, шийного відділу.

 

2 вправа «Пружина з ніжками»

Початкове положення: малюк лежить перед Вам на спинці. Обхвачуєте його щиколотки і литки обома руками.

Починаємо другу вправу:

– плавно піднімаємо малюка над поверхнею ліжка за ніжки, малюк виявляється вниз головою;

– енергійно розводимо ніжки в різні боки, підкидаючи тіло дитини вгору;

– повторюємо три рази: вгору-вниз, вгору-вниз, вгору-вниз;

– плавно і акуратно кладемо його на поверхню ліжка.

Якщо обидві (або одна) ніжки малюка не розлучаються в сторони и/или не згинаються в колінах, це говорить про те, що в цій області тіла є проблеми (м’язовий тонус, наприклад). В цьому випадку можна цю вправу починати робити, використовуючи спочатку проміжну вправу.

Проміжна вправа:

– беремо малюка за ніжки у області литок, згинаємо ніжки в колінах і притискуємо коліна до його черевця;

– ніжки широко розводимо в сторони, ковзаючи ними в різні боки по поверхні черевця;

– злегка потягнувши їх, починаємо рух в зворотному порядку до початкового положення.

Повторюємо 3-5 разів.

Далі:

– плавно піднімаємо малюка над поверхнею ліжка за ніжки;

– тримаємо малюка за одну ніжку, а другу починаємо струшувати і згинати в коліні, добиваючись розслаблення м’язів;

– потім робимо те ж саме з іншою ніжкою;

– повторюємо три рази, чергуючи ніжки;

– плавно і акуратно кладемо його на поверхню ліжка.

Чим корисна ця вправа

Ця вправа нормалізує м’язовий тонус в ніжках: допомагає зняти гіпертонус у області колін і в тазостегнових суглобах, покращує церебральний кровообіг. Входить в комплекс вправ при лікуванні черепно-мозкових травм в період реабілітації.

 

3 вправа «Ластівка»

Початкове положення: малюк знаходиться до Вас спиною. Однією рукою Ви тримаєте його за груди, друга рука обхвачує його коліна так, щоб ніжки були вирівняні і зсунуті разом.

Починаємо третю вправу:

– акуратно встановите ступні ніжок малюка в область сонячного сплетення на своїх грудях так, щоб обидві п’яти знаходилися радом, але не один на одному;

– розпряміть дитину «в струнку» паралельно підлозі;

– почніть виконувати повільні нахили, причому нахиляєтеся Ви, а не дитина (чим повільніше Ви нахиляєтеся, тим ефективніше дія цієї вправи на тіло малюка);

– повторіть ці нахили 3-5 разів.

Часто саме на цій вправі дитина заспокоюється, перестає плавати. Цю вправа можна використовувати як «заспокійливе».

Чим корисна ця вправа

Ця вправа тренує м’язи черевного перса, що дозволяє попередити появу грижі, а також покращує процес травлення. Тренування м’язів спини закладає міцну основу для рівного хребта дитини в майбутньому. Вправа надає направлену дію на надниркові, тим самим, стимулюючи імунну систему немовляти, а значить, покращуючи його здоров’я в цілому.

 

4 вправа «Качелі»

Початкове положення: малюк лежить перед Вам на спинці.

Починаємо четверту вправу

– плавно піднімаємо малюка над поверхнею ліжка, наприклад, за праві ручку і ніжку;

– починаємо плавно розгойдувати малюка то управо, то вліво по траєкторії «дуги»;

– під час розгойдування переміщаємо вагу дитини то на ручку, то на ніжку, таким чином, даючи навантаження то на м’язи руки, то на м’язи ніг – 3-5 разів;

– потім міняємо положення – беремо малюка за ліві ручку і ніжку;

– повторюємо розгойдування «гойдалок» – 3-5 разів;

– плавно і акуратно кладемо його на поверхню ліжка.

Чим корисна ця вправа

Поперемінне розслаблення і напруга то ручки то ніжки дозволяє гармонізувати м’язовий тонус не тільки кінцівок, але і всього тіла: мляві м’язові реакції стимулюються у бік підвищення тонусу, а гіпертонус – лагідніє до норми. Ця вправа добре тренує вестибулярний апарат.

 

5 вправа «Гвинтик»

Початкове положення: малюк лежить перед Вам на спинці.

Починаємо п’яту вправу:

– плавно піднімаємо малюка над поверхнею ліжка, наприклад, за праву ніжку, тримаючи її у області ікри, дитина виявляється вниз головою;

– робимо рух підкручування, спонукаючий тіло малюка повертатися вслід за ніжкою;

– поки тіло повертається, Ви скоюєте своєю кистю нерізкий рух в

протилежну сторону потім, щоб тіло через мить почало повертатися у зворотному напрямі – 3-5 разів;

– потім робимо перехоплення за іншу ніжку і повторюємо вправу;

– потім – теж саме по черзі з ручками;

– плавно і акуратно кладемо малюка на поверхню ліжка.

В процесі виконання цієї вправи не важко буде відчути, що ручки малюка слабкіші (як правило), ніж м’язи його ніг, тому на початковому етапі розумно давати навантаження на руки менше, ніж на ніжки.

Через декілька днів кількість навантаження на ручки і ніжки ви зможете порівняти і збільшити. Ця вправа впливає на суглоби ніг і рук, тобто, по суті, ми підкручування їх, збільшуючи їх рухливість. У зв’язку з цим доцільно почати його робити після освоєння проміжної вправи.

Проміжна вправа «Млин»  

– плавно піднімаємо малюка над поверхнею ліжка, наприклад, за праву ніжку, тримаючи її у області ікри; дитина виявляється вниз головою;

– акуратно починаємо робити перехоплення (без підкручувань): ніжка-ножка-ручка-ручка – 3-5 оборотів в одну сторону;

– акуратно починаємо робити перехоплення (без підкручувань): ніжка-ножка-ручка-ручка – 3-5 оборотів в іншу сторону;

– плавно і акуратно кладемо дитину на поверхню ліжка.

Чим корисна ця вправа

Ця вправа дозволяє укріпити суглоби і сухожилля ручок і ніжок, підвищити їх еластичність і рухливість. Завдяки зміні положення «вгору головою – вниз головою» вправа добре тренує вестибулярний апарат.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.