Малюк від 0 до 1 року

Ексудативний діатез

Ексудативний діатез – одне з поширених обмінних захворювань у дітей раннього віку. У його лікуванні одним з головних моментів є найсуворіша дієта. В її основу покладено два основних принципи. Перший – виключити з харчування дитини всі продукти, що викликають загострення захворювання. Дуже рідко тільки якийсь один продукт вибірково викликає загострення ексудативного діатезу. Найчастіше таку дію має цілий ряд продуктів. Їх називають трофаллергенами , тобто харчовими речовинами, що найбільш часто провокують алергічні реакції або загострюють їх перебіг. До них, в першу чергу, відносяться білок птиці та яєць. Молекули цього білка маленькі і здатні проникати через біологічні фільтри організму в незміненому вигляді. Приблизно так само веде себе один з білків коров’ячого молока – казеїн. Захищаючись від трофаллергенів, організм виробляє нейтралізуючі їх речовини ( антитіла). Роботами, що проведені науковцями Білоруського науково-дослідного інституту охорони материнства і дитинства, показано, що у новонароджених, матері яких у період вагітності вживали багато яєць і молока, є підвищена чутливість до яєчного білка таі казеїну. У крові таких новонароджених знаходять захисні антитіла до цих продуктів, і , таким чином, ці діти вже схильні до розвитку алергічних станів. Ця обставина ще раз підтверджує, що яйця, птиця і свіже коров’яче молоко повинні виключатися з харчування дітей, які страждають ексудативним діатезом. Однак важко в дієтетиці обійтися зовсім без молока. В такому випадку виручає ті обставини, що алергенні властивості казеїну знижуються у разі скисання молока або його висушування за допомогою вакууму. Тому, кисломолочні продукти, порошкове молоко, сухі дитячі молочні суміші мають значно менший подразнюючий ефект.

 

Викликати алергічні реакції можуть також і інші речовини. Наприклад, рослинні білки, що містяться в полуниці, суниці, апельсинах, мандаринах, винограді. Ці ягоди і фрукти повинні виключатися з харчування дітей, які страждають на ексудативний діатез. Підлягають виключенню з харчування також какао, шоколад, річкова риба і всі овочі і фрукти насичено помаранчевого або червоного кольору (томати, абрикоси, урюк, іноді морква).

 

Внаслідок того, що складовою частиною патологічного процесу, або алергії, є зрушення обміну речовин в кислу сторону, то другий принцип харчування у разі ексудативного діатезу є подібним такому у разі захворювання дитини на рахіт. Дієта обов’язково повинна мати лужну спрямованість, тобто потрібно вводити багато овочів і обмежувати продукти, багаті на крохмаль (борошно, крупи, картопля), що дають у процесі перетравлювання підвищену кількість кислих продуктів обміну.

 

Необхідно вводити в раціон багато овочів . Дитина повинна отримувати в своєму повсякденному раціоні декілька овочевих страв. Це борщ, овочеві супи (у відповідній до віку дитини кулінарній обробці), різного роду овочеві пюре і овочі, тушковані на пару, овочеві запіканки і пудинги, салати зі свіжих і варених овочів, сирі терті овочі в поєднанні з фруктами і рослинними оліями.

 

Трофаллергенні властивості круп’яних страв можна зменшити, якщо готувати тільки гречану або перлову каші на овочевому відварі. Для приготування овочевого відвару подрібнені овочі потрібно варити в щільно закритій каструлі більше трьох годин. Лише тільки після цього часу у відвар переходять потрібні лужні сполуки. У раціоні має бути велика кількість овочевих і фруктових соків. Фруктові відвари (компоти) мають більше смакове, ніж лікувальне, значення .

 

Як бути з картоплею? У багатьох батьків існує уявлення про тотожність картоплі та крохмалю. Насправді крохмалю в картоплі в 2-2,5 рази менше, ніж у білому борошні і рисі. Тому ми рекомендуємо білу муку і всі вироби з неї (булки, печиво, кондитерські вироби, макарони, вермішель), а також манну та рисову крупу виключати з харчування дітей, які страждають ексудативним діатезом, а картоплю давати в суворо обмеженій кількості. Добова норма картоплі – це одна картоплина величиною не більше з кулачо хворої дитини. У період загострення добова норма картоплі зменшується вдвічі.

 

Рослинні жири (олії) містять велику кількість біологічно активних сполук. Вони підвищують обмін речовин, покращуючи згорання недоокислених продуктів. У раціоні дітей з ексудативним діатезом рослинне масло повинне майже повністю витіснити всі інші види жирів, оскільки має не тільки харчове, але й лікувальне значення. Завдяки наявності жиророзчинних вітамінів, особливо групи F, рослинна олія сприяє відновленню порушеної функції шкіри і слизових оболонок, тобто тканин, що найбільш страждають у разі ексудативного діатезу.

 

Ми рекомендуємо вживати соняшникову, кукурудзяну або лляну олію. Тугоплавкі жири (бараняче і свиняче хребтове сало, яловичий жир), штучно приготовані кулінарні жири посилюють хворобливі прояви у разі діатезу, а тому їх потрібно виключити з харчування дітей повністю або різко обмежити. Дітям старшого віку іноді можна давати в невеликих кількостях (не більше 50 г на тиждень) нутряне свиняче сало (смалець) . Дітям з ексудативним діатезом рекомендується вживати білкові продукти, що мають великі молекули. Це, в першу чергу, яловиче, кроляче, нежирне свиняче м’ясо, сир і кисломолочні продукти. В останніх великі молекули білка утворюються при їх злипанні під час сквашування. М’ясні продукти бажано давати дітям в першу половину дня і, зрозуміло, у відповідній віку кулінарній обробці. Ковбасні вироби, м’ясні та рибні копченості повністю забороняються в харчуванні дітей в дошкільний період.

У разі ексудативного діатезу особливо небезпечним є перегодовування дитини. І в той же час ми часто були свідками того, що періодично (один раз на тиждень) проведені розвантажувальні дні помітно покращували стан дітей. Дітям другого півріччя життя у фазі загострення діатезу допустимо в розвантажувальний день обмежувати раціон на 15-20%. Дітям старше року в подібні періоди можна проводити яблучні, кисломолочні та інші розвантажувальні дні. Мета розвантаження – видалити з організму надлишок води і сприяти виведенню через кишковик токсичних продуктів обміну речовин. Поза загостренням в розвантажувальних днях зазвичай немає потреби.

 

Харчування дітей, хворих на ексудативний діатез, навіть у разі самої ретельної попередньої обробки продуктів, не гарантує абсолютної відсутності загострень захворювання внаслідок самих різноманітних властивостей живого організму. Тому і є практично неможливим передбачити заздалегідь і виключити з дієтетики всі харчові алергени. Батьки повинні вести так званий харчовий щоденник , в якому потрібно відзначати кожну нову страві і реакцію дитини на неї. Це ж відноситься і до продуктів харчування матер-годувальниці. Харчовий щоденник дозволить з часом виявити всі продукти, що провокують у даної дитини загострення діатезу.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.