Малюк від 0 до 1 року

Ексудативний діатез

Ексудативний діатез – одне з поширених обмінних захворювань у дітей раннього віку. У його лікуванні одним з головних моментів є найсуворіша дієта. В її основу покладено два основних принципи. Перший – виключити з харчування дитини всі продукти, що викликають загострення захворювання. Дуже рідко тільки якийсь один продукт вибірково викликає загострення ексудативного діатезу. Найчастіше таку дію має цілий ряд продуктів. Їх називають трофаллергенами , тобто харчовими речовинами, що найбільш часто провокують алергічні реакції або загострюють їх перебіг. До них, в першу чергу, відносяться білок птиці та яєць. Молекули цього білка маленькі і здатні проникати через біологічні фільтри організму в незміненому вигляді. Приблизно так само веде себе один з білків коров’ячого молока – казеїн. Захищаючись від трофаллергенів, організм виробляє нейтралізуючі їх речовини ( антитіла). Роботами, що проведені науковцями Білоруського науково-дослідного інституту охорони материнства і дитинства, показано, що у новонароджених, матері яких у період вагітності вживали багато яєць і молока, є підвищена чутливість до яєчного білка таі казеїну. У крові таких новонароджених знаходять захисні антитіла до цих продуктів, і , таким чином, ці діти вже схильні до розвитку алергічних станів. Ця обставина ще раз підтверджує, що яйця, птиця і свіже коров’яче молоко повинні виключатися з харчування дітей, які страждають ексудативним діатезом. Однак важко в дієтетиці обійтися зовсім без молока. В такому випадку виручає ті обставини, що алергенні властивості казеїну знижуються у разі скисання молока або його висушування за допомогою вакууму. Тому, кисломолочні продукти, порошкове молоко, сухі дитячі молочні суміші мають значно менший подразнюючий ефект.

 

Викликати алергічні реакції можуть також і інші речовини. Наприклад, рослинні білки, що містяться в полуниці, суниці, апельсинах, мандаринах, винограді. Ці ягоди і фрукти повинні виключатися з харчування дітей, які страждають на ексудативний діатез. Підлягають виключенню з харчування також какао, шоколад, річкова риба і всі овочі і фрукти насичено помаранчевого або червоного кольору (томати, абрикоси, урюк, іноді морква).

 

Внаслідок того, що складовою частиною патологічного процесу, або алергії, є зрушення обміну речовин в кислу сторону, то другий принцип харчування у разі ексудативного діатезу є подібним такому у разі захворювання дитини на рахіт. Дієта обов’язково повинна мати лужну спрямованість, тобто потрібно вводити багато овочів і обмежувати продукти, багаті на крохмаль (борошно, крупи, картопля), що дають у процесі перетравлювання підвищену кількість кислих продуктів обміну.

 

Необхідно вводити в раціон багато овочів . Дитина повинна отримувати в своєму повсякденному раціоні декілька овочевих страв. Це борщ, овочеві супи (у відповідній до віку дитини кулінарній обробці), різного роду овочеві пюре і овочі, тушковані на пару, овочеві запіканки і пудинги, салати зі свіжих і варених овочів, сирі терті овочі в поєднанні з фруктами і рослинними оліями.

 

Трофаллергенні властивості круп’яних страв можна зменшити, якщо готувати тільки гречану або перлову каші на овочевому відварі. Для приготування овочевого відвару подрібнені овочі потрібно варити в щільно закритій каструлі більше трьох годин. Лише тільки після цього часу у відвар переходять потрібні лужні сполуки. У раціоні має бути велика кількість овочевих і фруктових соків. Фруктові відвари (компоти) мають більше смакове, ніж лікувальне, значення .

 

Як бути з картоплею? У багатьох батьків існує уявлення про тотожність картоплі та крохмалю. Насправді крохмалю в картоплі в 2-2,5 рази менше, ніж у білому борошні і рисі. Тому ми рекомендуємо білу муку і всі вироби з неї (булки, печиво, кондитерські вироби, макарони, вермішель), а також манну та рисову крупу виключати з харчування дітей, які страждають ексудативним діатезом, а картоплю давати в суворо обмеженій кількості. Добова норма картоплі – це одна картоплина величиною не більше з кулачо хворої дитини. У період загострення добова норма картоплі зменшується вдвічі.

 

Рослинні жири (олії) містять велику кількість біологічно активних сполук. Вони підвищують обмін речовин, покращуючи згорання недоокислених продуктів. У раціоні дітей з ексудативним діатезом рослинне масло повинне майже повністю витіснити всі інші види жирів, оскільки має не тільки харчове, але й лікувальне значення. Завдяки наявності жиророзчинних вітамінів, особливо групи F, рослинна олія сприяє відновленню порушеної функції шкіри і слизових оболонок, тобто тканин, що найбільш страждають у разі ексудативного діатезу.

 

Ми рекомендуємо вживати соняшникову, кукурудзяну або лляну олію. Тугоплавкі жири (бараняче і свиняче хребтове сало, яловичий жир), штучно приготовані кулінарні жири посилюють хворобливі прояви у разі діатезу, а тому їх потрібно виключити з харчування дітей повністю або різко обмежити. Дітям старшого віку іноді можна давати в невеликих кількостях (не більше 50 г на тиждень) нутряне свиняче сало (смалець) . Дітям з ексудативним діатезом рекомендується вживати білкові продукти, що мають великі молекули. Це, в першу чергу, яловиче, кроляче, нежирне свиняче м’ясо, сир і кисломолочні продукти. В останніх великі молекули білка утворюються при їх злипанні під час сквашування. М’ясні продукти бажано давати дітям в першу половину дня і, зрозуміло, у відповідній віку кулінарній обробці. Ковбасні вироби, м’ясні та рибні копченості повністю забороняються в харчуванні дітей в дошкільний період.

У разі ексудативного діатезу особливо небезпечним є перегодовування дитини. І в той же час ми часто були свідками того, що періодично (один раз на тиждень) проведені розвантажувальні дні помітно покращували стан дітей. Дітям другого півріччя життя у фазі загострення діатезу допустимо в розвантажувальний день обмежувати раціон на 15-20%. Дітям старше року в подібні періоди можна проводити яблучні, кисломолочні та інші розвантажувальні дні. Мета розвантаження – видалити з організму надлишок води і сприяти виведенню через кишковик токсичних продуктів обміну речовин. Поза загостренням в розвантажувальних днях зазвичай немає потреби.

 

Харчування дітей, хворих на ексудативний діатез, навіть у разі самої ретельної попередньої обробки продуктів, не гарантує абсолютної відсутності загострень захворювання внаслідок самих різноманітних властивостей живого організму. Тому і є практично неможливим передбачити заздалегідь і виключити з дієтетики всі харчові алергени. Батьки повинні вести так званий харчовий щоденник , в якому потрібно відзначати кожну нову страві і реакцію дитини на неї. Це ж відноситься і до продуктів харчування матер-годувальниці. Харчовий щоденник дозволить з часом виявити всі продукти, що провокують у даної дитини загострення діатезу.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк