Малюк від 0 до 1 року

Харчування дитини, хворої на рахіт

Рахіт це захворювання у дітей, що виникає внаслідок розладу обміну речовин. При цьому найбільш сильно страждає сольовий обмін. У бурхливо зростаючому організмі дитини перших років життя у разі розвитку рахіту відзначається недостатнє відкладення солей фосфору і кальцію в кістках. У зв’язку з цим кістки стають м’якшими, викривляються і вже не є достатньо твердою опорою для м’язів організму і його внутрішніх органів. На думку більшості вчених, рахіт – клінічне вираження недостатності вітаміну D. У разі захворювання на рахіт у дітей часто створюється своєрідний патологічний фон, на якому легше виникають гострі і важкі захворювання, наприклад запалення легенів, анемія, порушується правильність прорізування зубів і дуже легко виникає карієс.

 Причин для виникнення рахіту існує досить багато. Це і недостатність сонячного опромінення (рахіт частіше починається взимку), і неправильне вигодовування, у разі якого в дитячому організмі відзначається дефіцит багатьох вітамінів (D , С тощо), і дефекти догляду.

 Ефективна боротьба з рахітом можлива лише у разі проведення цілого ряду профілактичних і лікувальних заходів. Раціональне харчування – одна з істотних складових цього комплексу.

 Обмін речовин під час рахіту зсувається в кислу сторону. Звідси висновок – всі продукти і страви, що викликають деяке залужування організму, одночасно є і лікувальними факторами. У меню дитини з вираженими проявами рахіту має бути достатня кількість повноцінних білків. Дітям необхідно давати м’ясо, рибу, птицю, сир у відповідній до їх віку кулінарній обробці. Хворим на рахіт всі ці продукти на першому році життя вводяться в харчування приблизно на місяць раніше, ніж це рекомендується здоровим дітям.

 Вітамін D є жиророзчинним і, природно, міститься в жирах. Найбільше його в риб’ячому жирі, з цієї причини жир печінки тріски використовують в якості лікувального препарату для профілактики і лікування рахіту. Крім того, вітамін D міститься у вершковому маслі, яєчному жовтку, печінці. Ці продукти у разі відповідної до віку дитини кулінарної обробки необхідно обов’язково включати до раціону харчування дитини, і, знову-таки, дітям, хворим на рахіт, ці продукти даються на місяць раніше, ніж здоровим: круто зварений яєчний жовток – з трьох місяців, протерта печінка або пюреподібний печінковий паштет, що випускається у вигляді спеціальних дитячих консервів, – з п’ятимісячного віку.

 Овочі – один з головних регуляторів обміну речовин. У них переважає вміст мінеральних речовин лужного характеру. Вони активно включаються до обміну речовин і таким чином очищають організм від кислих продуктів. Крім того, багато овочів багаті на  фосфорно-кальцієві сполуки, що є необхідними для зміцнення кісток.

 Овочеві страви також вводяться в раціон дітей, хворих на рахіт, на місяць раніше. А фруктові та овочеві соки цим дітям рекомендується вводити не з другого місяця життя, а вже з тритижневого віку.

 У раціоні дитини, хворої на рахіт, овочеві страви повинні значно переважати над борошняними і круп’яними стравами.

 Овочі та фрукти – природні вітаміноносії ряду водорозчинних вітамінів (С, Р тощо) Ці вітаміни , особливо С (аскорбінова кислота), у разі достатньої кількості значно зменшують клінічні прояви рахіту і, таким чином, є додатковим лікувальним фактором. Кожна хвора на рахіт дитина повинна обов’язково отримувати яблучний, морквяний, чорносмородиновий соки або відвар шипшини.