Малюк від 0 до 1 року

Характеристики порушення сну у дітей грудного та раннього віку (до 3 років)

“Спить як немовля” – фраза, що відображає наші уявлення про дитячий сон як про щось ідеальне, зразок для наслідування. Але далеко не всі батьки маленьких дітей погодяться з таким твердженням. Що ж викликає у батьків насторогуі змушує звертатись до лікаря?

Нормальні феномени

Найбільш частим приводом для занепокоєння батьків вночі є плач або “похникування” дитини у сні. Чи є такі звуки сигналом тривоги, чи слід негайно підходити і заспокоювати малюка? Лікарі вважають звуки під час сну варіантом норми – це називається “фізіологічний нічний плач”. Припускають, що таким чином знаходять вихід денні емоції та враження малюка, ймовірно, під час фази сну зі сновидіннями. Крім цього, фізіологічний плач почасти має і своєрідну “скануючу” функцію: дитина перевіряє наявність батьків і можливість знайти підтримку і заспокоєння. Не отримавши підтвердження, він прокидається і плаче вже по-справжньому. Проте негайне реагування навіть на неголосні нічні звуки з боку дитини може призвести до непотрібних складностей. Малюк не отримує можливості навчитися справлятися зі своєю нічною самотністю самостійно, самозаспокоюватися, відповідно і надалі він щоночі буде вимагати уваги батьків. Здатність самозаспокоєння розвивається вже у 60-70% дітей у віці 1 року.

Іншим приводом для занепокоєння батьків є нічні пробудження малюка, під час яких вимагається участь дорослих. Пробудження вночі відносять до нормальних елементів сну, воно відбувається під впливом будь-яких стимулів в певних стадіях сну (дрімота або сон зі сновидіннями). Оскільки ці стадії змінюються з певною періодичністю, названою циклами сну (у грудних дітей це 50-60 хвилин), то і можливості для пробудження виникають кілька разів за ніч. Діти у віці 1 року пробуджуються в середньому 1-2 рази за ніч, потім, в більшості випадків, відразу ж засинають. У разі підвищеної уваги з боку батьків, невмінні самозаспокоюватися ці, спочатку природні, пробудження переростають в розлади сну.

Часто батьки звертаються до лікаря з приводу здригувань дитини уві сні – різноманітні обстеження що при цьому призначаються, не виявляють ніякої патології). В даний час встановлено, що здригування під час засипання і під час поверхневих стадій сну є природним феноменом, пов’язаним зі зміною нервової збудливості в перехідних функціональних станах (від неспання до сну і між стадіями сну), лікарі їх називають “гіпнотичними міоклоніями”. У маленьких дітей цей феномен може проявлятися яскраво в зв’язку з тим, що гальмівні механізми нервової системи ще наразі недостатньо сформовані, надалі вираженість здригувань буде поступово зменшуватись.

Типові розлади

Поширеність порушень сну у дітей грудного та раннього віку згідно наукових даних складає близько 15% – у кожній шостій сім’ї малюк погано спить. Найчастіше спостерігаються труднощі засинання (інсомнія) та/або підтримання безперервного сну дитини протягом ночі. Лікарі розділяють інсомнії на первинні, де розлад сну є основною проблемою і розвивається сам по собі, і вторинні – проблеми сну, що відображають наявність яких-небудь захворювань, частіше неврологічних, тому що функцію сну організовує саме нервова система, відповідно, найбільш часто порушення сну у цих дітей пов’язують саме з патологією нервової системи . Але, насправді порушення сну, що виникають у цьому віці, потрібно розглядати не як вторинні, внаслідок патології нервової системи, а як первинні, найчастіше зумовлені неправильним встановленням режиму сну немовляти. Якщо говорити про первинні порушення сну дітей грудного та раннього віку, то до найбільш розповсюджених форм відносяться поведінкова інсомнія і розлад харчової поведінки, пов’язана зі сном.

Поведінкова інсомнія

Як це видно з назви, проблема поведінкової інсомнії криється в неправильній організації режиму дня дитини і батьків у період, пов’язаний зі сном. Найбільш часто це зумовлено порушенням асоціацій засипання. Причиною розвитку таких порушень є формування неправильних асоціацій засинання – умов зовнішнього середовища, за яких дитина відчуває себе комфортно, заспокоюється і занурюється в сон. Якщо з перших місяців життя малюк звикає дрімати на руках, під час заколихування, відповідно, й надалі малюк буде “відстоювати” своє право на таку організацію сну – адже іншого він не знає. Малюк часто прокидається вночі, плаче і не заспокоюється до тих пір, поки його не візьмуть на руки і не поколихають. Іншим варіантом є небажання малюка засинати ввечері самостійно – потрібна обов’язкова присутність дорослих в період засинання, що інколи може затягуватися на декілька годин. Тому слід створювати умови для формування “правильних” асоціацій засипання. Цьому сприяє дотримання одного і того ж ритуалу укладання: купання, годування, короткий період перебування дорослого біля ліжечка малюка і залишення його на самоті. До неправильних асоціацій засинання відносяться: засинання на руках у дорослих, в батьківському ліжку, під час заколихування, під час перебирання волосся, під час годування з пляшкою в роті, з пальцем у роті тощо. В результаті, малюк, прокинувшись вночі, буде криком вимагати створення тих умов, в яких його навчили засинати. Таке порушення асоціацій засинання не є розладом сну у малюка, тому що кількість і якість його сну не порушується, але для батьків така поведінка перетворюється на щонічні жахи, що можуть тривати до 3-річного віку.

Досягти правильних асоціацій засинання, що допомагають дитині заснути, допомагає так званий “предметний посередник”. Це якась річ, яка знаходиться поруч в ліжку дитини під час сну. Для немовлят це може бути пелюшка, що зберігає запах матері, її молока, а для дітей старшого віку – улюблена іграшка. Ці предмети допомагають відчути зв’язок з батьками, заспокоїтися під час нічних пробуджень малюка на самоті.

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.