Малюк від 0 до 1 року

Підготовка дитини до щеплення

Перш за все, слід констатувати, що система виховання впливає на результати щеплення найпринциповішим чином.

Якщо ви знаєте, як правильно за дитиною поводитися: годувати, одягати, гуляти, купати, загартовувати, надавати допомогу у разі простих респіраторних вірусних інфекцій — так от, якщо ви все це не тільки знаєте, але й втілюєте в життя, вірогідність того, що ваша дитина без проблем перенесе щеплення, максимальна.

Учити правильностям догляду ми тут не будемо, про це вже написано достатньо.

На практиці суцільно і поряд ситуація така: дитина мало або взагалі не гуляє, живе в задушливій кімнаті, перегодовується, з місячного віку годується соками, перекутується, його активно цілує і облизує купа родичів, малюк активно лікується від нежиті купою ліків (ніс сопе, оскільки в ньому слиз, що засохнув через жару)…

Щеплення виявляється останньою краплею, що переповнює чашу терпіння імунної системи, але винне, зрозуміло, щеплення.

Отже — перша і обов’язкова умова підготовки — нормальний спосіб життя. 

Наступне. На момент щеплення дитина повинна бути здоровою. 

Причому, здоровою, перш за все, з погляду мами! Зрозуміло і очевидно, що температура тіла повинна бути нормальна і що не повинно бути ніяких інших скарг. Але не тільки це! Поведінка, настрій, апетит, сон — все як завжди. Лікар може не знати про те, що вночі малюк незрозуміло чому вередував, або про те, що сьогодні вранці він чомусь не доїв улюблений кефір. Але мама зобов’язана відреагувати. Простежити, зачекати, відкласти. Врешті-решт, ніхто краще за маму не зможе відчути стан дитини і вимовити фразу «щось не так».

В той же час, якщо ось вже три тижні у дитини шмарклі з нормальною температурою і прекрасним апетитом — так зрозуміло, що ніякого навантаження на імунітет ці шмарклі не надають і щепленню не перешкодять.

Якщо є прояви алергічного дерматиту, то щеплення можна робити лише тоді, коли, як мінімум 3 тижні, немає нових висипань. Але тут (висип, шмарклі, будь-які реальні симптоми) останнє слово вже за лікарем.

Ви маєте сумніви — це реальний мотив зробити напередодні щеплення клінічний (загальний) аналіз крові. Якщо ви робитимете цей аналіз за своєю ініціативою (тобто за свої кошти),  попросіть, щоб визначили рівень тромбоцитів і час згортання — додаткове підстраховування.

Дуже-дуже важливо!

Чим менше навантаження на кишковик, тим легше переноситься щеплення. 

Тому три дні поспіль — за день до щеплення, в день щеплення і наступного дня — постарайтеся по можливості обмежувати об’єм і концентрацію їжі, що з’їдається дитиною.

Не пропонуйте їжу, поки вона не попросить.

У будь-якому супі, в будь-якій каші ложка може плавати, а може стояти. Зробіть, щоб плавала і дуже швидко занурювалася..

У разі використання молочних сумішей або готових розчинних каш для дитячого харчування потрібно свідомо зменшити концентрацію. Написано на упаковці: на 200 мл води покласти 6 ложок порошку. Покладіть 5! А якщо у малюка є  зайва вага — 4,5!

У разі грудного вигодовування проблем звично не буває — грудне молоко саме по собі прекрасна профілактика реакцій, але за ситуації, коли дитя годують на вимогу, можливе виникнення проблем. Сутність: після щеплення дитина цілком може відчути помірне нездужання, що виявляється більшою примхливістю. А оскільки плаче дитя більше, то, зрозуміло, біля грудей воно також знаходиться більше. Відповідно, в день щеплення дитина з’їдає їжі більше, ніж в звичні дні, потім у нього болить живіт, а винне, як завжди, щеплення. Посилюється ситуація ще і тим, що прихильники годування на вимогу, як правило, не дають дітям ніякої рідини, окрім молока, так що зменшити об’єм їжі не виходить ніяк.

Якщо йдеться про вільне вигодовування те, алгоритм дій такий:

— якщо можна напоїти, а не нагодувати, так слід напоїти;

— якщо можна нагодувати зараз, а можна через півгодини, так дуже постарайтеся, щоб через півгодини;

— якщо можна потримати у грудей 10 хвилин, а можна 30 — так краще 10.

Наступне положення техніки безпеки.

Не можна проводити щеплення, якщо протягом доби перед щепленням у дитини не було випорожнення кишковика (закреп)

Вам сьогодні в поліклініку, а дитина від учора не випорожнялась? Зробіть очисну клізму, поставте гліцеринову свічку.

У принципі звертаю увагу: наявність у дитини закрепів (навіть при грудному вигодовуванні) збільшує ризик побічних реакцій після щеплень. Тому, що б ви не читали про те, як це абсолютно нормально — випоролжнюватись у разі грудного вигодовування раз на 3 дні, постарайтеся дитині допомогти, добийтеся регулярного спорожнення кишечника, а надалі і про щеплення можна буде думати.

Якщо дитина отримує вітамін Д на додаток до материнського молока або суміші, припиніть прийом за 2—3 дні до планованого щеплення і відновіть не раніше, ніж через 5 днів. Вітамін Дрегулює в організмі обмін кальцію, а порушення обміну кальцію лежать в основі алергічних реакцій. Щонайменше передозування вітаміну Д збільшує вірогідність алергії, так що краще не експериментувати. З цієї ж позиції однозначно не зашкодить 3 дні до і після щеплення подавати дітю кальцій. Доза від віку не залежить — зайвий кальцій просто не засвоюється (не всмоктується).

Підготувати дитину до щеплення будь-якими ліками неможливо. Більшість ліків, що нібито полегшують переносимість щеплення, — спосіб психотерапії родичів і лікарів.

У будь-якому випадку, за своєю ініціативою не давайте нічого. У разі використання антигістамінних засобів, не застосовуйте такі препарати, як супрастин і тавегіл (вони «висушують» слизисті оболонки, а якщо після щеплення буде підйом температури, то поєднання двох цих чинників може збільшити ризик ускладнень з боку дихальних шляхів). У будь-якому випадку прийом антигістамінних препаратів слідує поєднувати з прийом препаратів кальцію, але,насамперед, потрібно порадитися з лікарем.. 

Збираючись в поліклініку на щеплення, намагайтеся не перестаратися з одягом. Буде вкрай небажано, якщо щеплення зроблять сильно пропітнілому малюку з дефіцитом рідини в організмі. Якщо в дорозі до поліклініки малюк все-таки спітнів- зачекайте, переодягніть, добре напоїть.

Не годуйте дитину мінімум годину до і після щеплення. Після щеплення намагайтесь максимально віддалити наступний прийом їжі. Співайте, розважайте, відволікайте. Якщо вдасться не годувати години три після щеплення, буде просто чудово.

Отже, в день щеплення дитина повинна бути здоровою, з випорожненим кишковиком та, бажано, хоча б помірно голодним.

 

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.