Малюк від 0 до 1 року

Сон у новонароджених (від 0 до 2-х місяців)

Чого очікувати батькам?

Сон новонароджених триває від 11 до 18 годин на добу, без закономірності та циркадності (добового ритму сну). Протягом перших тижнів новонароджені дуже слабо розрізняють день і ніч. Тільки в кінці 2-го місяця новонароджені починають розрізняти день і ніч, а повністю здатність розрізняти день і ніч у новонароджених формується тільки у віці 4-х місяців. Протягом перших декількох тижнів діти можуть спати від декількох хвилин до декількох годин протягом одного разу. Слід зазначити, що діти, які перебувають на грудному вигодовуванні, мають дещо скорочену тривалість сну (2-3 години), в порівнянні з дітьми на штучному вигодовуванні (3-4 години). Потрібно знати, що новонароджені діти можуть мати досить високу рухову активність протягом сну. Всі діти гримасують уві сні, посміхаються, роблять смоктальні рухи, перевертаються і рухають ногами, потягуються і здригаються. Ці рухи вважаються абсолютно нормальними. Також діти можуть видавати різні звуки, такі як зітхання, схлипування і скрикування.

 Де і як повинні спати діти?

Розміщення дитини під час сну.

Дитина може спати скрізь, де батьки вибрали для цього місце. Це може бути колиска або окреме дитяче ліжечко, ліжко в кімнаті батьків або в кімнаті разом з братом і сестрою. Дехто з батьків вважає за краще, щоб новонароджені спали разом з ними і в цьому випадку батьки повинні бути поінформовані про ризик удушення дитини уві сні, щоб вжити всіх необхідних заходів.

Дитина повинна спати на спині.

Всі діти повинні спати на спині (особливо до 4-х місяців) з метою профілактики синдрому раптової смерті у немовлят.

Практичні рекомендації з організації сну новонароджених

Укладайте Вашу дитину на спину, на щільний матрац з добре захищеною конструкцією з перекладинами не більше 5 см між ними. протягом нічного і денного сну. Впевніться в тому, що лице дитини не покрите ковдрою або пелюшкою і залишається відкритим під час сну. Якщо використовуєте ковдру, переконайтеся, що вона прикриває ноги дитини і знаходиться не вище рівня грудей. Ковдру варто підіткнути під матрац. Намагайтеся захистити дитину від тютюнового диму. Уникайте перегрівання дитини вночі і підтримуйте в кімнаті дитини температуру, комфортну для спання.

Як допомогти дитині, щоб вона добре спала.

Навчіться розпізнавати знаки, які подає дитина, коли хоче спати. Стомлені діти переважно розпочинають вести себе неспокійно чи плакати, інші труть очі, не відводять очей від обличчя матері. Ваша дитина засне набагато швидше і легше в той момент, коли Ви відчуєте, що вона стомилась.

Намагайтеся дотримуватися розкладу спання і, особливо, нічного сну.

Незважаючи на те, що дитина ще слабо розрізняє день і ніч та у неї може бути надмірний денний сон і нічні пробудження, постарайтеся, щоб дитина спала більше вночі. Для цього обмежте освітленість вночі і намагайтеся не грати з дитиною перед сном. Протягом дня грайте з дитиною і впевнено будіть її для регулярного харчування та ігор. Проте подібні рекомендації стосуються лише доношених здорових новонароджених, оскільки, особливо глибоко, недоношені діти потребують індивідуального режиму та процесу досягання ритму сон-неспання у таких дітей займає більше часу.

Правильно реагуйте на потреби дитини уві сні.

Новонароджені часто потребують заколисування перед сном і годівлі під час сну, що прекрасно підходить протягом перших двох тижнів або місяців життя. Але, якщо Вашій дитині вже 3 місяці, постарайтеся сформувати режим дня, тобто переходу від режиму бадьорості до спання. Режим переходу до сну повинен бути спокійним і включає будь-яку активність, яку Ви обираєте самі: купання, заколисування і носіння на руках.

Якщо Вам не вдається сформувати режим дня у дитини зверніться до Вашого лікаря.

Діти, у яких збудження і неспокій проявляються особливо сильно і часто, можуть хворіти на різні захворювання як: кольки, шлунковий рефлюкс (закидання вмісту шлунку до стравоходу), рахіт або залізодефіцитну анемію. Захворювання шкіри, що супроводжуються сверблячкою, теж можуть порушувати сон у новонароджених.

Батьки теж мають спати

Намагайтеся поспати, в крайньому разі подрімати, коли спить ваша дитина. В ідеальній ситуації попросіть про допомогу близьких, щоб хтось простежив за дитиною, поки Ви спите. Особливо важливо висипатися матерям, які годують грудьми.

 Увага!

Усі проблеми, пов’язані з порушеннями дихання дитини (особливості анатомічної будови верхніх дихальних шляхів зі зниженням надходження потоку повітря під час сну) вимагають проведення полісомнографічного дослідження та лікування у фахівців.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.