Малюк від 0 до 1 року

Світ відчуттів дитини

Раніше вважалося, що новонароджений не чує, не бачить, і у нього відсутній нюх. Передбачалося, що дитина, маючи органи чуття, просто не вміє ними користуватися. Але ця гіпотеза була спростована чисельними науковими дослідженнями. Сьогодні доведено, що плід в утробі матері не тільки має всі п’ять органів чуття, але й успішно користується ними. Він тренує відчуття рівноваги і дотику, він уміє чути і запам’ятовувати звуки, а після народження дитина відразу розрізняє знайомі голоси, бачить і все відчуває.

Якщо ви під час вагітності співали або слухали музику, малювали або ходили на виставки, плавали в басейні, то дитина ввібрала всі ці знання, і рано чи пізно це проявиться в його навичках та звичках.

Новонароджений в змозі поєднувати, впорядковувати та реагувати на все, що він сприймає своїми органами. Відразу після першого подиху дитина починає користуватися своїми органами чуття, щоб пізнавати мир, в який вона прийшла. Маля не тільки використовує навички, одержані в утробі матері. За короткий час малюк швидко навчається всьому новому.

Сучасні дослідження дають відповідь, що ж бачить і відчуває дитина відразу після народження.

Зір. Якщо дитина народжується в приміщенні с затемненим світлом, вона широко розплющує очі і починає озиратися навколо. Якщо малюк народжується в пологовій кімнаті з яскравим освітленням, то він щільно затуляє очі. Відразу після народження дитина шукає зоровий контакт з мамою. Малюк бачить в межах 20-30 см.

Ви можете помітити, що рухи обох очей дитини не досить скоординовані, проте, це не є проявом косоокості. Формування зорового нерву немовляти продовжується до третього місяця життя. Після того, як зоровий нерв буде повністю сформований, дитина може довше фокусуватися на певних предметах, що її зацікавили, краще бачити і розрізняти деталі. Рухомі предмети малюк проводжатиме очима. Його все більше починає цікавити навколишній світ.

Приблизно з шести місяців він починає відрізняти обличчя інших людей від облич мами і тата. Одночасно включається реакція занепокоєння і тривоги на незнайомий подразник. Повністю зір формується лише до чотирьох років, але до року більшість дорослих реакцій на зовнішній зоровий подразник у дитини вже сформована.

Однорічний малюк вже повністю візуально адаптований.

Слух дитини також натренований ще з внутрішньоутробного життя. Там малюк чув биття серця матері, пуповини, різні звуки ззовні. Хоча слуховий нерв повністю розвивається лише до кінця першого року, у дитини чітко виражена здатність чути з моменту появи на світ. Вона одразу відрізняє знайомі голоси від чужих. Понад усе слух дитини налаштований на голос мами, це не дивно, адже він звик вже до її голосу.

Після народження і протягом ще декількох днів внутрішнє вухо дитини заповнене рідиною, яка пом’якшує сприйняття неймовірної кількості різноманітних звуків оточуючого світу. Дитина повертає голівку в напрямі джерела звуку. Встановлено, що дитині більше подобаються високі частоти, ніж баси. Часто батьки інстинктивно змінюють тембр голосу при розмові з дитиною, адже спокійний голос високої частоти йому подобається більше. Спокійний, лагідний мамин голос заспокоює малюка та створює відчуття захисту та любові.

Органи нюху. В світі дорослих зорові відчуття панують над нюхом, проте в житті немовляти його ніс виконує дуже важливу роль. Дитина одразу після народження починає розрізняти запахи. Саме за запахом дитина пізнає свою матір і може відрізнити її від інших жінок. Дивовижно, але і мати може за запахом пізнати свою дитину без будь-яких інших підказок. Дитина впізнає за запахом навіть свої іграшки і пелюшки. Після їх миття або прання дитина втрачає до них інтерес.

Смак. У лоні матері дитина вже розрізняє смаки. В роті у новонародженого значно більше смакових рецепторів, ніж у дорослої людини, деякі з них розташовані навіть за щоками. Всі вони направлені тільки на одне – на сприйняття материнського молока. Проведення численних експериментів з підсолоджування і підсолювання навколоплідних вод показує, що дитині різноманітні смакові відчуття були небайдужі. Існують чотири основні смаки: солодке, кисле, солоне і гірке, які в поєднанні дають всю ту гамму смакових відчуттів, якою насолоджуємося ми, дорослі. Але у дитини працює інша динаміка. Розчин цукру викликає сильний смоктальний рефлекс, а розчин солі – абсолютно іншу реакцію. Ці механізми забезпечують дотримання молочної дієти.

Смакові пристрасті, на думку вчених, починають формуватися ще в період внутрішньоутробного життя. Якщо під час вагітності мати вживала в їжу часник, лук або прянощі, їх можна вживати і під час грудного вигодовування. Хоча молоко матиме запах цих продуктів, дитина з апетитом споживатиме те, до чого вона вже звик.

Відчуття дотику. За допомогою дотику новонароджені можуть відчувати ніжні погладжування, тепло, холод і біль. Дотик теж розвинений з початку життя в лоні матері. Інтенсивний тілесний контакт, погладжування, носіння на руках особливо важливі спочатку, тому що вони сприяють кращому здоровому розвитку дитини і є необхідним компонентом для розвитку органів чуття. Вони також сприяють утворенню певних гормонів, що впливають на зростання і розумовий розвиток дитини. Значить те, що маленька дитина проситься на руки, це не примха, а життєво важлива для нього необхідність!

Здатність мислити. Часто запитують, чи розумне немовля. Строго кажучи – ні. Розум – це здатність співставляти нові емоційні враження з досвідом минулого. Але в новонародженого відсутній досвід минулого. Проте у нього є здібність до навчання. Як губка, він вбирає інформацію, що поступає до нього від усіх органів чуття. Мозок здорової дитини до року буквально насичений новими враженнями.

Нехай вашою головною метою буде створення для малюка найкращих умов для розвитку. Бо тільки з вашою підтримкою і любов’ю з малюка виросте повноцінна, відкрита, доброзичлива людина.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.