Пологи

Чи боляче народжувати?

Будь-якій вагітній жінці знайоме відчуття страху перед пологами. Переважна більшість майбутніх мам при цьому бояться не стільки самих пологів, скільки можливого болю і страждань. Кожна людина прагнути уникати страждань і захищатися від болю.

Простим виходом з цієї ситуації є використання знеболення. Тому для сучасної жінки пологи, за відсутності болезаспокійливих засобів, здаються чимось дуже небезпечним. Цим страхом просякнуте загальне відношення до пологів у всіх прошарках суспільства.

В той же час, викликає здивування, що жінки століттями народжували дітей, не користуючись подібними засобами, і багато хто з них зважувався на це неодноразово. Якби пологи були такими жахливими, то жінки просто б відмовилися народжувати, і людство давно б вимерло! Але, ми спостерігаємо абсолютно іншу картину, найвище народжуваність далеко не в тих співтовариствах, які забезпечені необхідними знеболюючими засобами. Значить, пологи зовсім не обов’язково повинні супроводжуватися сильним болем.

Як доводять дослідження багатьох учених, пологи є надзвичайно гармонійним природним процесом, який, як і всі природні процеси, пов’язаний з мінімальною болючістю. Дійсно, під час природних нормальних пологів справжній біль, якщо така взагалі присутня, з’являється під час декількох останніх перейм, якими завершується повне розкриття шийки матки. Болі можуть супроводжувати тужіння. Але в цілому тривалість болючого періоду пологів зводиться до інтервалу від 15 хвилин до 4 годин, не більш!

І, дійсно, існує величезний досвід проведення безболісних пологів як у примітивних народів, так і в цивілізованій Європі. В основному, у європейських жінок головною причиною родових болів є страх перед пологами. Окрім цього причинами посилення болів є відсутність уміння розслабитися і невміння правильно дихати. Але все таки головним джерелом больових відчуттів в пологах є саме страх.

Страх – напруга – біль

Аби зрозуміти механізм виникнення больових відчуттів під час пологів, спробуємо уявити собі, звідки вона може виникнути. Аби відчути біль, нам необхідно, аби больові рецептори, розташовані в тому органі, який болить, отримали відповідний сигнал. Давайте розглянемо больові рецептори, розташовані в черевній порожнині. Кишковик і внутрішні органи, зокрема матка, не схильні до впливу холоду і тепла, оскільки черевна стінка добре їх захищає. Але вони забезпечені больовими рецепторами, що реагують на надмірну напругу і розрив тканин. (Слід зазначити, що матка, в порівнянні з іншими органами черевної порожнини, бідна больовими рецепторами.) Матка і інші внутрішні органи не реагують болем на переміщення і опіки: вони можуть бути обпалені, узяті в руки, переміщені без щонайменшого відчуття дискомфорту. Але при витягуванні і натягненні тканин, загрозливих розривом, або розриві, виникає явно виражений біль і навіть шок. Таким чином, больові рецептори органів черевної порожнини, у тому числі і матки, специфічні і реагують лише на один вигляд больового подразника – надмірну напругу або розрив тканин.

Згідно закону фізіології структура завжди пристосовується до функції. Виходячи з будови і рецепції жіночих дітородних органів можна укласти, що природою не було передбачено, аби пологи супроводжувалися розривами або пошкодженнями тканин. А якщо природа не передбачала розривів і пошкоджень, то тоді від чого захищає себе матка? Фізіологічно здійснений людський організм не знає більшого парадоксу, чим біль при нормальному перебігу пологів.

Біологічна мета болю – захист. Результат болю – збільшення м’язової активності, напруга, завдяки чому особина може захистити себе або уникнути неминучої небезпеки. Відчуття болю тісно пов’язане з почуттям страху перед пошкодженням, а пошкодження організму тісно пов’язане з болем. Іншими словами, страх є імпульсами, застережливими про небезпеку, яка асоціюється в мозку з болем і пошкодженням. Таким чином виникає стрес – у відповідь рухова реакція організму на травмуючи дію, що супроводжується збільшенням секреції адреналіну і норадреналіну. Аби рух здійснився, нервова система активізує імпульси, що підвищують м’язову напругу і гальмівні всі функції внутрішніх органів, оскільки в концентрації величезної фізичної напруги для захисту організму, внутрішні органи ролі не грають.

Таким чином жахливі болі під час сутичок, тобто скорочень матки, яких так бояться жінки, можуть бути викликані лише напругою, що перешкоджає матці вільно скорочуватися. У свою чергу причиною такої напруги, як ми з’ясували, є страх. Якщо жінка починає думати, що пологи є для неї небезпечними, насторожене чекання небезпеки породжує страх, що виконує захисну функцію. Таким чином страх або стрес впливає на вегетативну нервову систему, яка, у свою чергу, впливає на попереково-крижове нервове сплетення, а значить і на органи тазу. Іншими словами, відчуття в матці залежать від психічного стану жінки. В результаті за наявності страху або стресу хід пологів і їх сприйняття порушується точно також, як і при відчутті болю. Страх перед пологами є причиною виникнення гострих болів і порушення (дискоординації) пологової діяльності. І при цьому абсолютно неважливо, чи була його джерелом реальна або уявна небезпека.

Які ж страхи нормальні?

Окрім свідомого страху перед пологами, сформованого суспільством, існує також джерело несвідомого страху, пов’язане з ними, як з невідомим і навіть містичним явищем – появою на світ нової живої істоти, яка незмінно приведе за собою невідомі життєві зміни.

Крім того на останніх тижнях вагітності жінка починає відчувати перед пологами сповна природний страх, який, в першу чергу, пов’язаний з фактом неминучості самих пологів. Якщо на ранніх термінах і навіть в другій половині вагітності їй здається, що пологи у неї стануться мало не в наступному столітті, то на останніх тижнях вагітності до неї несподівано приходить усвідомлення того, що вона теж народжуватиме свого дитяти як все і що від цього нікуди не подітися. З одного боку вона вже хоче народити і позбавитися від вагітності, яка стала такою незручною, з іншого боку – пологи, як неминуча подія, пов’язана із зануренням в щось інше, невідомий стан, її лякає. Таким чином, несвідомий страх і невпевненість жінки перед пологами – явище сповна закономірне і не потребує прив’язок для пошуку пояснення його природи.

Пологи можуть бути солодкими

Окрім розповідей про родові муки ми зустрічаємо розповіді і про безболісні пологи, які зазвичай є предметом заздрості. Але такі пологи мають бути не виключенням, а правилом. Жінки, які завагітніли вперше, почасти чекають, не пологів, а появи немовляти. Коли починаються перші родові перейми багато жінок радіють, що скоро вони побачать свого малюка. Більшість з них без коливань говорить, що вони випробували відчуття глибокої радості, коли почули крик своєї дитини. Досить часто у жінок, які нічого не знають про родові муки, пологи проходять найлегшим і логічнішим чином. Зустрічаються також випадки, коли жінки, знайомі з методами природних пологів, народивши свого первістка, приходять до висновку, що жінкам не варто так турбуватися з приводу пологів. Вони розповідають, що випробовували дискомфорт і відчутні болі лише протягом декількох останніх перейм  та під час натужування. Про самі потуги у них зберігається пам’ять, як про важку роботу, а не як про нестерпні болі. Але навіть цей дискомфорт і болі не йдуть ні в яке порівняння з тим щастям, яке вони відчувають, вперше побачивши і почувши свого малюка, вперше доторкнувшись до нього. Народження нового життя – це не лише фізіологічне, але і духовне досягнення.

Неправомірно думати, що безболісні природні пологи – справи давно минулих днів і для сучасної жінки вони неможливі. І сьогодні вони можуть бути солодкими для тих, хто здатний здолати інерцію громадської думки і натиск родичів. І тут не останню роль грає прагнення самих жінок і їх рідних отримати компетентну інформацію щодо пологів, а не ту, що базується на чутках, плітках і домислах.

Як здолати страхи?

Що може допомогти? Звичайно, спілкування з тими, хто випробував саме такі, «солодкі» пологи і знає, як це можна відчути. Найпростіше зустріти таких людей на курсах до пологової підготовки. Візьміть відповідальність за свої пологи на себе і починайте до них готуватися, тоді відступлять будь-які страхи і пологи будуть солодкими.

Біль при пологах

Одна з основних проблем, що хвилюють вагітну жінку, – це біль під час пологів.

Безперечно, пологи – це важка фізична праця, що вимагає повної і швидкої мобілізації всього жіночого організму. Вагітність і пологи – це важливий період психологічного значення в житті жінки, саме тоді вона найбільш схильна до емоційного стресу.

Існують методи, які допомагають позбавитися від тривоги і занепокоєння за майбутнього  малюка і страхів перед майбутніми пологами. Обов’язково необхідно пам’ятати, що жінка підходить до вагітності і пологів з визначеним психоемоційному вантажем, накопиченим в перебігу довгого часу. Традиційний страх є причиною нерівномірних перейм під час пологів, невідповідності між розкриттям шийки матки і силою перейми. Страх викликає напруження, яке сковує м’язи, що якраз мають бути розслабленими. Опанувати інструменти подолання страхів дуже важливо.

Як же реально жінка може собі допомогти?

це сприятливі, позитивні, психологічні установки, направлені на вивільнення від відчуття тривоги, страху перед пологами. Це сприяє формуванню відношення до пологів як до фізіологічного процесу і допомагає навчитися саморегулювати свій стан;

це знання періодів пологів, їх тривалості, правил поведінки під час кожного з періодів;

це фізична підготовка до пологів – вправи для загального розслаблення м’язів, підготовка нервово-м’язевого і зв’язкового апарату промежини та органів малого тазу до пологів, оскільки зняття напруги м’язів сприяє зниженню психологічного збудження, перешкоджає виникненню болю.

Найголовніша причина болю при пологах – це страх перед невідомим.

Страх перед пологами 

Більшість жінок бояться майбутніх пологів. Багато жінок не переконує той факт, що вони далеко не єдині, кому доводиться пройти через процес пологів, і їм здається, що вони не впораються з пологовим болем. Цей страх тим сильніше, чим менше молода мама розуміє, що ж з нею відбуватиметься.

Або, навпаки, чим більше під час вагітності вона наслухалася розповідей щодо жахливих родових страждань, тим сильніше на неї починають впливати страхи і сумніви. У першому випадку, страх підтримуватиметься недостатністю достовірної інформації. Адже, як відомо, все незрозуміле лякає нас. У другому, почуття страху провокуватиметься зайвою кількістю негативної інформації, від якої свідомість не в силах захиститися. І те, і інше не кращий спосіб підготувати себе до благополучних пологів.

Більшість жінок самі налаштовують себе на те, що доведеться терпіти страшні муки, і саме так все і виходить. Проте, якщо підійти до процесу народження свідомо, постаратися більше дізнатися про те, що відбувається з організмом жінки під час пологів, то цілком можна виробити позитивне відношення до цього процесу, яке дозволить здолати біль і звести його до мінімуму.

Дуже корисно для досягнення цієї мети відвідувати курси для вагітних – багато жінок після таких курсів признаються, що їм вдалося позбутися від страху перед пологами. Слід почитати книги, присвячені природним пологам.

Як багато сумнівів тривожать молоду жінку перед її першими пологами. Чи впораюся я з болем під час перейм? Якими будуть мої пологи? Чи все пройде добре? Чи народиться моє дитя здоровим?

Ці питання і ваше хвилювання сповна природні. Проте якщо ваше хвилювання переходить в страх, то для успішних пологів Вам необхідно навчитися з ним справлятися. Страх – одна з найтоксичніших, згубних емоцій, тривале переживання якої може бути украй небезпечним, як для самої жінки, так і для її  малюка. Якщо ви боїтеся, то Ваша психіка і тіло випробовують сильний стрес.

В той же час, біль стає значно менше, якщо жінка знає, як розслабити своє тіло, і уміє працювати у згоді з ним, а не проти нього. Більшість жінок абсолютно не повинна страждати під час пологів або знаходиться під дією знеболюючих препаратів. У сучасній психотерапії існує ряд досить ефективної техніки управління страхом.

Найпростіші методи Ви сповна можете освоїти самостійно, для опанування інших Вам буде потрібна допомога професійного психолога. Проте, чим би Ви не займалися, важливо використовувати час вагітності для підготовки свого тіла і свідомості до майбутніх пологів і встигнути розпрощатися зі своїми страхами до моменту появи на світ Вашого малюка. Нижче приведені деякі психотерапевтичні прийоми, що знімають відчуття страху. Першу прийоми Ви можете навчитися робити самостійно.

Релаксація

Кімната для релаксації має бути теплою, тихою і не дуже освітленою. Поклопочіться, аби Вас не відволікали, щонайменше, двадцять хвилин. Виберіть зручну позу, що дозволяє тримати спину прямо. Руки покладіть на коліна, очі закрийте. Почніть з концентрації на ритмі свого дихання, стежте за тим, як повітря входить в тіло і покидає його. Потім послідовно розслабляйте всі м’язи тіла, починаючи з правої стопи. Усвідомивши напругу, зробіть вдих і на видиху розслабте праву стопу, а потім переходьте до лівої. Далі розслабте литки ніг, стегна, м’язи тазу та спини. Розслабте праву руку, починаючи з кисті, потім також ліву руку. Вдихніть і розслабте шию і лице. Зробіть глибокий вдих. Відчуйте, як повністю розслабилося і стало м’яким Ваше тіло. Релаксація знімає нервову напругу і зменшує страх.

Глибока релаксація сприятливо впливає на фізичний стан: допомагає понизити кров’яний тиск і знижує рівень гормонів стресу. У міру розслаблення м’язів втихомирюється мозок, вирушають страхи і відчуття занепокоєння, емоційний стан стабілізується. Тривалі заняття релаксацією допоможуть поліпшити кровообіг, позбавити від частого головного болю, полегшити дихання і поліпшити сон. Це хороша альтернатива транквілізаторам і препаратам, що знімають підвищений м’язовий тонус. Наступні прийоми виконуються лише за допомогою професійний підготовленого психолога.

Десенситізация

Дана техніка направлена на зниження чутливості до тривожних ситуацій. Шляхом клінічного інтерв’ю психотерапевт виявить круг ситуацій, що викликають у Вас страх, і ранжирує їх в порядку наростання страхітливого ефекту. Потім Ви послідовно емоційно проживаєте ситуації, що лякають Вас. Психотерапевт допоможе Вам залишатися повністю розслабленою і спокійною у момент уявного переживання тривожної ситуації. Це поверне Вам втрачену емоційну стійкість. Надалі напрацьований досвід допоможе Вам зберегти спокій і контролювати ситуацію в той час, коли Ви зіткнетеся зі своїми колишніми страхами під час вагітності або пологів.

Моделювання

Ця техніка передбачає створення сценарію сприятливого розвитку ситуації і закріплення цього досвіду в емоційній, сенсорній і ментальній пам’яті. Подібне учення дозволить Вашому тілу і психіці в складній ситуації пологів реагувати заздалегідь засвоєним, сприятливим чином.

Техніка взаєморегуляції емоцій

Як і будь-яка інша емоція, страх може послабшати або навіть відступити під впливом інших сильних емоцій. Якщо інша нестандартна ситуація здатна викликати у Вас іншу настільки ж сильну емоцію, то Ваш страх зблякне. Для подолання страху, потрібно тренувати в собі здібність до переживання і вираження емоцій, що протистояти йому. Допомога психотерапевта, в цьому випадку, полягатиме в пошуку і підтримці Ваших ресурсних емоцій, що віднімають в страху силу і енергію.

3 коментарі

Оприлюднити коментар

  • знаєте…кожна жінка індивідуальна,пологи однієї жінки ніколи не схожі на пологи іншої жінки, це все унікально.В кожного свій організм, статура,здоровя,емоційний стан, тому й не може бути конкретного плану дій під-час пологів ))) Та навіть якби й був….не думаю що жінка, яка от-от народить буде згадувати,яка там методика дихання була написана у статті,їй тоді точно буде не до того…))) Завжди треба повторювати собі, що все буде добре, і прислухатись настанов лікаря-акушера-гінеколога. А дитятко-це головна ваша винагорода !!!!!

  • Я рожала 12 часов,учитывая схватки с утра, но для меня они пролетели как час:)))Больно не было это точно, было как то непонятно и очень хотелось спать, но со мной был муж, он водил меня в душ и все было хорошо!Родила без разрывов и разрезов и сама, что самое главное!!

  • Кожен організм посвому реагує на пологи,тому давайте ще незабувати що ода жінка може родити перший раз легко ,а другий раз тяжче )))))))По ті статі це нереально .Хоч тужилась таяк перший раз по всіх етапах родів…

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.