Пологи

Партнерські пологи. Присутність батька під час пологів

Останніми роками однією з найбільш обговорюваних тем є присутність батька дитини під час пологів. І часто в групі підготовки до пологів звучить питання: «А як ви вважаєте, чи варто чоловікові бути присутнім під час пологів чи ні?».

Думки психологів і психоаналітиків неоднозначні. Тому відповідь краще шукати самостійно. Крім того, потрібно визначитися, що може означати «присутність під час пологів»: доїхати разом до пологового будинку, провести разом перший період пологів або залишитися на період потуг і народження дитини? Що вибере Ваша сім’я? Якщо ви плануєте бути разом і взаємодіяти протягом всього процесу пологів, то обдумайте, як ця взаємодія може і буде здійснюватися. Під час вагітності разом ходіть на курси підготовки до пологів, читайте літературу, розмовляйте на цю тему. Чоловіка часто непокоїть питання, яким чином він може допомогти своїй дружині в пологовому будинку. Це можуть бути спільні вправи, погладжування, масаж тощо. Чоловік може узяти на себе відповідальність за спілкування з лікарем. Присутність чоловіка – батька дитини – під час пологів, його співпереживання дружині в настільки важливій для обох події створюють ту неповторну канву родинної історії, що сприяє більшому зближенню подружньої пари і органічному входу в неї малюка. В майбутньої матері зростає відчуття безпеки, чоловік у настільки складний момент виступає в оберігаючій ролі. Це дозволяє йому з перших днів життя дитяти органічно включитися до процесу догляду за малюком, сприймати турботу про нього не як тягар, а як природне заняття.

Замість чоловіка, з собою в пологовий будинок можна запросити подругу, маму, психолога або когось ще. Психологічний супровід в пологах зараз досить поширений. Проте деякі жінки краще зосереджуються на пологах, знаходячись наодинці.

Якщо ви хочете бути в пологовому будинку з супроводжуючим, виберіть людину, що володіє наступними якостями:

– активна, але не відволікає увагу на себе;

– уважна і дбайлива, але в міру;

– яка тонко відчуває, але не сентиментальна.

Досвід показує, що чоловік, який підготовлений до пологів і бажає допомогти дружині в пологах, – самий кращий помічник. Разом з тим, досвід показує, що далеко не кожен чоловік може осилити таку відповідальну роль – роль помічника в пологах. Деякі проявляють по відношенню до пологів високу тривожність, навіть страх, хоча частенько не признаються в цьому. Це зовсім не означає, що вони погані чоловіки чи батьки. Так виявляється несвідомий опір, пов’язаний з власним досвідом народження. Саме тому в нашій країні особлива увага приділяється підготовці майбутніх батьків для участі в пологах – заняття в «Школі відповідального батьківства» проводяться в кожній жіночій консультації. На заняттях батьки, які самі виявляють бажання допомагати дружині в пологах. Вони навчаються елементарним правилам екстреної допомоги, психологічної, фізичної допомоги, масажу тощо. Хоча, як показує практика, понад усе на момент пологів жінці потрібна саме психологічна підтримка.

Потрібно пам’ятати, що пологи – це досить тривалий процес і медичний персонал інколи не може постійно знаходитися поряд з породіллею. Жінці ж в цей час дуже поважно бути не одній, а з близькою, улюбленою людиною.

Самим кращим партнером у цей момент може виступити саме чоловік, але лише в тому випадку, якщо він здолав тривогу та недовіру по відношенню до медичної установи і пологів.

Психологи і очевидці стверджують, що пологи – одне з найсильніших людських переживань. І якщо через 10-15 хвилин після пологів жінка вже може не пам’ятати больових відчуттів, то душевні переживання батька можуть стати певною відправною точкою сімейних відносинах. Адже гамма відчуттів чоловіка величезна – від безпорадності і відчаю до тріумфування переможця: «Ми народили разом!»

Потрібно пам’ятати, що спостереження за пологами – це не відвідини культурного заходу. Пологи приймає акушер і лікар. Отже місце чоловіка в узголів’ї ліжка. До речі, якщо у чоловіка страх побачити щось неприємне украй великий, йому зовсім необов’язково залишатися поруч безпосередньо у момент пологів або перерізувати пуповину. Ніщо не заважає чоловікові у найвідповідальніший момент вийти в коридор і повернутися, аби привітати щасливу маму і новонародженого.

Більшість психологів вважають надуманим міфом думку про те, що «побачивши дружину в непривабливому вигляді, чоловік може втратити до неї інтерес як до жінки» – це повне безглуздя

Будь-який нормальний чоловік повинен прекрасно усвідомлювати, що є різниця між дружиною в інтимній обстановці, і дружиною в пологовій палаті. Будь-яка розумна людина знає, що родинне життя складається не лише із задоволень, і друга половина не завжди має можливість ідеально виглядати.

Існує ще один міф «Породілля соромитиметься мужа, і це перешкодить їй виконувати вказівки медперсоналу». Це залежить від виховання жінки і від того, які стосунки зв’язують подружжя. Більшість жінок в процесі пологів настільки зосереджена, що вони практично нічого довкола не помічають.

Навіть найлегші та успішні пологи, це важкий і болючий процес, і навряд чи збентеження буде присутнє у породіллі в значній мірі. Як мовиться не до того. До того ж, як вже було сказано вище, чоловік може покидати палату в самі інтимні моменти.

А багатьом жінкам присутність рядом близької людини навпаки допомагає виконувати вказівки акушера: відзначають, що команда, повторена рідним і улюбленим голосом, «доходить» швидше, ніж слова лікаря. Насправді чоловік може надати дружині реальну допомогу.

Навіть лікар, з яким укладають контракт, не сидітиме поряд з жінкою протягом всього періоду пологової діяльності. А чоловік, як найближча і найзацікавленіша зробить знеболюючий масаж, подасть води, у разі потреби допоможе встати- істи, поговорить і  підбадьорить між переймами.

Врешті-решт, під час перейм можна і повисіти на чоловікові – багатьом жінкам така поза допомагає легше переносити біль, порадитись відносно рішення щодо знеболення.

Проте, якщо чоловік нічого не знає про пологи і йде на них ради задоволення цікавості, така присутність швидше нашкодить, ніж принесе користь.

Якщо ви відвідували курси без чоловіка, то хоча би на словах розкажіть йому, з яких стадій складаються пологи (підкресливши, що можливі відхилення від норми), і з якими процедурами, можливо, доведеться йому зіткнутися.

Жодна жінка не може передбачати, як вона поводитиметься під час пологів, чи адекватно реагувати на навколишнє оточення, як буде відчувати себе потому.

У чоловіка, який побував на пологах, швидше формується батьківський інстинкт: чим раніше чоловік познайомиться зі своїм чадом, тим швидше він усвідомить, що став батьком. Адже на відмінність від жінки, яка протягом 9-ти довгих місяців є єдиним цілим з малям, яка переживає гормональну перебудову, а потім годує дитя, глава сім’ї зазвичай вирішує в основному матеріальні питання.

У результаті багато чоловіків починають усвідомлювати своє батьківство лише після моменту, коли дитя почало говорити. Спільні ж пологи можуть пришвидшити цей процес: батько відразу відчуває свою причетність до того, що відбувається. Він може навіть перерізувати пуповину і відчути, що саме він дав своїй новонародженій дитині можливість стати самостійною людиною.

Спільні пологи можуть зміцнити сім’ю.

Так, але лише, якщо стосунки в сім’ї і так хороші. Ні в якому разі не можна використовувати пологи як чинник, що покликаний згладити гострі кути спільного сімейного життя. Народження дитини є надзвичай серйозною і неординарною життєвою подією, аби ризикувати далекими від ідеалу стосунками. І не потрібно намагатися змусити чоловіка бути присутнім на пологах, мотивуючи це тим, що «нехай дивиться, як я мучуся» або «не мені одній страждати, нехай і він бере участь». Швидше за все, таким «насильницьким» шляхом приведений чоловік не відчує нічого, окрім жаху і відрази, а потім буде ставитиме дружині в приклад «нормальних» жінок, які народжували самі.

Не нашкодь!

Кожна родинна пара індивідуальна. Не варто йти народжувати разом тому, що це робить багато хто, або тому, що ваші знайомі поступили таким чином. Народження дитини – радісна, і в той же час дуже важлива подія в житті кожної сім’ї. Воно зазвичай змінює обох батьків: і мати, і батько починають новий етап своїх стосунків разом з маленькою новонародженою людиною. І лише усвідомлене, вільне рішення спільно допомогти дитині з’явитися на світ, принесе користь і їй, і батькам.

Кому підійдуть спільні пологи?

Пологи з чоловіком, швидше за все, підійдуть парам, в яких:

* Не соромно хворіти і погано виглядати в присутності «другої половини»;

* Прийнято відкрито ділитися своїми переживаннями;

* Таємницям відводиться мінімальне місце;

* Немає заборонених тем і табу

* Чоловік діє розумно навіть в критичних ситуаціях, не піддається паніці;

* Чоловік може терпляче чекати і спостерігати за процесом на других ролях;

* У подружжя є готовність ділити навпіл всю відповідальність, ласку і турботу про малюка.

Спільні пологи можуть не підійти подружній парі в наступних випадках:

* Якщо один з подружжя, володіючи всією інформацією, не бажає народжувати разом;

* Якщо в сім’ї прийнято, що у дружини є свої таємниці жіночої краси і чоловік в них не посвячений;

* Якщо жінка не може розслабитися у присутності іншої людини;

* Якщо жінка звиклася, всі проблеми вирішувати сама і чия-небудь присутність їй заважатиме;

* Якщо чоловік надмірно емоційний і схильний до паніки, не уміє контролювати себе і збиратися в критичній ситуації;

* Якщо чоловік надміру нетерплячий і не уміє спокійно чекати;

* Якщо майбутній батько звикся бути центром уваги, і ситуація, коли він зовсім ним не є, а має бути на других ролях, викликає у нього дискомфорт;

* Якщо у подружжя не прийнято ділитися переживаннями;

* Якщо чоловік інфантильний і не уміє брати на себе відповідальність.

Навчіть його бути батьком! 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.