Фініки – напрочуд смачні і корисні плоди, властивості яких дозволяє дати людському організму більшість необхідних корисних поживних речовин. У складі цих плодів практично майже немає води, вони складаються на 2/3 з вуглеводів, 2,5% складають жири, ще близько 2% складають цінні білки. Вітамінно-мінеральний склад плодів фінікової пальми також дуже багатий, в них містяться вітаміни А, В (В1, В2, В6), З, Е, Д; а також мінерали: калій, кальцій, натрій, фосфор, марганець, мідь, селен, цинк, залізо, а ще пектини і харчові волокна.
За своїм поживними, дієтичними і лікувальними властивостям фініки прирівнюються до злаків. Їх повсякденне вживання корисне практично усім – дорослим, дітям, вагітним жінкам та матерям-годувальницям. Свіжі фініки можна додавати до багатьох страв — фруктових салатів, здобні булочки, домашньої випічки і тортів. Фініковий цукор набагато корисніший для організму, ніж тростинний або буряковий.
Вживання фініків у їжу сприяє розвитку в кишковику корисних бактерій, підтримує кислотний баланс організму і живить кров, сприяє розвитку кореневих закінчень мозку, посилює опірність організму до інфекцій, у тому числі і до вірусних.
Вживання фініків корисне також у разі анемії та гіпертонії, вони заспокоюють кашель і сприяють виділенню мокротиння, надзвичайно корисні для мозкової діяльності. Харчові волокна, що містяться в фініках, знижують ризик ракових захворювань.
Завдяки високому вмісту мінеральних речовин, особливо калію, лікарі рекомендують вживати фініки в якості тонізуючого, відновлюючого та стимулюючого засобу хворим: на серцево-судинні захворювання, параліч лицьового нерва, після тривалої хвороби, при фізичній перевтомі і дистрофії.
Породіллям фініки насамперед корисні завдяки присутності в їх складі окситоцину. За своєю сутністю ця речовина – гормон, подібний якому виробляється і в організмі вагітної жінки. Саме завдяки унікальному складу фініків їх вживання у їжу сприяє полегшенню перебігу пологів, початку лактації та посиленню вироблення молока молочними залозами. Тому вживати фініки корисно як вагітним жінкам в перебігу вагітності і під час пологів, так і матерям-годувальницям під час грудного вигодовування дитини, адже вживання фініків збагачує склад грудного молока, забезпечує більш повноцінне харчування малюка. Фініки корисні для вагітних ще й тому, що під час пологів жінки втрачають велику кількість крові, а залізо у складі фініків сприяє боротьбі з анемією вагітних.
Спектр корисних властивостей фініків надзвичайно широкий, вони тонізують, знімають втому, зміцнюють імунітет, є профілактичним засобом проти онкологічних хвороб. Фініки містять калій, що є необхідним для підтримання водного балансу в організмі, і це ще одна корисна властивість фініків. Крім того, калій допомагає утримувати в межах норми артеріальний тиск, відповідає за доставку кисню до мозку, що забезпечує нормальну мозкову і розумову діяльність.
Для нервової системи теж корисне вживання фініків – вони містять амінокислоту – триптофан, що є учасником синтезу в людському організмі гормонів серотоніну і мелатоніну. Названі гормони, в свою чергу, підвищують настрій, стабілізують психічний фон. А ще мелатонін вважається гормоном сну, тому фініки можна вживати у разі безсоння, в якості м’якого, натурального снодійного засобу.
Корисні фініки і для чоловічого здоров’я. Очищаючи і покращуючи склад крові, вони підвищують потенцію, збільшують вироблення сперми, значно підвищують чоловічу репродуктивну функцію.
Фініки – дуже солодкий і калорійний продукт. Проте, висока енергетична цінність – це і користь і своєрідна шкода фініків.
Корисні властивості фініків полягають в тому, що вони містять багато фруктози (цукру), необхідного для підтримки сил, а також запуску цілої низки хімічних процесів. Надходження цукру до крові нормалізує кров’яний тиск, підтримує нормальну кількість калорій. Фруктоза фініків відрізняється від цукрів інших фруктів і овочів тим, що вона не сприяє швидкому підйому (стрибку) цукру крові і не протипоказана діабетикам.
Користь фініків неоцінима також, якщо людина обожнює солодкі продукти, і не може прожити без них і дня – краще їсти фініки, поповнюючи запаси організму цінними і поживними речовинами, ніж наїдатись булочками, тістечками, цукерками. Саме тому лікарі-дієтологи рекомендують вживати фініки замість солодощів тим, хто дотримується дієти і прагне підтримувати свою вагу в нормі.
А от певну шкоду від вживання фініків асоціюють з їх високою калорійністю. У 100 г фініків міститься близько 280 кал, а в одному фініку знаходиться приблизно 23 калорії. Тому, зазвичай, захоплюючись надмірним поїданням фініків, дуже легко набрати зайві кілограми.
З особливою обережністю слід вживати фініки за наявності хронічних захворювань травного тракту, а також людям, які хворіють на інсулінозалежний цукровий діабет та страждають ожирінням.