Ведення вагітності у хворих на цукровий діабет здійснюється в умовах амбулаторного та стаціонарного спостереження. Вагітні з цукровим діабетом повинні бути госпіталізовані в стаціонар під час вагітності тричі. В першому триместрі — для вирішення питання про можливість виношування вагітності, розробки плану ведення, прогнозування можливих ускладнень, корекції дози інсуліну.
Протипоказання до вагітності (до 12 тижнів):
- Діабетична нефропатія IV-V ст. по Mogensen
- Клінічні прояви діабетичної макроангіопатії (ішемічна хвороба серця, ішемія нижніх кінцівок)
- Прекома (кома) в першому триместрі вагітності
- Концентрація глікозильованого гемоглобіну в І триместрі > 10%.
Критерієм компенсації вуглеводного метаболізму під час вагітності є:
- Глікемія натще 3,5-5,5 ммоль/л
- Глікемія через 2 г після їжі —5,0-7,8 ммоль/л
- Концентрація глікозильованого гемоглобіну< 6,5%
- Відсутність гіпоглікемій та явищ кетозу.
При наявності таких показників глікемії у матері, ризик ускладнень у дітей наближається до рівня ускладнень в популяції. Компенсація цукрового діабету у вагітних досягається за допомогою дієти, інсулінотерапії та дозованого фізичного навантаження.
В другому триместрі вагітності показана госпіталізація в 22-24 тижні для корекції дози інсуліну, обстеження з метою уточнення стану плода та виявлення ранніх ознак акушерських ускладнень. Згідно Наказу МОЗ України № 144 показами для переривання вагітності в пізньому терміні є тяжка форма цукрового діабету з прогресуванням діабетичної нефропатії (неконтрольована гіпертензія, ниркова недостатність).
В третьому триместрі вагітності здійснюється динамічне спостереження за станом плода (УЗД 1 раз на 2 тижні, кардіотокографія 1 раз на тиждень). Госпіталізація у відділенняпатології вагітності проводиться в терміні 33-34 тижні. При стабільному перебігу цукрового діабету та відсутності акушерських ускладнень, до пологова госпіталізація може бути проведена в більш пізні терміни, але не пізніше 36 тижнів вагітності.
Показання до термінової госпіталізації вагітних, хворих на цукровий діабет:
1. Погіршення стану хворої та підвищення рівня глікемії
2. Прогресування судинних ускладнень
3. Виникнення ускладнень вагітності
4. Поява ознак діабетичної фетопатії
5. Вперше виявлений під час вагітності цукровий діабет.
Додати коментар