Поради лікарів

Фініки в повсякденному раціоні людини

Фініки – напрочуд смачні і корисні плоди, властивості яких дозволяє дати людському організму більшість  необхідних корисних поживних речовин. У  складі цих плодів практично майже немає води, вони складаються на 2/3 з вуглеводів, 2,5% складають жири, ще близько 2% складають цінні білки. Вітамінно-мінеральний склад плодів фінікової пальми також дуже багатий, в них містяться вітаміни А, В (В1, В2, В6), З, Е, Д; а також мінерали: калій, кальцій, натрій, фосфор, марганець, мідь, селен, цинк, залізо,  а ще пектини і харчові волокна.

За своїм поживними, дієтичними і лікувальними властивостям фініки прирівнюються до злаків. Їх повсякденне вживання корисне практично усім –  дорослим, дітям, вагітним жінкам та матерям-годувальницям. Свіжі фініки можна додавати до багатьох страв — фруктових салатів, здобні булочки, домашньої випічки і тортів.  Фініковий цукор набагато корисніший для організму, ніж тростинний або буряковий.

Вживання фініків у їжу сприяє розвитку в кишковику корисних бактерій, підтримує  кислотний баланс організму і живить кров, сприяє розвитку кореневих закінчень мозку, посилює опірність організму до інфекцій, у тому числі  і до вірусних.

Вживання фініків корисне також у разі анемії та гіпертонії, вони заспокоюють кашель і сприяють виділенню мокротиння, надзвичайно корисні для мозкової діяльності. Харчові волокна, що містяться в фініках, знижують ризик ракових захворювань.

Завдяки високому вмісту мінеральних речовин, особливо калію, лікарі рекомендують вживати фініки в якості тонізуючого, відновлюючого та  стимулюючого засобу хворим: на  серцево-судинні захворювання, параліч лицьового нерва, після тривалої хвороби, при фізичній  перевтомі і дистрофії.

Породіллям фініки насамперед корисні завдяки присутності в їх складі окситоцину. За своєю сутністю ця речовина – гормон, подібний якому виробляється і в організмі вагітної жінки. Саме завдяки унікальному складу фініків їх вживання у їжу сприяє полегшенню перебігу пологів, початку лактації та посиленню вироблення молока молочними залозами. Тому вживати фініки корисно як вагітним жінкам в перебігу вагітності і під час пологів, так  і матерям-годувальницям під час грудного вигодовування дитини, адже вживання фініків збагачує склад грудного молока, забезпечує більш повноцінне харчування малюка. Фініки корисні для вагітних ще й тому, що під час пологів жінки втрачають велику кількість крові, а залізо у складі фініків сприяє боротьбі з анемією вагітних.

Спектр корисних властивостей фініків надзвичайно широкий, вони тонізують, знімають втому, зміцнюють імунітет, є профілактичним засобом проти онкологічних хвороб. Фініки містять калій, що є необхідним для підтримання водного балансу в організмі, і це ще одна корисна властивість фініків. Крім того, калій допомагає утримувати в межах норми  артеріальний тиск, відповідає за доставку кисню до мозку, що забезпечує нормальну мозкову і розумову діяльність.

Для нервової системи теж корисне вживання фініків – вони містять амінокислоту – триптофан, що є учасником синтезу в людському організмі гормонів серотоніну і мелатоніну. Названі гормони, в свою чергу, підвищують настрій, стабілізують психічний фон. А ще мелатонін вважається гормоном сну, тому фініки можна вживати у разі безсоння, в якості м’якого, натурального снодійного засобу.

 Корисні фініки і для чоловічого здоров’я. Очищаючи і покращуючи склад крові, вони підвищують потенцію, збільшують вироблення сперми, значно підвищують чоловічу репродуктивну функцію.

Фініки – дуже солодкий і калорійний продукт. Проте, висока енергетична цінність – це і користь і своєрідна шкода фініків.

Корисні властивості фініків полягають в тому, що вони містять багато фруктози (цукру), необхідного для підтримки сил, а також запуску цілої низки хімічних процесів. Надходження цукру до крові нормалізує кров’яний тиск, підтримує нормальну кількість калорій. Фруктоза фініків відрізняється від цукрів інших фруктів і овочів тим, що вона не сприяє швидкому підйому (стрибку) цукру крові і не протипоказана діабетикам.

Користь фініків неоцінима також, якщо людина обожнює солодкі продукти, і не може прожити без них і дня –  краще їсти фініки, поповнюючи запаси організму цінними і поживними речовинами, ніж наїдатись булочками, тістечками, цукерками. Саме тому лікарі-дієтологи рекомендують вживати фініки замість солодощів тим, хто дотримується дієти і прагне підтримувати свою вагу в нормі.

А от певну шкоду від вживання фініків асоціюють з їх високою калорійністю. У 100 г фініків міститься близько 280 кал, а в одному фініку знаходиться приблизно 23 калорії. Тому, зазвичай, захоплюючись надмірним поїданням фініків, дуже легко набрати зайві кілограми.

З особливою обережністю слід вживати фініки за наявності хронічних захворювань травного тракту, а також людям, які хворіють на інсулінозалежний цукровий діабет та страждають ожирінням.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.