Масаж рекомендується проводити дітям з астматичними станами. Робити масаж необхідно постійно, щодня. Б.С.Толкачов рекомендував проводити масаж і в гострий період захворювання, при нападі бронхіальної астми.
Початкове положення під час проведення масажу залежить від віку дитини. Масаж малюку зручніше робити, якщо він лежить на грудях, на спині, сидить у вас на колінах або коли він ніжками стоїть на підлозі, а грудьми лежить па низькому дивані. Для дітей більш старшого віку вихідне положення – стоячи, зігнувшись під прямим кутом біля стільця, спираючись на нього кистями або передпліччями, голова опущена, або лежачи па спині.
1 . Погладжування. Проводиться долонями поздовжньо від плечей до стегон і від стегон до плечей – тильною стороною кисті. Рухи легенькі. Тривалість 30 секунд.
2. Розтирання «вроздрай». Права долоня масажиста знаходиться на правій лопатці масажуємого , ліва долоня – на поясниці зліва. Виконуються різкі зустрічні руху долонями по всій спині . Тривалість 30 секунд.
3. Лопатки – руки. Обертовими рухами долонь « розігріти лопатки» погладити руки ковзанням вниз по зовнішній поверхні і вгору по внутрішній до пахв . Тривалість 30 секунд.
4. Живіт – груди. Під животом пальці торкаються подушечками один одного. Рухом вгору – вперед з силою ковзаєте кистями по животу і боках, а потім по грудях. На рахунок 1, 2, 3, 4 потрібно пройти живіт і груди. Повторити 5 -б разів.
5. Плече – шия. Чотири пальці обох рук ставляться на передню поверхню плеча. Подушечками великих пальців погладжують всю задню поверхню плеча, лопатки і поступово зміщуються до голови, погладжують шию, потім повертаються. Рух виконується на кожному боці по 15 секунд.
6. Перехресне розтирання. Стоячи праворуч від масажуємого, покладіть долоню правої руки иа поперек ліворуч, а долоню лівої руки – на лопатку праворуч. Виконуються обертальні рухи долонями з ледь помітним тиском, але дуже швидко , після чого перехрещуємо руки. Тривалість 30 секунд.
7. «Тісто». Стоячи праворуч від масажуємого, попрацюйте на протилежній стороні тіла (груди , живіт, спина), як добра господиня над тістом. Те ж саме виконуйте з іншого боку. Тривалість 30 секунд.
8. Поплескування. Виконується долонями, складеними долонями. Тривалість 30 секунд з кожного боку.
9. Постукування. Виконувати напіврозкритими кулаками (з боку долоні). Тривалість 30 секунд з кожного боку.
10. Вібрація. Поставити пальці в міжреберні проміжки. Зберігаючи тиск, вібрувати кистями, не відриваючи пальців, по всій протяжності міжреберних проміжків. Тривалість до 1 хвилини.
11. Рубання. Виконувати краями кистей, пальці при цьому розведені і розслаблені. Руки рухаються в променево-зап’ясткових суглобах. Тривалість 30 секунд з кожного боку.
12. «Гусеничка». Рухи вздовж спини, від попереку до шиї, 8-ма пальцями (крім великих). Переступайте вперед дуже дрібно, здійснюючи безліч постукувань по спині, великі пальці ковзають вздовж хребта, наздоганяючи інші. Повторити 15-20 разів.
13. «Вушка». Викручування шкіри в міжлопатковій ділянці спини. Захопити шкіру великими і вказівними пальцями по лінії нижніх кутів лопаток, максимально відтягнути її в сторони – вгору до утворення більш високого валика (вушка і поворотом кистей всередину з’єднати ці валики. Тримати 2 секунди, потім відпустити. Повторити «вушка» посередині між лопаток і на рівні верхніх кутів лопаток – 2 рази поспіль.
14. Шмагання по лопатках. Стоячи позаду масажуємого (він теж стоїть), розслабити кисті та легенько пошмагати по лопатках.