Вагітність Обране Статті

Пренатальний скринінг. Ігнорування, яке може коштувати життя

Питанням проходження пренатального скринінгу переймаються всі майбутні батьки, адже він – ключ до розуміння потенційних проблем та спадковості дитини. Але чи можна довіряти цьому дослідженню і чи взагалі потрібен він?

Скринінг – це комплексне дослідження вагітних, який проводиться з метою оцінки ризику можливих хромосомних аномалій плоду. Зазвичай він включає комплексне УЗД плоду та біохімічний аналіз крові. МОЗ рекомендує обов’язково проходити його двічі за вагітність.

Розібратися з його необхідністю нам допомогли лікарі єдиного офіційного Перинатального центру м.Києва (вул. Предславинська, 9), у минулому – пологовий будинок №7. Тисячі жінок кожного року довіряють своє здоров’я та життя малюків цим спеціалістам, а сам Центр має найвищі показники по народжуваності у Києві. Саме такий досвід став приводом звернутися за відповідями сюди.

Тож що таке скринінг? Навіщо його робити?

“Комплексний скринінг – це інструмент, який дозволяє виявити можливі патології плоду на перших етапах його формування” – розповідає завідувач діагностичного відділення Муравйов Віталій Миколайович – “Його результати дозволяють оцінити стан дитини та отримати інформацію про можливі проблеми: синдром Дауна, синдром Едвардса, дефекти нервової трубки (аненцефалія), синдром Корнелії де Ланге тощо.”

Лікарі одразу наголошують, що підвищений ступінь ризику не є діагнозом, а лише вірогідністю наявності хромосомних аномалій! Подальший комплекс обстежень і консультацій виконується для виключення можливих відхилень.

Коли потрібно робити скринінг?

Перший скринінг виконується з 11 тижня до 13 тижня і включає:

– УЗД-дослідження з виявленням мінімальних ознак, зміни яких можуть вказувати на підвищену вірогідність патології;

– специфічні білки крові вагітної, які виробляються плацентою: вільна одиниця бета-ХГЧ, PAPP-A.

Другий скринінг проводиться лише у випадку, коли в першому триместрі аналізу не робили, або перший виклика’ сумніви. Оптимальним для проведення є термін 17-19 тижні, але допускається проміжок між 16 та 21 тижнями.

Що досліджують в цей період?

– УЗД з виключенням аномалій розвитку всіх систем організму;

– біохімічний аналіз крові (потрійний тест): вільна одиниця бета-ХГЧ, альфафетопротеїн, естріол.

Якщо в першому триместрі ризики низькі, то ми рекомендуємо лише УЗД” – коментує завідувач жіночої консультації Бандик Тетяна Валентинівна – “У випадку коли жінка по аналізах потрапляє у категорію високого ризику, тоді їй призначається консультація генетика та проведення інвазивних методів дослідження. Наприклад, амніоцентез або каріотипування, які точно відповідають на питання наявності хромосомних аномалій. Але це рідкісні випадки.”

Чи дає скринінг абсолютно точний результат?

Як говорять самі лікарі, дуже часто “проблему” можна переплутати з нетиповими проявами фізіологічного процесу розвитку плоду. Наприклад, біохімічні тести, які використовуються для аналізу білків, є дуже чутливим до ряду факторів (температура тіла, вживання певної їжі тощо) і можуть помилятися. Дійсно виключити або запідозрити патологію дозволяє досвід та уважність спеціалістів з урахуванням цілого комплексу індивідуальних факторів.

Чи є ризики при проходженні скринінгу?

Єдина небезпека при проведенні скринінгу полягає в тому, що помилково негативні результати можуть призвести до емоційного напруження вагітної та ускладнити перебіг вагітності. Тому головне завдання спеціаліста – дати вірогідну відповідь, максимально уникаючи помилок.

Чи можна відмовитись від скринінгу?

Так, звичайно, можна. На сьогодні пренатальні скринінги не є суворо обов’язковим, однак лікарі переконані в необхідності проведення даних досліджень. У будь-якому разі рішення про проведення аналізів, дообстеження, пролонгування вагітності чи переривання залишається на розсуд батьків.

І все ж таки заслугою перинатальних скринінгів є можливість на доволі ранніх строках отримати інформацію про розвиток дитини, пройти, якщо необхідно, додаткові дослідження. Адже володіючи даними майбутні батьки можуть абсолютно усвідомлено прийняти рішення про подальший розвиток або переривання вагітності.

А ми бажаємо легкості та впевненості в прийнятті правильних рішень та здоров’я всім сім’ям!

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.