Велика частина майбутніх мам в перебігу вагітності більшою чи меншою мірою стикаються з проблемами варикозного розширення вен, тяжкістю в ногах і набряками. Щоб уникнути появи та розвитку зазначених проблем в обов’язковому порядку потрібно звернутись за консультацією і допомогою до судинного хірурга або лікаря-флеболога.
Зазвичай такі фахівці радять з профілактичною та лікувальною метою скористатись компресійною білизною, Використання еластичної компресійної білизни є одним з найбільш ефективних і доступних немедикаментозних методів лікування і профілактики варикозної хвороби.
Медична компресійна білизна здійснює градуйований, тобто фізіологічно розподілений тиск на стінки судин ніг. Цей тиск розподіляється знизу вгору наступним чином: 100 відсотків компресії припадає на щиколотки, 70% припадає на гомілку і 40% на стегна.
Після нетривалого здавлювання білизною просвіт поверхневих вен звужується, підвищується ефективність м’язового насоса гомілки, покращується відтік крові до серця, запобігаючи тим самим виникненню венозного застою та розвитку набряків нижніх кінцівок, появі відчуття розпирання і тяжкості ніг.
Таким чином носіння компресійної білизни на ранніх стадіях не дає варикозній хворобі прогресувати, дозволяє забути про втому, дискомфорт та біль в ногах.
Носіння компресійної білизни показане усім вагітним, незалежно від того, чи є у них варикозне розширення вен чи ні. Якщо самопочуття вагітної та зовнішній вигляд ніг дозволяє, то компресійну білизну можна носити з профілактичною метою під час тривалих прогулянок та у разі фізичних навантажень.
Якщо ж під час вагітності є покази до її носіння, тобто вагітну турбує біль в ногах, набряки та втома ніг, судинні зірочки тощо, тоді призначається постійне носіння компресійної білизни.
Дуже важливо правильно підібрати компресійну білизну для постійного носіння. Кваліфіковані поради та докладні інструкції з цього питання повинні дати лікар-флеболог або судинний хірург.
Розрізняють компресійну білизну різного виду і класу (ступеня) компресії (тиску). Залежно від ступеня тиску, вона поділяється на профілактичну та лікувальну.
Під час вибору компресійної білизни враховується стадія розвитку захворювання. Чим вона важча, тим вищою повинна бути ступінь компресії білизни.
Перший клас компресії призначається вагітним з метою профілактики розвитку варикозного розширення вен, тромбозу глибоких вен, функціональної флебопатії, зірочок, павутинок і «важких ніг».
Другий клас компресії призначається вагітним з метою профілактики варикозної хвороби, якщо вони знаходяться в групі ризику, а також вагітним, у яких вже наявні варикозні вузлики, судинні зірочки і тромбоз глибоких вен.
Третій клас компресії призначається вагітним з вираженою хронічною венозною недостатністю, набряками, тромбофлебітом, варикозними вузлами тощо.
Крім ступеня компресії величезне значення має розмір і ступінь еластичності білизни. Вона має чітко повторювати вигини тіла, не бути занадто слабкою і не здавлювати надто сильно, тому що це не дасть потрібного ефекту.
У разі призначення компресійної білизни вагітним, лікар повинен враховувати термін вагітності, наявність або відсутність патологій, ступінь виявлених патологій, а також виконує дуплексне сканування вен нижніх кінцівок.
Особливу увагу потрібно звертати на якість білизни. Компресійна білизна зазвичай виробляється з натуральних, високоякісних матеріалів. Вироби повинні розтягуватися у двох напрямках — в довжину і ширину. Білизну можна прати, як звичайні панчохи і колготки – лікувальні властивості від цього вона не втрачає. Компресійні властивості білизни, у разі дотримання правил догляду, повинні зберігатися впродовж півроку.
Зазвичай, лікарі рекомендують носити компресійну білизну постійно, протягом всього дня, знімаючи тільки перед сном. Тільки тоді компресія буде давати очікуваний позитивний результат протягом усього дня. Одягати таку білизну слід лежачи, не встаючи з ліжка після пробудження, або протягом 15-20 хвилин полежати і тільки потім надіти..
Перший час носіння компресійної білизни може надавати дещо некомфортне відчуття стислості і холоду, але якраз це і свідчить на користь того, що венозний відтік збільшився під впливом компресії. У разі правильного підбор розміру та ступеню компресії білизни протипоказань до її носіння та побічних ефектів практично не буває.
Звичайно, тільки одне носіння лікувальної білизни не позбавить від варикозної хвороби. У кожному випадку необхідний тільки комплексний підхід. Потрібно вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, виконувати спеціальні вправи і регулярно гуляти на свіжому повітрі. Усі ці заходи в сукупності допоможуть забути про неприємні відчуття захворювання.