Вагітність

Основне про ТОРЧ (TORCH) інфекції

Напевно, будь-яка жінка, яка очікує народження дитини, побоюється за здоров’я свого майбутнього малюка. На щастя, медицина не стоїть на місці, і сьогодні лікарі здатні справлятися з цілим рядом проблем, які ще кілька десятиліть тому здавалися нерозв’язними. Зокрема, сучасні методи лабораторної діагностики дозволяють швидко і точно визначити, чи загрожують розвитку плоду небезпечні інфекції, чи майбутня мама може бути спокійна. В першу чергу це стосується так званих ТОРЧ (TORCH) інфекцій.

У 1971 році Всесвітня організація охорони здоров’я виділила інфекції, що викликають серйозні патології у плода у разі зараження під час вагітності, в окремий комплекс під назвою TORCH-інфекції – від заголовних літер чотирьох основних захворювань: токсоплазмозу (T – Toxoplasmosis), O – Оthers (інші: парвовірус, ентеровірус, віруси гепатиту В, С, ВІЛ, сифіліс тощо), краснухи (R – Rubella), цитомегаловірусної інфекції (C – Сytomegalovirus) та герпесу (H – Herpes simplex virus, вірус простого герпесу 1 і 2 типів)

Саме ці інфекції вкрай негативно впливають на плід. І в першу чергу це відноситься до випадків, коли вагітна жінка заражається однієї з цих інфекцій перший раз в житті. Наслідками такого зараження можуть бути викидень, мертвонародження, вроджені каліцтва …

 

Внутрішньоутробні інфекції, тобто інфекції, що ними дитина може заразитися, перебуваючи в утробі матері, досить багато. Але далеко не всі з них викликають такі важкі наслідки, як інфекції ТОРЧ-комплексу: краснуха, токсоплазмоз, цитомегалія та герпес. Від матері до пло-ду, передається і СНІД, і гепатит В, і гепатит С, і сифіліс, і багато інших захворювань: близько 50 інфекцій, строго кажучи, є внутрішньоутробними. Але є певні нюанси, які виділяють ці чотири інфекції з настільки величезного списку. Справа в тому, що ніякі інші інфекції не приводять до природженої потворності. Причому, ступінь прояву цих вроджених каліцтв зворотньопропорційну терміну вагітності. Тобто, чим раніше вагітна заразилась, тим страшніше будуть наслідки. Якщо зараження на пізніх термінах вагітності приводить до відносно сумісних  з життям і таких, що піддаються лікуванню, порушень (ослаблення слуху, зору, відставання в розвитку і т. д.), то інфекція в першому триместрі призводить до страшним потворності і загибелі плоду.

Це – з одного боку. З іншого боку, саме у цих чотирьох інфекцій найстрашнішим яв-ляется первинне зараження, тобто, коли гостра стадія захворювання настає саме у вре-мя вагітності. І, з третього боку, клінічна картина, що виявляється при цих инфекци-ях, буває настільки подібна, що тільки завдяки розвитку лабораторної діагностики ми, в деяких випадках, можемо розрізняти ці інфекції. Тобто без лабораторної діагностики навіть не можна сказати, яка саме інфекція була у дитини в утробі матері, настільки симптоми захворювання бувають схожі у цих чотирьох інфекцій. А адже збудники різні і способи ліку-ня наслідків цих інфекцій у новонароджених теж відрізняються.

 

Токсоплазма – це найпростіший організм. Краснуха – вірусна інфекція, але достатньо один раз нею перехворіти, і більше вона вам не є небезпечною. У цитомегаловірусної і герпетичних інфекцій все зовсім по-іншому: загострення цих захворювань може відбуватися багато разів, і кожне загострення несе загрозу плоду. Тому без кваліфікованих фахівців і грамотної лабораторної діагностики розібратися тут дуже складно.

– Яким чином жінка може уникнути таких проблем?

– Кращий спосіб запобігання будь-якого захворювання – профілактика. З цих чотирьох інфекцій, на жаль, поки тільки для краснухи, існує ефективна профілактика – щеплення. У нас в країні дівчаток і молодих жінок прищеплюють до 18 років з реваакцинакцією через місяць. 

Якщо вагітність спланована, то, звичайно, краще заздалегідь щепитися від краснухи. Правда, як показують обстеження, більшість вагітних (86%) вже мають захисні антитіла до вірусу краснухи, оскільки колись перехворіли цією інфекцією, і повторне зараження їм не загрожує. Краснуха і токсоплазмоз відрізняються тим, що якщо жінка ними один раз перехворіла, її антитіла захистять майбутньої дитини. Правда, на відміну від краснухи, токсоплазмозом можна хворіти неодноразовов, але якщо Ви вже хворіли на цю інфекцію (згідно обстеженням, захисні антитілала до токсоплазми є у 30-40% пацієнток), то дитині вона не загрожує. А заражаються токсоплазмозом, зазвичай, через сире м’ясо, наприклад, через погано прожарені шашлики. У будь-якому випадку, необхідно здати аналіз крові на ТОРЧ – інфекції, краще, до настання вагітності. Якщо ж вагітність незапланована, зробити це необхідно на самих ранніх термінах. Покаже аналіз, що в крові матері є захисні антитіла до цих інфекцій, можна не хвилюватися.

Зовсім інакше йдуть справи з герпесом і цитомегаловірусом. Герпетичними інфекціями ми, завичай, заражаємося в ранньому дитинстві, вони передаються, крім іншого, і повітряно-краплинним шляхом. Носіями збудників цих двох інфекцій інфекції є майже всіх(до 98% населення). Поки у нас імунітет нормальний, вони знаходяться в «подавленому» стані і не являють собою загрози. Але як тільки відбувається зниження імунітету, а вагітність почасти супроводжується зниженням імунітету, вірус може проявитись. В аткому разі потрібно визначити, наскільки ви далекі від загострення. Це можна зробити за допомогою лабораторного дослідження.

 

Заходи профілактики. Від краснухи, якщо не хворіли раніше – щепитися. Для токсоплазмозу, якщо у вас немає захисних антитіл – не їсти погано просмажене або погано проварене м’ясо, не контактувати з потенційними джерелами зарази, наприклад, з домашньою худобою, гризунами. А ось небезпека зараження від кішок сильно перебільшена. У природі господар токсоплазми – це хижак з родини котячих, так що майже всі кішки хворіють токсоплазмою. Але якщо це домашній кіт, який все своє життя перебував у вас вдома і на вулицю ніколи не виходив, то і токсоплазми у нього немає. Кошенята, які мають доступ до вулиці, найчастіше, до 4-6 місяців від народження вже переболевают. Тому, коли «заслуженого» домашнього кота раптом, зі страху заразитися токсоплазмозом, виганяють на вулицю, це помилка. Ну, якщо вже дуже боїтеся, можна обмежити спілкування з котом: не треба, щоб він їв з вашої тарілки, хай не спить у вас на грудях, ну, от і все. Так, звичайно, краще не брати в будинок кошеня з вулиці під час вагітності. Ще раз повторимо, що основний шлях зараження токсоплазмозом – харчовий: вживання в їжу погано провареного або прожареного м’яса, або погано промитих фруктів, овочів (по яким могли бігати гризуни). Дотримуйтесь елементарних правил гігієни: мийте овочі та фрукти, частіше мийте руки, як слід проварювати м’ясо.

Що ж стосується цитомегаловірусної та герпетичної інфекцій, то тут слід проводити заходи, що зміцнюють імунітет. Це: різноманітне харчування, з достатньою кількістю фруктів і молочних продуктів; дотримання режиму дня; уникнення стресових навантажень; прогулянки на свіжому повітрі. Намагайтеся уникати простудних захворювань, скоротіть кількість поїздок у громадському транспорті …

Набагато гірше, коли вагітність має великий термін і з’ясовується, що вагітна не має антитіл від краснухи. В аткому разі потрібно вживати усіх заходів, щоб уникнути контакту з хворими на краснуху. Як можна рідше їздити в громадському транспорті, тому що, найчастіше, краснуха може передаватись через треті і навіть четверті руки, тобто, нею можна заразитися навіть не контактуючи безпосередньо з хворим.

Що стосується герпетичних інфекцій, то, звичайно, розумно ще до настання вагітності, місяці за два-три, зміцнити імунітет. Це допоможе запобігти рецидивам хоча б у перші два триместру вагітності.

Займатися самолікуванням не варто ні в якому разі. Деякі імуностимулюючі препарати категорично не можна приймати під час вагітності, тому що це може призвести до небажаних наслідків як для мами, так і для дитини.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.