Почнемо з того, що в перебігу вагітності за допомогою ультразвукового обстеження з великою точністю можна визначити вік плоду(термін вагітності), правильнуий чи патологічний розвиток плоду, чи очікувати вагітної двійню. Але наскільки безпечно для майбутньої матері і її дитини таке обстеження?
В основі УЗД лежить метод імпульсної звукової ехолокації, який полягає в тому, що до тканин досліджуваного органу (в нашому випадку – плода) випромінюється короткий ультразвуковий імпульс, що, частково відбиваючись від неоднорідностей тканини, надходить назад на приймач. Говорячи простою мовою, обстежуючи пацієнтку, лікар проводить по її животу ультразвуковим датчиком, підключеним до комп’ютера з екраном. На ранніх стадіях вагітності робиться також УЗД через піхву, що дає більш точну картину стану плода. Датчик випромінює ультразвукові хвилі, що не сприймаються вухом. Хвилі проникають в тіло де відображаються з різною силою, залежною від щільності тканини, на яку наштовхуються (кістки, м’язи, внутрішні органи). Ультразвукова головка-датчик, що є одночасно і передавачем, приймає їх і направляє до комп’ютера, де перетворюються у чорно-біле зображення. Вагітній жінці немає про що турбуватися: звичайне обстеження за допомогою ультразвуку, яке проводить лікар під час профілактичного огляду, абсолютно безпечне, тому що сила цього сигналу дуже мала. Більш того, навіть 10-12 ультразвукових обстежень, як це буває, наприклад, у разі ризикованої вагітності, не зашкодить ні матері, ні дитині. Ультразвукові хвилі не впливають і на генетичні чинники людини.
Уникати УЗД вагітним жінкам не варто. З його допомогою лікар одержує точну інформацію як щодо наявності, так і щодо характеру розвитку вагітності. Ультразвукова діагностика дозволяє встановити позаматкову вагітність або вагітність, що не розвивається (завмерлу), багатоводдя або маловоддя, визначити місцезнаходження, розміри, структуру плаценти, її передлежання, а також відшарування плаценти.
Метою ультразвукового дослідження також є своєчасне виявлення ускладнень, ранніх ознак порушень функцій органів і систем плода, вад його розвитку – таких як гіпоксія, гемолітична хвороба, гепатомегалія, атрезія кишківника, діафрагмальна грижа, аномалії розвитку нирок, енцефаліт, гідроцефалія або мозкова грижа.
Дуплексна сонографія і сонографія Доплера з кольоровим кодуванням (скорочено – “кольоровий Доплер”) як правило застосовуються спільно – для отримання більш об’єктивної оцінки стану плода у випадку, коли під час звичайного УЗД в ході профілактичного огляду з’являться ознаки того, що розвиток плоду проходить з відхиленнями від норми. В такому випадку лікарі перевіряють нормальність кровопостачання плаценти і чи забезпечує пуповина достатній приплив крові, надходження до дитини поживних речовин і кисню. Адже “кольоровий Доплер” і дуплексна сонографія дозволяють фахівцям вимірювати кровотік.
В обстеженні на “кольоровому Доплері” теж немає нічого страшного. Спочатку доплерівська сонографія показує червоним і блакитним кольором, в яких місцях рухається кров, а потім за допомогою дуплексної сонографії в певному місці вимірюється кількість крові, що протікає між матір’ю і дитиною в заданий проміжок часу. Такі обстеження, за статистикою, необхідні приблизно кожній десятій жінці. Зазвичай вони проводяться фахівцями у лікувальних закладах 1-2 рівня, акушерсько-гінекологічних клініках. За наявності будь-якого фактора ризику контроль здійснюється кожні два тижні, а у разі виявлення розладів кровотоку – навіть кілька разів на тиждень. Терміни розвитку плода визначають і за станом плаценти, тому що сама плацента проходить три ступені розвитку.
За допомогою УЗД лікар може безпомилково виявити аномалії розвитку серцево-судинної системи: збільшення окремих порожнин серця, недорозвинення одного з шлуночків, дефекти перегородок серця. За допомогою УЗД також визначають частоту серцевих скорочень. Залежно від результатів досліджень лікар може призначити подальше обстеження або ж вчасно призначити лікування і вибрати оптимальний спосіб розродження жінки (природним шляхом, або ж за допомогою кесарева розтину). А від цього залежить не тільки повноцінний фізичний і психічний розвиток немовляти, але і його життя, і майбутньої мами – теж.
Джерело: Клініка професора Феськова А.М.