Вагітність

Ультразвукове обстеження під час вагітності

Почнемо з того, що в перебігу вагітності за допомогою ультразвукового обстеження з великою точністю можна визначити вік плоду(термін вагітності), правильнуий чи патологічний розвиток плоду, чи очікувати вагітної двійню. Але наскільки безпечно для майбутньої матері і її дитини таке обстеження?

В основі УЗД лежить метод імпульсної звукової ехолокації, який полягає в тому, що до тканин досліджуваного органу (в нашому випадку – плода) випромінюється короткий ультразвуковий імпульс, що, частково відбиваючись від неоднорідностей тканини, надходить назад на приймач. Говорячи простою мовою, обстежуючи пацієнтку, лікар проводить по її животу ультразвуковим датчиком, підключеним до комп’ютера з екраном. На ранніх стадіях вагітності робиться також УЗД через піхву, що дає більш точну картину стану плода. Датчик випромінює ультразвукові хвилі, що не сприймаються вухом. Хвилі проникають в тіло де відображаються з різною силою, залежною від щільності тканини, на яку наштовхуються (кістки, м’язи, внутрішні органи). Ультразвукова головка-датчик, що є одночасно і передавачем, приймає їх і направляє до комп’ютера, де перетворюються у чорно-біле зображення. Вагітній жінці немає про що турбуватися: звичайне обстеження за допомогою ультразвуку, яке проводить лікар під час профілактичного огляду, абсолютно безпечне, тому що сила цього сигналу дуже мала. Більш того, навіть 10-12 ультразвукових обстежень, як це буває, наприклад, у разі ризикованої вагітності, не зашкодить ні матері, ні дитині. Ультразвукові хвилі не впливають і на генетичні чинники людини.

Уникати УЗД вагітним жінкам не варто. З його допомогою лікар одержує точну інформацію як щодо наявності, так і щодо характеру розвитку вагітності. Ультразвукова діагностика дозволяє встановити позаматкову вагітність або вагітність, що не розвивається (завмерлу), багатоводдя або маловоддя, визначити місцезнаходження, розміри, структуру плаценти, її передлежання, а також відшарування плаценти.

Метою ультразвукового дослідження також є своєчасне виявлення ускладнень, ранніх ознак порушень функцій органів і систем плода, вад його розвитку – таких як гіпоксія, гемолітична хвороба, гепатомегалія, атрезія кишківника, діафрагмальна грижа, аномалії розвитку нирок, енцефаліт, гідроцефалія або мозкова грижа.

Дуплексна сонографія і сонографія Доплера з кольоровим кодуванням (скорочено – “кольоровий Доплер”) як правило застосовуються спільно – для отримання більш об’єктивної оцінки стану плода у випадку, коли під час звичайного УЗД в ході профілактичного огляду з’являться ознаки того, що розвиток плоду проходить з відхиленнями від норми. В такому випадку лікарі перевіряють нормальність кровопостачання плаценти і чи забезпечує пуповина достатній приплив крові, надходження до дитини поживних речовин і кисню. Адже “кольоровий Доплер” і дуплексна сонографія дозволяють фахівцям вимірювати кровотік.

В обстеженні на “кольоровому Доплері” теж немає нічого страшного. Спочатку доплерівська сонографія показує червоним і блакитним кольором, в яких місцях рухається кров, а потім за допомогою дуплексної сонографії в певному місці вимірюється кількість крові, що протікає між матір’ю і дитиною в заданий проміжок часу. Такі обстеження, за статистикою, необхідні приблизно кожній десятій жінці. Зазвичай вони проводяться фахівцями у лікувальних закладах 1-2 рівня, акушерсько-гінекологічних клініках. За наявності будь-якого фактора ризику контроль здійснюється кожні два тижні, а у разі виявлення розладів кровотоку – навіть кілька разів на тиждень.  Терміни розвитку плода визначають і за станом плаценти, тому що сама плацента проходить три ступені розвитку.

За допомогою УЗД лікар може безпомилково виявити аномалії розвитку серцево-судинної системи: збільшення окремих порожнин серця, недорозвинення одного з шлуночків, дефекти перегородок серця. За допомогою УЗД також визначають частоту серцевих скорочень. Залежно від результатів досліджень лікар може призначити подальше обстеження або ж вчасно призначити лікування і вибрати оптимальний спосіб розродження жінки (природним шляхом, або ж за допомогою кесарева розтину). А від цього залежить не тільки повноцінний фізичний і психічний розвиток немовляти, але і його життя, і майбутньої мами – теж.

Джерело: Клініка професора Феськова А.М.Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.