Вагітність

Які продукти необхідно вживати вагітній матері, щоб зберегти зуби здоровими?

Вагітність та період годування дитини грудьми –  це особливі періоди в житті жінки, коли навантаження на організм зростає. Велика кількість поживних речовин витрачається спочатку на розвиток майбутньої дитини, а потім на вироблення грудного молока. Як під час такого періоду зберегти зуби та ясна здоровими?

Для того, щоб зуби та ясна під час вагітності збереглися здоровими та міцними, потрібно вживати всі ті корисні речовини, що витрачаються на розвиток майбутньої дитини та водночас необхідні для зубів та ясен жінки. Самий найкращий і прийнятний метод отримання потрібних речовин — з їжі. Безпосередньо, щоб зміцнити емаль зуба, необхідно вживати продукти з кальцієм, фосфором та вітаміном D, а для здоров’я ясен та щелепних кісток потрібні кальцій, фосфор, магній, вітаміни А, Е, С, Р, D. Тому, в переліку обов’язкових продуктів, що їх повинна вживати вагітна жінка повинні бути продукти, що багаті на кальцій, фосфор,магній, вітаміни А, Е, С, Р та D.

Давайте коротко розглянемо роль цих вітамінів та мікроелементів для зміцнення кісток, зубів та ясен.

Фосфор та кальцій  входять до складу кісткової тканини та зубів, як структурний елемент. В сполученні з кальцієм фосфор формує мінеральну структуру кістки.  При цьому співвідношення кальцію  і фосфору повинне бути 2 до 1, або 4 до 3. Якщо фосфору буде стільки ж, скільки ж і кальцію, то кістки почнуть втрачати кальцій. Крім того, дуже важливою функцією фосфору є енергетична, тому що фосфор виступає в якості ще й енергоносія.

В період вагітності і лактації добова потреба в фосфорі сягає 1800-2000 мг, а потреба в кальції також збільшується до 1200 міліграмів. Кісткова тканина та зуби – це депо кальцію і фосфору, звідки організм бере ці елементи у разі недостатнього надходження з їжею. Тому так важливо щоденно вживати продукти, що містять ці мікроелементи.

Магній. Більше 50% магнію в організмі людини міститься в кістковій і хрящовій тканині, таким чином, він грає скелетоформуючу роль. Близько 50% магнію – в серці та м’язах, і лише менше 1% – у плазмі крові. Таким чином, магній – найважливіший внутрішньоклітинний мінерал, особливо необхідний для функціонування м’язової, нервової та серцево-судинної систем і всього опорно-рухового апарату. Добова потреба магнію в період вагітності складає 600 мг.

Вітамін А. Цей жиророзчинний вітамін є сильним антиоксидантом. Вітамін А бере участь в окисно-відновних процесах, регуляції синтезу білків (наприклад, колагену), відіграє важливу роль у формуванні кісток і зубів. Рекомендованою добовою дозою вітаміну А є:

• для вагітних – 1000-1200мкг

• для матерів, які годують грудьми – 1200-1400мкг

Вітамін С є потужним антиоксидантом,. Також вітамін С впливає на синтез ряду гормонів, нормалізує проникність капілярів, бере участь у синтезі білка колагену, що є необхідним для росту клітин тканин, кісток і хрящів організму, покращуєздатністьорганізмузасвоюватикальцій,Рекомендованоюдобовою дозою вітаміну С є:

• для вагітних – 70,0-90,0мг

• для годуючи мам – 70,0-100,0мг

Вітамін D. Головною функцією вітаміну D вважається забезпечення нормального росту і розвитку кісток.

Крім регуляції кальцію в організмі, вітамін D підтримує рівень неорганічного фосфору в крові. Від вітаміну D залежить засвоєння кальцію і магнію.

Рекомендованою добовою дозою вітаміну є:

• для вагітних – 10,0мкг

• для годуючи мам – 10,0мкг

Вітамін Е також є потужним антиоксидантом.

Крім того, вітамін Е зміцнює стінки судин. Він захищає інші жиророзчинні вітаміни від руйнування киснем, сприяє засвоєнню вітаміну А, бере участь у формуванні колагенових волокон між клітинної речовини, Добова потреба -0,3мг/кг.

Вітамін Р має сильну капіллярозміцнюючу дію: підтримує структуру і еластичність кровоносних судин, попереджає їх склеротичне ураження, знижує проникність судин, запобігає і виліковує кровоточивість ясен.

Окремо потрібно підкреслити важливість зв’язку вітаміну Р з вітаміном С. Спільно вони беруть участь в окисно-відновних процесах в організмі. А окремо вітамін Р частково компенсує дефіцит вітаміну С, оберігає від окислення і сприяє його накопиченню в організмі. Рекомендованою добовою дозою вітаміну є 30-50мг.

В той же час вчені рекомендують приймати вітамін Р пропорційно споживаним дозам вітаміну С, на кожні 500 мг вітаміну С близько 100 мг вітаміну Р.

Давайте подивимось в таблиці, в яких саме продуктах містяться ці речовини:

Вітаміни

Продукти, що їх місять

Вітамін А

 

Овочі та фрукти жовтого кольору – морква , абрикоси, персики, курага, болгарський перець,манго, нектарин, папайя, хурма, обліпиха, ананас, гарбуз, кукурудза, солодка картопля (батат), жовта ріпа, дині. Крім того, цей вітамін є в шпинаті, броколі, відварі шипшини, печінці, маслі. Найкраще їх вживати з маслом або сметаною, тому що вітамін «А» – жиророзчинний.

Вітамін С

Червоний солодкий перець, городня капуста , петрушка, зелень ріпи солодкий зелений перець, броколі, брюссельська капуста,зелень гірчиці,листя салату, кольорова капуста, хурма,червона капуста, суниця, папайя, шпинат, апельсини, лимони, грейпфрут, теляча печінка, манго, зелена цибуля, свіжий зелений горох, редис, малина, картопля.

Вітамін D

Риба, печінка, яєчний жовток, авокадо, вершкове масло, молоко, жир і печінка риб і тварин.

Вітамін Р

Отримати вітамін Р можна з жовтих цитрусових плодів, з гречки, абрикосів, шипшини, ожини, чорноплідної горобини, петрушки, черешні, зеленого чаю, паприки, хліба, яєць.

Вітамін Е

Шпинат ,капуста,масло рослинне з пророслої пшениці,масло кукурудзяне,масло соєве,масло лляне,петрушка, салат,горох (зрілий),яйця варені, горіхи,продукти із зерна грубого помелу або висівками

P(фосфор)

Зелений горошок, горіхи, овес, жито, груша, ячмінь, чечевиця, селера, печінка тріски, риба, м’ясо, гриби, лосось, сардини, креветки, соя, проросла пшениця.

Mg (магній)

Продукти рослинного походження: квасоля, макові, горіхи, петрушка, соя, крупи,молоко, М’ясо, риба,

Са (кальцій)

Сири тверді, молоко, соя, бобові; горіхи (різні), петрушка, капуста, фініки, кефір, йогурт, вершки; квасоля, риба (особливо сардини, лосось), сир домашній, хліб з висівками.

Також хочеться додати просту, але дуже корисну пораду – вживати сирі фрукти та овочі не  в тертому вигляді, а в природньому – відкушуючи. Це допоможе зміцнити ясна, та природно очистити зуби від нальоту протягом дня.

Отже, звертаємо увагу, що вибір продуктів дуже різноманітний, тому будь-яка жінка може ввести вчасно до свого раціону ці продукти, незалежно від пори року!


Автор: Головний лікар стоматологічної клініки “Естетика” Рудакова Ліна Олегівна.



Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.