Протягом 9 місяців в організмі майбутньої мами постійно змінюється баланс гормонів та мікроелементів. Це пов’язано з тим, на кожному етапі розвитку Ваш малюк «бере» з Вашого організму різні інші елементи. В нормі ці процеси проходять органічно та непомітно. Проте часто у вагітних спостерігається дефіцит кальцію. Наприклад, в період 6–7 місяців, коли інтенсивно формується кістяк маляти, нестача кальцію в організмі мами призводить до «розсмоктування» кісток жінки. І в першу чергу страждають зуби та ясна. Аби уникнути цих неприємностей варто правильно харчуватися та прислухатися до ще одного спеціаліста – стоматолога.
Коли вагітній необхідно йти до стоматолога
Дізнавшись про вагітність, жінка одразу поспішає до гінеколога. Та мало хто знає, що так само необхідним є профілактичний візит до лікаря-стоматолога. Здорові зуби та ротова порожнина вагітної є не лише питанням естетики чи «білозубої усмішки», але й обов’язковою умовою для здоров’я майбутніх мами та дитини. Вчені виявили, що якщо у вагітної жінки є приховані осередки інфекцій (наприклад, у зубах), у 30 % випадків відбувається також інфікування плоду. Вчасний візит до стоматолога здатен запобігти багатьом ускладненням.
Небажані стоматологічні процедури
Для вагітної жінки більшість стоматологічних процедур є безпечними. Це і лікування ясен, і пломбування зубів, а в деяких випадках навіть видалення. Стосовно матеріалів для пломбування, тут ніяких особливостей немає, можна використовувати практично будь-які.
Проте небезпечними можуть стати не самі процедури, а знеболювальні препарати. Є ряд анестетиків, які використовують саме для вагітних жінок. Вони містять менше адреналіну і не проникають через гематоплацентарний бар’єр до плоду, а тому безпечніші за інші.
Рентгенівські знімки вагітним не рекомендовано. Краще зробити комп’ютерну радіовізіографію. Під час цієї процедури променеве навантаження значно нижче.
Протезування чи імплантацію зубів краще відкласти. Проте якщо Ви почали протезування до того, як дізналися про вагітність, Ви можете закінчити його за 2–3 візити. Пізніше гормональні перебудови у організмі жінки можуть призвести до розхитувань, змін положення та нахилу зубів, що ускладнює процедури.
Зуби мами після пологів
Якщо Ви годуєте грудьми, то в Вашому організмі може знизитися рівень кальцію і фтору. Дефіцит слід поповнити за рахунок вітамінних комплексів і їжі, багатої на мінерали. Якщо Ви помітите, що зуби кришаться, терміново зверніться до стоматолога.
Зберегти зуби міцними і здоровими Вам допоможуть профілактика та своєчасне лікування. Чистість зуби 2-3 хвилини (саме за цей час спрацьовують антибактеріальні та мінеральні компоненти пасти), користуйтесь ополіскувачем для рота щоразу після їжі, змінюйте щітку раз на 3 місяці, дотримуйтесь порад спеціалістів — і Ваш малюк назавжди запам’ятає першу мамину усмішку!
Запишіться на прийом до лікаря-стоматолога, якщо у Вас:
• Карієс — це знахідка для шкідливих мікроорганізмів. В каріозних порожнинах вони розмножуються, звідти потрапляють в кров, і можуть призвести до ускладнень як для мами, так і для дитини. Карієс часто розвивається у вагітних за рахунок того, що плід поглинає з кровотоку матері корисні мікроелементи і вітаміни, що потрібні і їй самій. Друга причина карієсу – зловживання солодким.
Бажано завершити лікування зубів до 5-6 тижня вагітності — в цей період у дитини формуються зачатки зубів. Якщо мама до цього часу не подбала про здоров’я зубів, то порушується процес мінералізація зачатків зубів у плоду, з часом це призведе до проблем як з молочними зубками, так і з постійними зубами у дорослому віці.
Мікроби та інфекція у порожнині рота інтенсивно розвиваються у період вагітності ще й за рахунок ослаблення імунної системи майбутньої мами. А звідти вони можуть проникнути і до організму немовляти. Більш того – якою б здоровою не була мама і як би ретельно не стежила за гігієною порожнини рота, тато теж може стати «джерелом шкідливих мікроорганізмів», адже вони легко передаються з поцілунком. Тому бажано, аби майбутні батьки разом відвідали лікаря-стоматолога, а також разом стежили за станом зубів та ясен протягом 9 місяців вагітності.
• Гестози вагітних. Внаслідок частої рвоти Ви недоотримуєте кальцій, а кислотність ротової порожнини серйозно порушується, в ній швидко розвивається мікрофлора, руйнується зубна емаль. Лікар-стоматолог може порекомендувати спеціальні засоби для збереження емалі.
• Чутливість та кровоточивість ясен (гінгівіт або парадонтит). Для профілактики виникнення цих захворювань слід видалити зубний наліт і зняти зубний камінь в під’ясеневій області. Ці процедури безпечні та ніяк не впливають на розвиток дитини, але провести їх може тільки фахівець. Як домашні засоби з метою профілактики використовуються зубні пасти з екстрактами лікарських рослин, таких як календула, ромашка, шавлія, гелі для ясен.
Що стосується харчування, то в щоденному раціоні вагітної повинні бути яблука і морква, вони допомагають укріпити ясна.