ПОРЯДОК ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ВИПЛАТИ ДЕРЖАВНОЇ ДОПОМОГИ СІМ’ЯМ З ДІТЬМИ Ч-І
Громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законами України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” та іншими законами України, в залежності від того, чи є особа, яка претендує на таку державну допомогу, застрахованою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, та чи є її сім’я малозабезпеченою.
Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яким надано статус біженця в Україні, також мають право на державну допомогу нарівні з громадянами України на умовах, передбачених цими Законами, іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об’єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім’ям з дітьми.
Умови призначення і виплати окремих видів державної допомоги сім’ям з дітьми, передбачених Законами України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” та перелік документів, необхідних для її призначення, визначені у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, та Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 р. № 13.
Так, одноразова допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (усиновителю, опікуну), як застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, так і не застрахованим.
Призначення і виплата такої допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання одного з батьків дитини, усиновителя, опікуна.
Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання такої особи за умови подання довідки про неодержання допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації або місцем проживання.
Слід зазначити, що одноразова допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через дванадцять календарних місяців з дня народження дитини, а у разі усиновлення дитини – не пізніше ніж через шість календарних місяців з дня набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Для призначення одноразової допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту подаються такі документи:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
2) копія свідоцтва про народження дитини та довідка, видана державним органом реєстрації актів цивільного стану для призначення одноразової допомоги при народженні дитини.
Жінка, яка постійно проживає (зареєстрована) на території України та народила дитину під час тимчасового перебування за її межами, подає легалізовані в установленому порядку документи компетентних органів країни перебування, що засвідчують народження дитини;
3) копія рішення суду про усиновлення чи відповідних органів про встановлення опіки – для усиновителів та опікунів.
Крім того, особами не застрахованими в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування подаються:
1) копії трудових книжок обох батьків (усиновителя, опікуна);
2) довідка з місця служби (навчання) заявника;
3) довідка про склад сім’ї батьків (усиновителя, опікуна).
Жінки, які до народження дитини займалися підприємницькою діяльністю, сплачували фіксований податок, але не були застраховані у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, подають також довідку органів державної податкової служби про припинення підприємницької діяльності.
Одноразова допомога при народженні дитини в разі її смерті виплачується на підставі копії свідоцтва про народження дитини або довідки про народження дитини, виданої державним органом реєстрації актів цивільного стану.
У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.
На підставі Закону “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року виплати по догляду за дитиною до трьох років припинені з 01.07.2014 року.
На першу дитину в сім’ї, народжену до 01.07.2014 року виплати по догляду за дитиною до трьох років в сумі 130 грн відновлюються, коли дитині виповнюється два роки.
Додати коментар