Як відомо, особи, за яких не сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі ЄСВ), не є застрахованими в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, тому їх робочий стаж фактично не зараховується до страхового стажу для призначення пенсії.
Такими особами до 1 липня 2013 року вважалися жінки, в період відпустки з вагітності та пологів, коли ситуація кардинально змінилася. Із цієї дати набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких Законів України щодо призначення та індексації пенсії” від 14.05.2013 року №231-VII, яким, крім удосконалення порядку призначення та індексації пенсій, унесено зміни до:
— ст.11 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-IV, згідно з яким осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, віднесено до категорії застрахованих;
— ст.4, 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 року №2464-VI, відповідно до яких допомогу по вагітності та пологах уключено до бази для нарахування та утримання ЄСВ.
Це означає, що допомоги по вагітності та пологах, нараховані з 01.07.2013 року, потрапляють до бази справляння ЄСВ. При цьому ЄСВ має нараховуватися на суму допомоги та утримуватися з нього за тими ж ставками, що і для допомоги по тимчасовій непрацездатності: для нарахування 33,2% (8,41% — щодо інвалідів) і для утримання 2%.
Період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами потрапить до страхового стажу для призначення пенсії для жінок, яким допомогу по вагітності та пологах було нараховано починаючи з 01.07.2013 року та з якої сплачено ЄСВ. Якщо допомогу було нараховано до зазначеної дати і при цьому частина відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами припадає на період після 01.07.2013 року, така відпустка не потрапить до страхового стажу, оскільки за неї не було сплачено ЄСВ.
Що стосується механізму виплати допомоги по вагітності та пологах, то тут – без змін. Як і раніше, вона виплачуватиметься за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі заяви-розрахунку, оформленої страхувальником. Робочий орган Фонду перераховуватиме на окремий рахунок суму нарахованої допомоги, що включає суму ЄСВ у частині утримань. Суму допомоги за мінусом утриманого ЄСВ роботодавець повинен виплатити працівниці, а утриманий ЄСВ — сплатити не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем її нарахування.
Допомога по вагітності та пологах не обкладається податком на доходи фізичних осіб на підставі п.п.165.1.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.