Здоров’я і краса мами

Післяплогова депресія

Здавалося б, що може бути радісніше, ніж поява на світ довгоочікуваного малюка. Однак найчастіше трапляється так, що вигляд новонародженого перестає викликати теплі почуття, коханий чоловік починає дратувати, а при погляді на себе в дзеркало молодій мамі хочеться плакати.

Це типові прояви післяпологової депресії, пов’язані з різким спадом рівня гормонів, який, у свою чергу, викликає емоційний спад і стрес. Дуже часто в таких ситуаціях молоді мами скаржаться на втрату апетиту і абсолютне небажання бачитися і спілкуватися з близькими родичами та чоловіком. З’являється надмірна вразливість, чутливість і дратівливість, а вивести з рівноваги здатний будь-яка дрібниця. Подібні ознаки говорять про те, що організм відчуває надмірне емоційне виснаження.

Післяпологова депресія – комплекс психопатологічних розладів (іноді в поєднанні з соматичними), що розвиваються протягом 6 тижнів після пологів. За різними даними, ПД реєструється у 15-20% жінок.

Про цей розлад згадував ще Гіппократ. Сам термін, який звучав як «депресія післяпологового періоду», з’явився в 1968 році (його запропонував американський психіатр Брюс Пітт).

Основна причина появи післяпологової депресії – це поступово накопичена втома. Не вистачає часу на те, щоб виспатися, не кажучи вже про те, щоб подивитися улюблений фільм або повернутися до давнього улюбленого захоплення. Потрібно взяти собі за звичку спати разом з дитиною. Адже тільки відпочинок допомагає організму відновити сили. Багато молодих мам в цьому випадку посилаються на домашні клопоти і турботи. Однак молодій мамі варто пояснити, що якщо вона “зламається” від недосипу і виснаження, то сімейство, звичайно ж, буде жити з чистою плитою і одягом. Але недовго і, при цьому, в будинку з’явиться заплакана істеричка замість адекватної дружини і мами. Тому, якщо малюк заснув непотрібно хапатися за негайну прання, прасування та приготування їжі. 

Якщо молода мама відчуває втому, розбитість, то родичі обов’язково повинні допомогти їй відпочити, зрозуміти її бажання
усамітнитися, надмірну емоційність, плаксивість. І обов’язково дати можливість висипатися хоча б 3 рази на тиждень.
Існують спеціальні анкети для визначення ПД. Жінка може пройти цей тест самостійно; однак нестабільне емоційний стан молодої мами не дозволяє їй зібратися з думками і здійснити експрес-діагностику. Пильними повинні бути близькі.

Чи може жінка убезпечити себе від післяпологових психологічних проблем?

Зазвичай люди самовпевнено думають: «Ну, зі мною такого точно не станеться!». Навіть дуже стійка психіка здатна зламатися при сильному стресі.
Головне – бути чуйною до своїх внутрішніх відчуттів під час вагітності і після пологів. Не зациклюватися на «правильності» контактів з малюком (скільки раз взяла його на руки, погодувала і т. д.). Набагато важливіше – як це зроблено. Гіперопіка – це ще не турбота, і новонароджений це відчуває. Розчиніться в любові до малюка. Проти такого стану депресія безсила.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.