Відповіді на питання

Питання про розрахунок оплати декретної відпустки

Доброго дня, пані Катерино!

Визначення загального оподатковуваного доходу з метою обчислення об’єкта оподаткування для нарахування, утримання та сплати податку з доходів фізичних осіб здійснюється відповідно до норм ст. 4 Закону України від 22.05.2003 р. №889-IV “Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон №889). 

Доходи фізичних осіб у вигляді матеріального забезпечення у зв’язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, народження дитини є допомогою, що надається за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. 

Право на отримання такої допомоги, умови надання, тривалість та розміри виплат визначаються згідно з нормами Закону України від 18.01.2001 р. №2240-III “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (далі – Закон №2240). 

Відповідно до норм Закону №2240, отримувана фізичними особами допомога по вагітності та пологах є компенсацією втрат заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 38), по догляду за малолітньою дитиною – частковою компенсацією втрат заробітної плати (доходу) у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 42), при народженні дитини – частковою компенсацією витрат, пов’язаних з народженням дитини (ст. 1).

Тобто доходи фізичних осіб, отримувані ними як допомога по вагітності та пологах, по догляду за малолітньою дитиною, при народженні дитини, є компенсаціями, що надаються фізичним особам за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. 

Враховуючи викладене, доходи фізичних осіб, отримувані ними як допомога по вагітності та пологах, по догляду за малолітньою дитиною, при народженні дитини, згідно з нормами пп. 4.3.1 Закону №889, не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу при обчисленні об’єкта оподаткування для нарахування, утримання та сплати податку з доходів таких фізичних осіб. 

Див. також лист Комітету ВРУ з питань фінансів та банківської діяльності від 24.05.2004 р. №06-10/10-640 та лист ДПАУ від 08.06.2004 р. №10306/7/17-2117. 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк