Кір – небезпечне вірусне захворювання, що є однією із основних причин дитячої смертності у світі. Захворювання дуже заразне і швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.
В 2018 році вже 7 069 людей захворіли на кір в Україні. Більшість із них – діти. Ріст захворюваності насамперед пов’язаний із низьким рівнем вакцинації. В 2016 році від кору було щеплено лише 45,5% (174 862) дітей віком 1 рік, від запланованих, та лише 30% (126 103) запланованих на другу дозу вакцини дітей 6 років відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень.
Передача інфекції
Вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах. Вірус залишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус ще за 4 дні до і за 4 дні після появи у неї висипу.
Симптоми
Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип, спочатку, як правило, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Ускладнення
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити ускладнення – запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт, і навіть призвести до смерті.
Лікування та профілактика
Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист від кору – вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина повинна отримати дві дози КПК вакцини: першу – в 12 місяців, другу – в 6 років. Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована, зверніться за консультацією до лікаря.
Вагітність і кір
Захворювання на кір під час вагітності також може мати серйозні наслідки для здоров’я жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).
Якщо ви вагітні і думаєте, що були в контакті з хворою на кір людиною, а також знаєте, що вам не робили раніше щеплення – негайно зверніться до свого лікаря. Він може призначити вам 10% імуноглобулін людини нормальний, який може допомогти попередити або знизити тяжкість перебігу захворювання.
Щеплення від кору під час вагітності не роблять, оскільки вакцина містить ослаблені культури збудників. В цей період важливо подбати про свою безпеку і здоров’я вашого плоду. Якщо у вас в сім’ї є діти – слідкуйте за тим, щоб вони вчасно отримували всі щеплення, а при появі в них перших симптомів інфекційного захворювання – вчасно звертайтеся до лікаря.
Підготовлено Центром громадського здоров’я МОЗ України
Додати коментар